Bir değil birden çok karşılığı olsa da en geniş anlamıyla sanat, yaratıcılığın ve hayal gücünün dışavurumudur.

Sanat iyileştiricidir. Yeri geldiğinde her birimizin yüreğindeki yaraları sarar, her birimizin ruhuna iyi gelir.

Sanat eğiticidir. Kitaplarda yazanların yanı sıra zihnimizle, hayal gücümüzle düşünmeyi öğretir her birimize.

Image-107

Sanat bütünleştiricidir. Birbirinden farklı karakterlere, kültürlere, görünüşlere sahip olan bambaşka ruhların bir araya gelmesini sağlar.

Sanat hepimiz için bir gerekliliktir. Sadece ressamlar, müzisyenler, dansçılar ve birçoğu için değildir sanat. Resim yapmak gerekmez resimden keyif almak için, ya da güzel bir sese sahip olmak gerekli değildir müzikle iç içe yaşamak için. Mesela resmi sevmek, renklerin içinde kaybolmak ya da şarkıları hissetmek, iyi bir dinleyici olmak da yeterlidir ruhumuzu sanatla beslemek için.

Sayıların, sözcüklerin, kuralların, formüllerin ötesinde bir dünyayı keşfetmek için vardır sanat. Sizi hayatın tabularından, kurallarından çıkarması, gözlerinizi kapattığınızda notaların arasında kaybolup gitmenizi sağlaması, kitapta yazan bilgilerin ötesini keşfederken yol göstericiniz olması için şans verin bir tabloya, bir fırça darbesine, bir besteye. Sanatı hayatınızın içine alın, alın ki bir Van Gogh tablosu gibi, Mozart’ın bir bestesi gibi ahenk ile gözükmeye başlasın hayat artık zihninizde…