RTÜK’ün, AKP’den vekili aday adayı olan Mehmet Kaya’nın ortakları arasında yer aldığı şirketten 7 milyon 446 bin TL’ye toplam 27 araç kiraladığı ortaya çıktı.

Birgün'den Mustafa Bıldırcın'ın yaptığı habere göre; AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 30 Haziran 2021’de, kamunun araç kiralama ve alımlarına kısıtlama getiren genelgesi bir kez daha çiğnendi. 

RTÜK’ün araç kiralama için milyonlarca liralık harcama yaptığı öğrenildi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, 7 Nisan’da sürücülü ve sürücüsüz araç kiralama ihalesi açtı. İhale, RTÜK Üst Kurul Merkez Hizmet Binası’nda 23 Mayıs’ta gerçekleştirildi. Açık ihale yöntemiyle gerçekleştirilen ihale için yedi şirket elektronik doküman satın alırken ihaleye yalnızca iki şirket teklif sundu.

Teklifleri değerlendiren idare, 10 Haziran’da kararını verirken ihalenin sonuç ilanı temmuz ayında Elektronik Kamu Alımları Platformu aracılığıyla kamuoyu ile paylaşıldı. İhalenin sonuç ilanına göre RTÜK, 27 kiralık araç karşılığında Kaya Seyahat Turizm isimli şirket ile 7 milyon 446 bin 374 TL’lik anlaşma yaptı.

TOPLAM YEDİ 4X4 ARAÇ

Elazığ'da 4,0 büyüklüğünde deprem! Elazığ'da 4,0 büyüklüğünde deprem!

RTÜK’ün kiraladığı araçlardan yedisinin 4X4 arazi aracı olduğu belirtildi. Araçların hepsinin en az 2019 model olmasını talep eden idare, araçların 18 ay boyunca kullanılacağını bildirdi. Araçlardan 13’ünün RTÜK’e şoförlü şekilde teslim edileceği ifade edildi.

Araç kiralama için 7,4 milyon TL’yi gözden çıkaran RTÜK, “Dijital Çağda Medya Okuryazarlığı ve Türkçe” adı altında dünyanın çeşitli kentlerinde düzenlediği çalıştaylar için de para saçmıştı. Fas, Avusturya, Romanya, Macaristan ve Belçika’da düzenlenen beş çalıştay için RTÜK, 2,2 milyon TL harcamıştı. Çalıştayların en maliyetlisi, 632 bin 890 TL’lik maliyet ile Viyana’daki çalıştay olmuştu. Fas ve Romanya’daki çalıştayların maliyesi ise sırasıyla 610, 5 bin TL ve 395,8 bin TL olarak gerçekleşmişti.