Image-7

Bu hafta size, belki de dışarıda kar yağarken keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak bir kitap, bir film serisi önerim var, Harry Potter…

Dünya çapında kitaplarının yayınlandığı ilk tarihten itibaren ses getirmeye başlayan, aslında o yaşlarda o kitapları eline alıp okuyan her çocuğun hatta her yetişkinin arasında gizli bir bağ kurmayı başaran Harry Potter, J.K. Rowling’in eşsiz kaleminden dökülmüş bir edebiyat serisidir.

J.K. Rowling, Harry Potter serisini ilk kaleme almaya başladığında geçimini sağlamakta bile zorlanan bir yazarken bu serinin yayınlanması ile birlikte hayatı değişmiştir. Her ne kadar günümüzde dünyada her çocuğun yolunun kesiştiği bu edebiyat serisi, çok başarılı bir kitap serisi olarak kategorize edilse de Rowling, yolun en başında serinin kitaplarını bastırabilmek için hiçbir yayınevi ile anlaşamamış, çoğundan red yemiştir. Ama yine de pes etmeyerek bu eşsiz seriyi bizlerle buluşturmayı başarmıştır.

Yayınlandığı günden itibaren Harry Potter, dünyanın her köşesinde ses getirmiş, kitaplarının stokları tükenmiş, insanlar yeni basımları alabilmek için günlerce sıra bekler hale gelmiştir. Ve tüm bu sürecin sonunda zor günlerden geçse de Rowling, tüm çabaları ve eşsiz hayal gücü sayesinde kraliçe Elizabeth’ten sonra İngiltere’nin en zengin kadını, en başarılı yazarı olmayı başarmıştır.

Tüm bu başarının, tükenen stokların, ve dünyanın dört bir yanından çocuğundan yaşlısına milyonlarca hayranının desteği ile en sonunda Harry Potter beyazperdeye de taşınmış, sevenleri ile sinema salonlarında da buluşarak başarılı bir edebiyat serisi olmanın yanı sıra eşsiz bir film serisi olmayı da başarmıştır.

Her yaştan insanın dönüp tekrar tekrar izlediği, her izleyişte ayrı bir zevk veren, her birimize çocukça bir mutluluk ve huzur aşılayan bu seriyi boş bir hafta sonunuzda, ailecek, bir kahve eşliğinde izlemeniz dileği ile…