Darıca Belediyesi CHP Meclis Üyesi Özkan Sarıtoprak, “Darıca’da yaşayan göçmenler kendi vatandaşlarımızı rahatsız ediyor. Biz bunları defalarca söyledik" dedi.

Gergerlioğlu: "Depremden bir ders alınmamış!" Gergerlioğlu: "Depremden bir ders alınmamış!"

CHP Darıca İlçe Başkanı Gökhan Aktaş ve Darıca Belediyesi CHP Grup Sözcüsü Özkan Sarıtoprak, Darıca Belediyesi Temmuz Ayı olağan meclis toplantısının ardından belediye meclisini değerlendirdikleri bir basın toplantısı düzenledi.

"AKP'Lİ MECLİS ÜYELERİNE ÖRNEK OLMASINI DİLİYORUZ"

Düzenlenen basın toplantısında ilk olarak CHP Darıca İlçe Başkanı Gökhan Aktaş konuştu. Aktaş, “Malumunuz üzere Haziran ayında Darıca Belediyesi bir ek bütçe kararı almıştı. Bu ek bütçe kararı ile ilgili yılbaşında öngördükleri 283 Milyon TL’lik bütçeye, bizim Aralık ayında TL’nin değer kaybetmesi
neticesinde o günkü verdiğimiz önergede bununla ilgili bir tedbir alınması gerektiği yönünde uyarıda bulunmuştuk. Maalesef bizim uyarılarımız dikkate almadılar ve geldiğimiz noktada Haziran ayında yaklaşık yüzde 82’lik bir artışla bütçeye 239 Milyon 500 Bin TL’lik bir ilavebütçe yapıldı. Temmuz ayına geldiğimizde daha 1 ay önce bütçe oluşturulmuş olmasına rağmen ne hikmetse, bir borçlanma talebi ile karşımıza geldiler. Bu borçlanma talebi de 32 adetten oluşan bir araç filosunun alınması ile ilgili. Yaklaşık 12 Milyon TL bir borçlanma talebinde bulunuldu. Göreve geldiğimiz 2019’dan beri her mecliste araçların kiralamalardan vazgeçilip satın alınması gerektiğini dile getirmiştik. Bugün gelmiş olduğumuz noktada ise sizin oluşturduğunuz ek bütçe hem gelir hem de gider kaleminde isabetsizdir diyoruz. Bizim burada gayemiz vatandaşımızın cebinden çıkan vergilerin doğru yerlere harcanması. Darıca Belediyesi’nin borçlanmasını doğru bulmuyoruz ancak konu araç alımı olduğu için evet oyu verdik. Kamu yararı gözeten tavrımızın AKP'li meclis üyelerine örnek olmasını diliyoruz. Darıca Belediyesi’nde görev yapan bazı personellerin sudan sebeplerle başka kurum ve kuruluşlara adeta mobbing uygulayarak kaydırıldığını biliyoruz. Görev yapan memurların devlet tarafından atandığını ve devletin personeli olduğunu belediye başkanı ve yetkililere hatırlatmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Göçmenler Darıca sahile rahat rahat inemeyecek! (1)
 

KAÇAK GÖÇMENLER ELİNİ KOLUNU SALLAYARAK GEZEMEYECEK

CHP Darıca İlçe Başkanı Gökhan Aktaş’ın ardından Darıca Belediyesi CHP Meclis Üyesi Özkan Sarıtoprak konuştu. Sarıtoprak konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Darıca’da bulunan mezarlıklarda mezarlara zarar veriliyordu. Biz de meclis üyelerimiz ile birlikte güvenlik kamerası ve güvenlik görevlisinin bulunması yönünde öneri verdik. Önerimiz kabul edildi, bundan sonra mezarlıklarımız daha güvenli olacak. İlçemizde elektrik çok büyük problem. SEDAŞ Darıca’ya 2022 yılı içinde 40 Milyon TL yatırım kararı aldı. Fakat haftada en az 3 kere enerji kesintisi yaşanıyor. Esnaf ve vatandaşlar mağdur. Bu soruna en kısa zamanda çözüm bulunmalı. Esnaf ve vatandaşlar, ekonominin kötü gidişatından dolayı faturalarını ödeyemiyor. Bizler destek verilmesini istedik faturalarını ödeyemeyen vatandaşlara ancak kabul edilmedi. 14 mahallemizde okul ihtiyacı var. Bunu ilçe milli eğitim müdürü ve belediyeye söyledik. Okullar tatilken okul ihtiyaçlarının acil bir şekilde giderilmesini istedik. Asgari ücrete yapılan zammı yeterli bulmadık ve belediyemiz personelimiz için 6 bin 391 TL olması için öneri verdik ama AK Partili meclis üyeleri kabul etmedi. Darıca’da yaşayan göçmenler kendi vatandaşlarımızı rahatsız ediyor. Biz bunları defalarca söyledik. İktidarın yanlış göçmen politikası yüzünden bizim vatandaşımız evine
kısılmış durumda. Bununla ilgili kolluk kuvvetlerinin yabancı uyrukluları denetlenmesini istedik. Bundan sonra sahile gelen yabancı uyruklular denetlenecek.” dedi.