Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı ve yönetimi, bugün İzmit Kent Merkezi Ticari Dayanışma Derneği (İKM) ile birlikte Fethiye Caddesi esnafını ziyaret etti. Ziyarete İKM Başkanı Murat Öztürk ve yönetimi, DİSK Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Emirşah Torun da eşlik etti. Fethiye Caddesi’nde bulunan Öztalay Pasajı ile başlayan ziyarette cadde esnafı ile bir araya gelinerek, Fethiye Caddesi’nde sona yaklaşan çalışmalar ve esnafın durumu ile ilgili bilgi alışverişinde bulunuldu.

“ESNAFIMIZIN YANINDAYIZ”

Öztalay Pasajı’nda esnafa yönelik açıklamalarda bulunan Lastik-iş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, “Bugün esnafımızı dolaşalım ve kentimize bir soluk olsun dedik. Bu ziyaretlerimiz önümüzdeki süreçte başka arkadaşlara da vesile olur. Fethiye Caddesi, İzmit’in en işlek ve en önemli caddelerinden birisi. Fethiye Caddesi deyince İzmit akla gelir. Sıkıntılar yaşandı, pandemi yaşandı, sokağın yapılması ile alakalı esnafımızın mağduriyeti söz konusu. Esnaf kiralar konusunda büyük sorunlar olduğunu ifade ettiler. Biz de esnafımızın yanındayız. Üzerimize düşeni yapmaya da hazırız” dedi.

“ÖRNEK OLSUN”

Ardından konuşan İKM Başkanı Murat Öztürk, “Geçtiğimiz hafta Genel Başkanımızı ziyaret ettik. Bizim sıkıntımız; önce Yürüyüş Yolu arkasından Fethiye Caddesi yapıldı. Arkasından pandemi, onun da arkasından kriz geldi. Alaaddin Başkanımızdan rica ettik. Biz İzmit merkezimizi pazarlamak istiyoruz. Bunun için de destek istedik. Biz bunun siyasi büyüklerimize örnek olmasını istiyoruz. Biz siyasileri seçim döneminden seçim dönemine görmek istemiyoruz. Bizim ihtiacımız olduğu anda görmek istiyoruz. Bu anlamda Alaaddin Sarı Başkanım herkese örnek olsun. Biz bu tip konularla yanımıza gelinmesini istiyoruz. Örnek olması açısından Lastik-İş Başkanımıza ve yönetimine teşekkür ediyoruz. Artık Yürüyüş Yolu ve Fethiye Caddesi üzerinden siyaset yapılmasını istemiyoruz. Biz bundan sıkıldık. Dokunulmaya ihtiyacımız var” dedi.

“ESNAFIN TALEPLERİNİ ALDIK”

İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Emirşah Torun, “Bizim temele anlayışımız emek ve demokrasi mücadelesini onurlandırmak. Tabii ki bizler herhangi bir siyasi noktada değerlendirmiyoruz. Bugünkü bu dokunuş anlam kattı. Ben değerli başkanımızın bugününü buraya ayırmasına teşekkürler ediyorum. Fethiye Caddesi ve yan yollarını bu anlamda İzmit esnafına kazandırdık. Yüzde 95-96 tamamlandı. Hep birlikte yol aldık. Hep birlikte desteklerini verdiler. İzmit vatandaşlarına gösterdikleri anlayıştan dolayı teşekkür ediyorum. Esnaf mağdurdu. Böyle bir çalışma yapmak onların işini daha da ağırlaştırmıştı. Esnafın taleplerini aldık. Esnaf ile istişare ettik. Proje zaten ödüllü proje. Halkın onayına sunduk. Bu da bizim işimizi kolaylaştırdı. Şu anda rahatız. Yaptığımız işin kıymeti görünüyor. İzmit insanı temiz işlere layık. Fatma Kaplan Hürriyet in Kocaeli insanına bakışı eşitlikçi. Fethiye Caddesi İzmit Kocaeli insanına hayırlı olsun” ifadelerine yer verdi.

