Reklamlarda ünlü kullanımı, reklamcılık tarihi kadar eski bir uygulamadır.

Araştırmalarda hep ortak olarak deyinilen, eski zamanlarda toplum tarafından tanınan ünlüler bulundukları ortam içinde söz sahibi olan isimlerdi.

Süreç ilerleyip yeni medyanın gücü arttıkça, medya aracılığı ile gözlemlenen ünlüler ne yapıyorlarsa çok daha etkin biçimde tanıtıyor oldular. Bu farkında olmadan yaptıkları veya giydikleri de olabilir, yardım ve sosyal sorumluluk amacıyla bilinçli yaptıkları da olabilir veya bir ürünün bilinçli tanıtımı.. Süreç içinde gözlemlediğimiz, her geçen gün bir ünlüyü kullanan bir marka, yeni bir reklamla izleyicilerin karşısına çıkmaktadır.

Dünyada bir trend olarak kullanılan ünlülerin reklamlarda kullanımı; özellikle toplumlar arası değerlendirme yapıldığında, Türkiye'de daha fazladır.

Reklamcıların reklamlarda ünlü kişileri kullanmalarının çeşitli sebepleri vardır.

Bunlardan ilki ikna sürecini kolaylaştırmaktır.

Bu kişilerin ürün ya da hizmet için etkili bir imaj yaratabilecek ve hedef kitlenin özenebileceği kişiler olmalarından kaynaklanmaktadır

Kimi zaman ürün hakkında söylenecek çok şey olmadığında ya da ürünün rakiplerine göre üstünlüğünün çok hissedilmediği durumlarda da, ürünün tanıtılması için starlar tercih edilmektedir.

“Ünlü Satar” (Celebrity Sells) kitabının yazarı Hamish Pringle bu durumun gelecekte daha da artacağını söylüyor. Çünkü marka ve ünlü kişi doğru eşleştirildiğinde satışlar 2’ye hatta 3’e katlanabiliyor.

Başlangıç noktası temeldeki fikre varmak ve ardından da o temel fikri hayata geçirip hedef kitleye iletebilecek tüm işlevsel teknikleri göz önünde bulundurmak.

Eğer fikir en iyi şekilde bir ünlünün kullanımı ile ifade edilebilecek gibiyse o zaman marka fikrini ulaştıracak role odaklanmak ve bu rol için fikir ile hem markanın hem de müşterinin kişiliklerine ‘oturacak’ bir ünlü seçmek gerekir.

Tüketiciler gayet haklı olarak ünlünün ‘yalnızca para için ürünle ilgilendiğine’ inanır; reklamcıların ve ajansların işi ise bu çıkarcı bakışı mümkün olduğunca azaltmaktır.

Eğer ünlü, fikre tam oturmazsa o marka ve ünlü, kamuoyunun gözünde olumsuz, menfaatçi olarak kurban gidecektir.

Ünlüler neden sattırıyor?

Ünlülerin ürün satışları üzerinde neden bu kadar etkili olduğu konusunda bilimsel araştırmalar da yapılıyor. London School of Economics’ten evrim psikoloğu Satoshi Kanazawa, insanoğlunun onaylanmaya karşı zaafının, avcı-toplayıcı olduğumuz dönemlere kadar uzandığını bulmuş. Örneğin, Kanazawa, maymunların, sürü liderinin fotoğrafına şöyle bir göz atabilmek için bile türlü “maymunluklar” yaptığını gözlemlemiş.

Amerika’da markalar çalışacakları ünlüleri sadece popülaritelerini değil hedef kitlelerine uygunluklarını da göz önünde bulundurarak seçiyorlar. Hatta sadece bu işi yapan kurumlar bile var. Örneğin, Hollywood-Madison Group, Fortune 500 listesinde yer alan dünyanın en büyük şirketlerini ünlülerle eşleştiriyor. Bunun için de “Şöhret Endeksi” kullanıyor. Şirket bu endeks sayesinde hedef kitleye en uygun ünlüyü buluyor. Ünlü kullanımının en iyi sonuçları vereceği çözümleri şirketlere sunuyor.

Ünlülerin Kişiliği Marka Kimliğini Etkiliyor

Katılımcılar, ünlülerin marka değerini en fazla etkileyen ilk iki unsurun kişilik (48%) ve eserler (46%) olduğunu düşünüyor. Özellikle kadınlar (53%), erkeklerden (44%) daha fazla ünlülerin kişiliğini marka değerleri açısından daha fazla önemsiyor. Süreklilik (32%) ünlülerin marka değerini oluşturan üçüncü en önemli unsur olurken reklamlarda kuıllanılan ünlünün aldığı ödüller ve başarısı tüketicilerin 31%’i için önem arz ediyor. Diğer yandan bir ünlünün marka değerini belirlemede, reklamlarda rol almak (22%), hayran kitlesinin büyüklüğünden (26%) sonra ancak kazandığı gelirden (13%) önde geliyor.

Geçmişten günümüze, bireylerin davranış ve tutumlarında, örnek aldığı ya da benzemek istediği kişileri taklit etme isteği içinde olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Özellikle toplumda yer edinmiş, beğenilen ünlü kişilerin örnek olarak seçilmesi oldukça doğaldır

Sonuç olarak televizyon reklamlarında ünlü kişilerin kullanılması ürüne istenen dikkati çekmektedir. Ancak dikkat edilmesi gerekli en önemli nokta reklamda kullanılacak ünlü kişinin seçimidir.

Reklam uzmanları belli cinsiyet grupları için reklam kampanyaları düzenleyerek etkililiği sağlayabilirler. Bu seçim esnasında ürünün cinsiyete göre hangi tüketicilerin ürünün hedefi olduğuna da dikkat edilmelidir. Bununla birlikte ünlülerin reklamını yaptıkları ürünlerle, normal hayatlarında görülmeleri reklam mesajının güvenirliliğini artıracaktır. Reklamlarda ünlüler kullanılırken toplumun ortak düşünce ve görüşlerinin her zaman dikkate alınması gerekir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.