Şanlı Zafer

30 Ağustos, hem maddi hem de manevi birçok kayba sebep olan ‘Büyük Taaruz’un başarı ile sonuçlanmasının ardından fedakarlıklarla dolu bu kanlı sürecin nesiller boyunca aktarılması ve unutulmaması adına simgeleşmiş bir gündür.

‘Büyük Taaruz’ diğer bir adıyla ‘Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, topraklarımızı parçalayıp kontrol altına alma amacı taşıyan tüm dünya ülkelerine karşı tek yürek olma mücadelesi olarak tarih kitaplarında yerini almıştır. Yıllarca süren hem diplomatik hem de askeri mücadelelerin sonucunda Türk topraklarının düşman birliklerinin işgalinden kurtulması 7’sinden 70’ine tüm Türk ulusu için destansı bir zafer olmuş, 30 Ağustos günü de bu zafer için sembolik bir gün haline gelmiştir.

İlk kez 1924 yılında Afyon’da ‘Başkomutan Zaferi’ olarak kutlanan 30 Ağustos günü, kutlandığı ilk günden bugüne milli bilincin ve türlü zorluklar karşısında ulus olmanın önemini bize hatırlatmaktadır. Ve de tüm bunların yanında aradan yüzyıllarda geçse 30 Ağustos Zafer Bayramı; stratejik zekası, askeri yönetimi ve halkına verdiği değer ile attığı her adımı ilkeleri doğrultusunda atan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığını üzerimizde hissetmemizi sağlar ve sağlamaya devam edecektir.

Bu yıl daha çok coşkuyla kutlayalım, her birimizin Zafer Bayramı kutlu olsun! Ulu önderimiz ve silah arkadaşlarının canları pahasına bağımsız bir Türk devleti için savaşıp bize armağan ettiği bu şanlı gün her birimiz için kutlu olsun!

YORUM EKLE