‘Irkçılık’ nedir? ‘Irk ayrımı yapmak’ ne demektir? İnsanları doğuştan sahip olduğu kalıtsal özelliklerine göre yargılamaktır. Bir insanı ten rengi çoğunluktan farklı olduğu için insan yerine koymamak, diğerlerinden farklı görmek ve farklı davranmaktır. En kısa tabiri ise ‘Ayrımcılık yapmaktır.’

Yüzyıllar boyunca birçok ülkede ırk ayrımı baskın bir şekilde hüküm sürmüş, seneler boyunca ten rengi bir ayrıcalık olarak görülmüştür. Eğitimden, aileye, arkadaşlık ilişkilerinden, iş hayatına kadar hayatın her alanında, bir kural olarak yazılı bir belgede bulunmasa dahi, başarıları, karakteri, duyguları ve amaçları ne olursa olsun ten rengi; bir insanı ya bir adım öteye götüren ya da bir adım geriye taşıyan bir özellik olarak kabul edilmiştir.

Geçmişten bugüne hala bu ayrım sürmekte, ve tablosu tutalamayacak kadar çok sayıda çocuğun doğmadan öldürülmesine, tek suçu ten rengi olan birçok yetişkinin hapse atılmasına, tek isteği bir üniversitede eğitim görmek olan gençlerin açlıktan ölmesine sebep olmaktadır.

Oysa ki hepimiz, yeryüzündeki her bir insan farklı karakterlere ve fiziksel görünüşlere sahip olsa da aynı dünyaya gözlerini açmaktadır. Tam da bu yüzden kimsenin bir diğerini yargılayacak ne bir üstünlüğü ne de ayrıcalığı bulunmaktadır. Farkına varmamız gereken şey şudur ki ; İnsanlığı ve dünyayı kurtaracak ve iyileştirecek olan şey ayrılmak ve zarar vermek değil, birleşmek ve kabullenmek olacaktır.