Yeni dönemin ilk MGK toplantısı yarın! Gündem ne olacak? Yeni dönemin ilk MGK toplantısı yarın! Gündem ne olacak?

Murat Karaturp ’Parite uygulaması getirerek çiğ süt ve et üreticilerini yem fiyatlarındaki artışlara karşı koruyacağız.’

Tarım Kanunu’nun 21’inci maddesinde öngörülen ancak bugüne kadar hiç uyulmayan tarımsal destekleme programlarına bütçeden ayrılacak kaynağın gayrisafi millî hasılanın yüzde birinden az olamayacağı hükmünü yerine getireceğiz. Tarım ve hayvancılık bir bütün üreticimiz üretimine devam ettiği müddetçe sürdürülebilir bir tarım ve hayvancılığı bu ülkemize tekrardan kazandıracağız. Özellikle çiftçimizin Tarım BAĞ-KUR prim ödemelerini hasat sonrası faizsiz ödenecek şekilde planlayacak ve sağlık güvencesinden faydalanmasını sağlayacağız. Parite uygulaması getirerek çiğ süt ve et üreticilerini yem fiyatlarındaki artışlara karşı koruyacağız.

Mehmet Fındıkçı, "Çiftçi Kayıt Sistemizi Yeniden İnşa edeceğiz"

Türkiye Tarım Veri ve Bilgi Sistemi kurarak, hayvan kayıt, süt kayıt, çiftçi kayıt gibi tüm veri tabanları
uygulamalarını entegre edeceğiz. Bu entegre sistem sayesinde çiftçilerimizin üretim desteklerini arttıracak, tarımsal sigorta işlerini daha kolay bir hale getireceğiz. Hayvancılık işletmelerinin kendi karma yem ünitelerine sahip olmalarını destekleyeceğiz. Özellikle hayvancılık işletmelerinin kendi karma yem ünitelerine sahip olmalarını destekleyecek onların önünü açacak her türlü faaliyetleri kendilerine sağlayacağız.

Fatih Salihoğlu, "Yüksek et fiyatının müsebbibi duyarsız çalışan tarım bakanlığıdır"

Tarımda başarılı olmak istiyorsanız verimliliği arttırmanız gerekmektedir. Bu verimliliğin artması için de bir eğitim gerekmektedir. Çiftçi kendi önceki nesilden öğrendiğini kime nasıl aktaracak, o aktardığı kişi çağın teknolojisi ile o bilgiyi nasıl harmanlayacak. Sizler hayvancılık yapanların mesleğe devam etmelerini sağlamak istiyorsanız, para kazanmalarını sağlamak zorundasınız. Para kazandırmak için de fiyat ve piyasa öngörülebilirliği sağlanmalıdır.

Bu iktidar yıllardır hayvancılıkta politikasızlık sebebiyle iç piyasada hiç olmadığı kadar az hayvan kaldı. Yurt dışından et ithal eder bir duruma geldik. Bu arz talep dengesini etkiliyor. Dengesiz süt fiyatları ise sağımı yapılan hayvanların kesimine yol açtı işte bu büyük bir risk. Biz o yüzden diyoruz ki yaşanılan bu yüksek fiyat, tamamen tarım bakanlığının uyguladığı politikalardır. Hazinenin faize ayırdığı para ortadır, tarıma ayırdığı para ortadır.