Toplu İş Sözleşmesine ayrı oturan Goodyear ile Lastik iş görüşmelerinde ilkler yaşandı. Alaaddin Sarı ve yönetimi oturuma siyah giyerek geldi.

Örgütlü olduğu fabrikalarda 10 Şubat tarihinden bu yana toplu iş sözleşmelerine başlayan Lastik-İş Sendikası, Goodyear Fabrikası temsilcileri ile ilk kez bir araya geldi. Yaklaşık 2 bin işçiyi ilgilendiren Goodyear İzmit ve Adapazarı fabrikalarının temsilcileriyle yapılan görüşme Tryp By Wyndham Otel’de gerçekleşti. Brisa, Pirelli, Prometeon temsilcileri ile yapılan ikinci oturum görüşmeler geçtiğimiz gün sonuçlanmış ve işveren yetkililerinin tekrar taşerona dönmek isteğine karşılık Lastik İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, kazanılmış haklarından asla taviz vermeyeceklerini vurgulamıştı.

GENİŞ KATILIM

Görüşmeye Lastik İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, başkan yardımcıları ve işveren kanadından Avrupa Ticari Lastikler İnsan Kaynakları Direktörü Selda Kalleci, Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Ceren Özel, Adapazarı Fabrika Endüstriyel İşler Müdürü Gamze Özmen, İzmit İnsan Kaynakları Müdürü Aslı Beyler, Ortak Hizmetler Müdürü Serkan Işık, KİPLAS Genel Sekreteri Avukat Ulaş Yıldız, Hukuk Müşaviri Müge Aksel, Avukat Begüm Ergin katıldı.

SİYAH GİYDİLER

Yaklaşık iki saat süren toplantının ardından açıklamalarda bulunan Lastik İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı; “Goodyear ile görüşmelerimize bir protesto yaparak başladık. Diğer fabrikalardan ayrı oturmalarından dolayı görüşmemizde siyah elbise giyerek kendilerini protesto ettik. Siyah elbiselerimizi Goodyear ile görüşmelerimizde giymeye devam edeceğiz. Kravat dahi takmayacağız. Sektörden koptukları için böyle bir protesto yaptık.

“HIZLI BİTİRMEK İSTİYORUZ”

Üretimde 25, destekte 22 maddeyi geçtik. Goodyear temsilcileri, Türkiye ve dünyadaki ekonomik sıkıntıları anlatarak başladılar. Dönemsel olarak sıkıntıda olduklarını, klasik sözlerini söylediler. Biz bunları kabul etmediğimizi söyledik. Esas görüşmeler bundan sonraki süreçte olacak. Burada hızlı bir şekilde 25 madde geçti. Bu toplu sözleşmeyi bir an önce bitirmekten yanayız. Onlarda hızlı bitirmek istediklerini söylediler. O yüzden ilk toplantıda fazla madde geçti.

“KİPLAS’I DA PROTESTO ETTİK”

24 Şubat tarihinde ikinci toplantımızı yapacağız. Kocaeli’de ilk kez işveren sendikası ile oturduk. Protesto etmemizde bir diğer etken ise KİPLAS’ı masaya çağırmalarıdır. 1990 yılından bu yana ilk kez KİPLAS ile birlikte masaya oturdular. Bundan sonra da protestolarımıza başka yöntemlerle devam etme ihtimalimiz var” şeklinde konuştu.

Kocaeli için bunaltıcı SICAK uyarısı! Kocaeli için bunaltıcı SICAK uyarısı!