Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, enflsayon oranlarının ardından açıklanan memur zamları ile ilgili bugün Darıca Farabi Eğittim ve Araştırma Hastanesi Önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklamada memura verilecek zamların Aralık ayı enflasyonu ile birlikte eridiği vurgulandı.

“ZAMLAR ERİDİ”

Çeker tarafından okunan açıklama şöyle: “Kamu çalışanlarının merakla beklemiş oldukları 2021 yılının enflasyon rakamı belli oldu. Açıklanan enflasyon yalnızca 1 ayda yüzde 13,58 arttı. TÜİK tarafından 2021 yılının tamamı için enflasyon oranı  yüzde 36,08 olarak açıklandı. Kamu çalışanları 2021 yılının ikinci yarısı için verilen yüzde 3’lük zammı henüz almadıkları gibi, 2022 yılının ilk ve ikinci yarıyıl zamları da Aralık ayında yaşanan enflasyon karşısında eridi, yok oldu.

resize_7a47c661-f8aa-4d92-bda5-29fb0dabc122-1

“ZAMLAR DAHİL EDİLMEDİ”

Memur maaşlarına geçtiğimiz altı ayda verilen yüzde 3 zam düşüldüğünde resmi olarak yüzde 22,46 erimiştir. Böylece memur ve emeklilere ocak ayında yüzde 22,46 enflasyon farkı ortaya çıktı. Gerçekleşen enflasyona yeni yılın ilk günü yapılan doğalgaz, elektrik ve akaryakıt fiyatları, vergi, harçlar ve ulaşıma gelen zamlar dahil edilmemiştir. Enflasyon rakamlarına, son yapılan zamlar eklendiğinde cebimize yansıyan gerçek enflasyonun yüzde 36,08’in kat be kat üzerinde olduğu ortaya çıkmaktadır.

“VİCDANA SIĞMAZ”

Bağımsız kuruluşların yapmış olduğu araştırmalarda gerçek enflasyon yüzde 50 ile yüzde 60’ın çok çok üzerindedir. Yeni yılda elektrik yüzde 50 ile yüzde 153 arası, Asgari ücrete yüzde 50, doğalgaz yüzde 50, ulaştırma yüzde 53, akaryakıta yüzde 40, harçlar yüzde 36, konuta ise yüzde 28.57 zam gelmiştir. TÜİK’in açıklamış olduğu rakama göre ise enflasyon yüzde 36 olarak gerçekleşmiştir. Döviz kurundaki artış, enerji ve mazot fiyatlarındaki artışlar hayatımızın her alanında fiyatları doğrudan etkilemektedir.

“GECİKMİŞ TELAFİ”

Aylık enflasyonun çift haneli rakamlara ulaştığı bu dönemde toplu sözleşmeye göre memurlara ve emeklilere  yılın ilk 6 ay için yüzde 5 zam ve enflasyon farkı verilmesi hiçbir vicdana sığmaz. 2021 yılında ortaya çıkan enflasyon farkını bir lütufmuş, yeni bir zammış gibi göstermek de doğru değildir. Yaşanan fiyat artışları karşısında sıkıntı yaşayan memur ve emeklinin, kuşa dönen maaşlarına 6 ay önce yapılması gereken zammın gecikmiş bir telafisidir.

resize_3c7f08ad-ba5e-49b9-a1a6-d5e9865f3185

“BU ARTIŞ ZAM DEĞİLDİR”

Enflasyon farkı sıfır zam demektir. Dört ay önce Ağustos ayında Kamu İşvereni ile Yetkili Sendika arasında imzalanan Toplu Sözleşmenin kısa süre içerisinde işlevini yitirmesi yetkili sendikanın öngörüsüzlüğünü ortaya koyduğu gibi, Kamu görevlilerinin yetkili sendikanın umurun da olmadığını ortaya koymaktadır. 6 dönemdir Kamu İşvereni karşısında Kamu Çalışanlarının Maaş artışlarını ve özlük haklarının pazarlığını yapan yetkili ama etkisiz Sarı Sendika enflasyonun altında zamlara imza atarak çalışanları açlık sınırına yakın bir maaşa mahkum etmiştir. Enflasyon oranındaki bir artış zam değildir.

“KÖTÜ ADAM ROLÜ”

TUİK’in açıklamış olduğu verilere bakıldığında 2022 ve 2023 yılları için Kamu İşvereni ile Yetkili Sendikanın İmzalamış olduğu toplu sözleşme daha başlamadan hükmünü yitirdiği görülüyor. Bu ekonomik şartlar altında bu maaşlar hakkaniyet, adalet ve ekonomik gerçeklerle bağdaşmıyor. Dört ay önce imzalamış olduğu toplu sözleşmenin revize edilmesi gerektiğini her platformda ifade eden Malum Sen (Sarı Sendika) aslında Kamu çalışanlarını temsil kabiliyetinde olmadığını yüksek sesle ifade etmektedir.

“GERÇEKLERLE YÜZLEŞMELİ”

2010 yılından itibaren kamu çalışanlarının yetkilendirdiği yetkili ama etkisiz Sarı Sendika ile  Kamu İşvereni iki yılda bir ağustos ayında yapılan her toplu sözleşme sürecinde tiyatro oyunu sergilemektedir. Ortaya konan oyunda Kamu İşvereni iyi adam, Sarı Sendika ise kötü adam rolünü oynamaktadır. Kamu çalışanları gerçekler ile yüzleşmeli, emeklerine, ekmeklerine, geleceklerine sahip çıkmalıdırlar.

“DESTEK VERMELİ”

Altı dönemdir toplu sözleşme masasında mağdur olan sağlık çalışanları ve memurlar artık gerçekler ile yüzleşmeli daha fazla mağduriyet yaşamamaları için Malum Sen ile yollarını ayırmalı Türk Sağlık Sen’e ve Türkiye Kamu Sen’e üye olarak destek vermelidirler. Kamu Görevlilerine yılın ilk altı ayı için yapılacak % 30.5’lik zam oranı memurun yarasına merhem olmaz. Gerçeği yansıtmayan enflasyon rakamı üzerine ilave edilen 2.5’luk refah payı kamu çalışanlarının beklentisini karşılayacak nitelikte değildir. Sağlık Çalışanlarının ve memurların ekonomik kayıplarını karşılamaktan uzak bu iyileştirmeyi kabul etmiyoruz.

“HAYATA GEÇİRİLMELİ”

Kamu İşvereni 2022 yılının ilk altı ayı için belirlemiş olduğu memur zammını tekrar gözden geçirerek asgari ücretin belirlenmesindeki gelişmeye paralel olarak, kamu çalışanlarını geçim derdinden kurtarmalı, sağlık çalışanlarına ödenen ekonomik değerlerin tamamına yüzde 50 zam, geçmiş kayıpların telafisi için katsayıya bağlı seyyanen 1000 TL. Ek zam ve yüzde 3 enflasyon refah payı uygulamasını hayata geçirmelidir.”

BALONLAR UÇURULDU

Okunan basın açıklamasının ardından sağlık çalışanları küçük bir mizansen sergileyerek; zam oranlarının yazılı olduğu füze şeklindeki uçan balonları gökyüzüne bıraktı. Memur zamlarının yazılı olduğu kağıtları da yere bırakan sağlık çalışanları memur zamlarının yerlerde süründüğünü belirttiler.

resize_72207ff8-d128-444c-b285-17484ab5b0d0