“KAFA YORMAYA BAŞLADIK”

Mamikler Kuyumculuk ziyaretinde konuşan Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı,, “Birbirimizle dayanışma içerisinde olmalıyız. Kocaeli Türkiye’nin en zengin yerlerinden biri. Bir hareket olsun istedik esnafımızı ziyaret ederek. Bizim psikolojimizde hareketlilik var. Lokantalarda kalabalık neredeyse oraya gideriz. Esnafımızla bir şekilde dayanışma içerisinde olmalıyız. Önümüzdeki süreçlerde Fethiye Caddesi güzel bir şekilde devam eder diye temenni ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Başiskele’de sendikamızın oteli var. Yabancı turistler ağırlıklı olarak geliyor. Otelimize geldiklerine nereye gidelim diye soruyorlar. Biz de tarihi geçmişi nedeni ile buralara yönlendiriyoruz. Tarihi geçmişi olan bir şehir. Bunların gün yüzüne çıkması lazım. Yabancılar böyle yerleri çok seviyor. Kafa yormaya başladık. Birlikte var olmak için elimizden geleni yapacağız. Kol kola girdiğimizde her şeyi aşarız. Her şey siyaset değil. Sevgimizi, saygımızı, selamımızı eksik etmeyelim.

 “HEP BİRLİKTE KATKI SUNACAĞIZ”

Ardından söz alan İş İnsanı Faruk Mamik, “Sizin yaptığınız ziyaret STK’lar nezdinde bir ilk. Bizlerin sizlerin desteklerine çok ihtiyacımız var. Pandemi ve başkanlarımızın çalışmaları esnafımızı biraz rahatlattı. Pandemi sonrasında gördük ki kapalı yerler artık eskisi kadar tercih edilmeyecek. Açık hava AVM’leri daha önemi konuma geldi. Bu anlamda başkanımızın Fethiye Caddesi çalışması çok önemliydi. Talebi biraz daha artırdı. Geçmiş dönemlerde bu caddeler Kocaeli’nin göz bebeğiydi. Bundan sonraki süreçte eskisi gibi olur. Hep birlikte bu şehre katkı sunacağız. Hep birlikte Kocaeli’yi sanayi şehrinden Kocaeli şehrine dönüştüreceğiz” dedi.

 “VERDİĞİ SÖZÜ TUTTU”

Fethiye Caddesi’nde gerçekleştirilen esnaf ziyaretlerinin ardından grup, Murat Öztürk’ün sahibi olduğu Coşkun Kırtasiye’de bulunan kafe bölümüne geçti. Burada ziyaret sonrası değerlendirmelerde bulunan Öztürk, “Çok uzun zamandan beri dokunulmayan Yürüyüş Yolu ve Fethiye Caddesi gibi caddelerde çalışmalar başlatıldı. Eski özelliğini kaybetmişti bu caddeler ve AVM’ler bu işin tuzu biberi oldu. Seçim süreci içerisinde İzmit Belediye Başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet, ‘Ben başkanlığımın biteceğini ve kaybedeceğimi bilsem bile bu caddeye gireceğim’ dedi. Bu cesaretinden dolayı çok teşekkür ediyorum. 15 senedir dokunulmayan bu caddeye, bir kadın başkan alt yapı ile birlikte çalışma başlattı. Kendisi verdiği sözü tutmuş oldu. 300 gün gibi bir süre vermişti. Bu süreçte 3 defa esnafla toplantı yaptı ve proje belirledi. Sonra halka sordu.

