Yüksek Öğretim Kurumu YÖK yönetmeliğince yurt dışından öğrenci alım kuralları ihlal edildiği öne sürülerek, Sakarya Üniversitesi hakkında inceleme başlatıldığı iddiaları var.

SüperHaber'i kaynak olarak kullanan Sakarya Net Gaste'nin haberine göre; Sakarya Üniversitesi'nde 'bağış' adı altında yabancı öğrencilerden para tahsil edildiği ve durumun YÖK'e bildirildiği konuşuluyor.

MÜSİAD Endonezya temsilcisi duyurdu

İddiaya göre, yurt dışındaki öğrencilerin Sakarya Üniversitesi'ne başvuruları sırasında bağış adı altında kendilerinden 500 Dolar tahsil edildiği iddiaları ifade ediliyor.

Bu iddiaları MÜSİAD Endonezya Temsilcisi Mustafa Aslan tarafından araştırılması için Yüksek Öğretim Kurumu YÖK’e bildiriliyor.

Genç Parti'nin iki ilçesinin daha teşkilatı tamam! Genç Parti'nin iki ilçesinin daha teşkilatı tamam!

Zorunlu bağış

Yapılan iddiaya göre, Sakarya Üniversitesi’nin yaptığı söylenen yazışmalar ile Türkiye’ye gelen yabancı uyruklu öğrencilere, 'Sakarya Üniversitesi Mezunları Derneği’ne 500 Dolar zorunlu bağış yapılmaz ise öğrencilerinin kayıtlarının yaptırılmasının mümkün olamayacağı’ ifadelerinin yer aldığı dile getiriliyor.

İddialar doğru mu?

İddialar doğru ise, 5072 sayılı Dernek ve Vakıfların Kamu Kurum ve Kuruluşları ile ilişkilerine Dair Kanunun 2. Maddesi’nde:

“Dernek ve vakıflar kamu kurum ve kuruluşlarının sundukları hizmetlerle ilgili olarak gerçek ve tüzel kişilerden ücret, bağış, katkı payı ve benzeri  adlar altında herhangi bir karşılık alamaz” ifadelerine yer veriliyor.

Üniversite Yönetimi ne diyecek?

YÖK’ün soruşturma başlattığı Sakarya Üniversitesi ile ilgili Rektörlüğün söylemlerin doğru olup olmadığı ile ilgili nasıl bir açıklama yapacağı merak konusu.

Alınan duyuma göre ayrıca Sakarya Üniversitesi'nin yurtdışı öğrenci kontenjanı 3500 kişi civarıyken, 10 bini aşkın öğrencinin kaydının yapıldığı ifade ediliyor. Bunun arkasında bir cemaat ismi dolanıyor. Mesele YÖK'ün araştırmasından sonra açıklığa kavuşacak.