TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, "Af siyasi değil, vicdani bir konudur. Yaraları sarmak, gönülleri almak için mutlaka bir af çıkmasını arzu ediyoruz" dedi.

TDP Genel Başkanı Sarıgül, Kandıra Ceza İnfaz Kurumu önünde ailelerle bir araya gelerek, sohbet etti. Basın açıklaması yapan Sarıgül, “Af konusu siyasi değil, vicdani bir konudur. Yaraları sarmak, gönülleri almak için mutlaka bir af çıkmasını arzu ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti devletimiz şefkatli ve merhametli bir devlettir. Hiçbir siyasi parti gözetmeden bütün yurttaşlarımız af konusunda iş birliği yapmalıyız. Af konusunda el birliği yapmalıyız, Türkiye’mizin arzu ettiği toplumsal barış affını, kardeşlik hukuku affını mutlaka çıkarmalıyız. Cezaevlerinde 275 bin yatak kapasitesi var. Şu anda 325 bin mahkum var dolayısıyla pandemi koşulları münasebetiyle yargılamaların hızlı olduğu, bazı konuların gözden kaçtığı konusunda da gerçekten önemli duyumlar var. Çıkan mahkumlarımıza ekonomik ve psikolojik destek vermeliyiz. Nasıl ki gönlü büyük Türkiye’miz 9 milyon Suriyeliye bakıyorsa 250 bin kader mahkumuna da mutlaka yüreklerimizi, kollarımızı, kalplerimiz, açmalıyız. Onları da topluma kazandırmalıyız. Çağrımız asla siyasi değildir, vicdanidir” diye konuştu.

AFFETMEK ISLAH ETMEK YOLUNU AÇABİLİR

Sarıgül; Ülkemizin içinde bulunduğu, siyasi, ekonomik ve sosyal şartlar, bir af çıkarmayı gerektiriyor. Bu nedenle 9 Nisan’da, bir af çağrısında bulundum. O günden beridir, bu çağrıyı tekrarlıyorum. Bugün de aynı amaçla Kandıra Cezaevinin önündeyim. Ortada bir suç ve suçlu varsa bunun arkasında ekonomik sorunlar vardır. Toplumsal sorunlar vardır. Kamu düzenindeki eksikliklerimiz vardır. Eğitim sistemimizdeki yanlışlar vardır. Bütün bu sorunlarımızın suçunu mahkûmlara yükleyip geri çekilemeyiz. Suçlular, intikam alınması gereken değil ıslah edilmesi gereken insanlardır. doğru kullanılırsa, affetmek ıslah etmek yolunu açabilir.

TOPLUMSAL BARIŞ İÇİN AF

Bu gerekçelerle, bütün siyasi partilere bir kez daha, çağrıda bulunuyorum: Gelin hep birlikte bir af çıkaralım. Adı da “toplumsal barış” affı olsun. Devletimizin güçlü ve adil olduğunu, vicdanlı, şefkatli ve merhametli olduğunu gösterelim. Cezaevlerinden çıkacak, mahkûmlara da psikolojik destek verelim, ekonomik destek verelim, iş bulmalarına toplumla kaynaşmalarına yardımcı olalım. 9 milyon Suriyeliye bakan Türkiye’min, 250 bin kader mahkûmuna bakacak gücü vardır.

Orhan Balcı: Rakamlardaki kafa karışıklığı Orhan Balcı: Rakamlardaki kafa karışıklığı

TÜRKİYE’MİN VİCDANINA SESLENİYORUM

Güzel Türkiye’min, vicdanına sesleniyorum. Affet Türkiye! Diyorum. Haksızlığa uğramışlar için affet… Anaların hasretini dindirmek için affet… Çocukları sevindirmek için affet. Özgürlük için, barış için affet. Geçmişi geride bırakmak için affet. Yaptığım bu, toplumsal af çağrısının destek bulacağına inanıyorum. Bizim insanımız, merhametlidir. Sevgi doludur. Affetmeyi sever, yanlış yapanları, affedecek kadar, yüce gönüllüdür dedi.