“ZOR BİR SÜREÇ OLDU”

Yürüyüş Yolu için de Büyükşehir Belediye Başkanımız elinden geleni yaptı. Yürüyüş Yolu’nun bir rahatlığı vardı. Sağında ve solunda çok dükkan olmadığı için daha kolaydı. Ama Fethiye Caddesi eni 10 metre. İş makinesi girdiği zaman esnafın iş yapması çok zordu. Zor bir süreç oldu. Esnafımız alkışlanacak durumda. Sabırlarından dolayı teşekkür ediyoruz. Çok az bir süreç kaldı. Lastik-İş sendikasının da esnafın yanında olacağını ve destekte bulunacağını biliyoruz. Davetimizi kırmadı. Bizi onurlandırdınız. Herkese örnek olacağını düşünüyoruz. Lastik-İş Sendikası’nın üyeleri ile birlikte bizlere destek olacağını biliyoruz. Bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

resize_sarı

“ZOR BİR DÖNEMDEYİZ”

DİSK Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, “Bugün başkanımız gününü İzmit esnafına ayırdı. Pandemi süreci ve ekonomik krizden sonra bir moral ve heyecan kattığına inanıyorum. Bizler DİSK olarak ülkedeki her sorunla ilgili sözü olan en önemli hareketleri yapan bir işçi sınıfı örgütüyüz. Lastik-iş Sendikası da bu anlamda örnek bir sendikamız. Uzun yıllardır yoldaşlık yaptığım Alaaddin ağabeyimin burada olması beni mutlu etti. Zor bir dönemdeyiz ama bu engelleri hep birlikte aşacağımıza inanıyorum. Bunun tüm kurumlara örnek olması açısından bir başlangıç olduğunu düşünüyorum Bu anlamda Lastik-İş Sendikamıza ve Murat Öztürk başkanımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“HÜRRRİYET’E TEŞEKKÜR”

İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Emirşah Torun, “Gerçekten desteklerinizi gördük. Bizim İzmit Belediyesi olarak vatandaşa bir sözümüz vardı. Fethiye Caddesi'ne dokunulması gibi. Buna göre başkanımız görevi olmamasına rağmen altyapıyı da üstlendi. İyi ki dokunmuşuz. Müthiş bir iyilik yapmışız İzmit halkına. Herhangi bir yanlışlığın olmasına fırsat vermedik. Alnımızın akıyla çıktık işin içinden. Çalışmada birçok zorluklarla karşılaştık. SEDAŞ, iki ay bizim yapacağımız çalışmaları geriletti. Biz başkanımızla Ankara’ya gittik. Çözdü başkanımız bu sorunu. İzmit şehir merkezinin birçok yolunu yenilemiş olacağız. Vatandaşın bize iyimser bakmasına sebep veren başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet’e teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Erdoğan'dan gece yarısı atama ve görevden alma kararları! Erdoğan'dan gece yarısı atama ve görevden alma kararları!

“ZOR DÖNEMDE BELLİ OLUR”

Lastik -İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı ise, “Belki tarihinde olmamış bir hadise başlattı Murat Öztürk. Bundan sonraki süreçte de inanıyorum ki bizim gibi sivil toplum örgütleri de katılır. Birleşik Metal İş Sendikası ve Petrol İş Sendikası Genel Başkanları Kocaeli’de oturuyor. Derneklere, vakıflara çok büyük önem düşüyor. 99 depremine baktığımız zaman bu halk en zor zamanlarda dayanışma haline girer. Kardeşlik ruhunu yakaladığımızda gerisi gelir. Zor dönemlerde insan belli olur. Sıkıntılı süreçten, pandemiden çıkarken bir de Fethiye Caddesi’nde esnafın en zor süreçte alt yapı çalışmasına gidiliyor olması inanılmaz derecede bir risktir. Toplum psikoljisi diye bir kavram vardır. Murat Başkanım iyi bir iş yapıyor. Bu insanlar neden dolaşıyor diye bakıyorlar. Bu adımların zaman içerisinde atılması yararlı olabilir. Bu halkı bütünleştirecek olan çalışmalar bunlar” dedi. Fathiye Caddesi ve Yürüyüş Yolu civarında artan iş yeri kiraları ile ilgili konuşan Sarı; gülerek, “Belediye başkanlarına kızmak lazım. Çok güzel şeyler yaparsanız kiralar yükselir” şeklinde konuştu.