Başkan Söğüt, bu yıl 48.’si düzenlenecek olan Kiraz Festivali ve Taşköprü Yağlı Güreşleri ile ilgili basın mensupları ile düzenlenen toplantıda bir araya geldi.

Körfez Belediyesi tarafından bu yıl 48.’si düzenlenecek olan Kiraz Festivali için tanıtım lansmanı düzenlendi. Tütünçiftlik Nazende Restoran ve Kafe’de gerçekleştirilen toplantıya; Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri, başpehlivanlar Nedim Gürel, Faruk Akkoyun, Yıldıray Akın, Orhan Okulu, Tanju Gemici ve İsmail Koç da katıldı.   

DOLU DOLU GEÇECEK

Kırkpınar cazgırlarının manileri ile başlayan programda konuşan Başkan Şener Söğüt, “Bu yıl 48. Altın Kiraz Festivalimiz ve festival kapsamındaki Taşköprü Yağlı Güreşlerimiz için lansman toplantısında bir araya geldik. 3 gün sürecek olan etkinlikler olacak. Oğuzhan Koç konseri, açık hava sinema gösterimleri, çocuk şenliği ve Taşköprü Yağlı Güreşlerimiz ile dolu dolu bir festival olacak.

guresler-3

650 YILLIK GELENEK

Hurda araçlar Zabıta ekipleri tarafından toplandı Hurda araçlar Zabıta ekipleri tarafından toplandı

Güreşlerimiz bizim 650 yıllık köklü bir geleneğimiz. 12 Haziran Pazar günü Sevindikli Taşköprü Er Meydanımızda 60 başpehlivan ve 600 pehlivanı ağırlayacağız. Güreş,

Kültürümüz ve inancımızdan etkilenmiş bir spor dalı. Pehlivanlarımızın kahramanlıklarını, cesaretini, gücünü ve bunların yanında bir birlerine olan saygı ve sevgisini göreceğiz. Tüm bu güzellikleri yağlı güreşlerle birlikte yaşamış oluyoruz.

BÜYÜKAKIN’A TEŞEKKÜR

Biz de belediye olarak ata sporumuzu, kültürel mirasımızı yarınlara taşıyabilmek, destek vermek adına bu güreşleri geleneksel hale getirdik. Bir parantez de Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın’a açmak istiyorum. Sekapark Güreşleri’ni Edirne, Elmalı, Kurtdere ve Kutluca’dan sonra 5. boy atlama yağlı güreşleri haline getirdi.

ŞÖLEN HAVASINDA GEÇECEK

Güreşlerin Kocaeli’de, Körfez’de önemli bir karşılığı var. Geçen yıl bunu fazlasıyla gördük. Güzel, şölen havasında bir güreşler olacak. Güreşlerin yapılacağı alanın hemen yan tarafında yöresel ürünlerin yer alacağı sergi alanı ve Tarım Fuarı’mız da olacak. Bir panayır havasında geçecek her şey. Ayrıca hemen yan tarafta da offroad gösterisi olacak.

ALTIN KEMERLE POZ VERİLDİ

Ayrıca ödül olarak 22 ayar 200 gram ağırlığında bir Altın Kemerimiz var. Ama bunu 3 defa üst üste alan Başpehlivanımıza vereceğiz. Geçtiğimiz yıl Yıldıray Akın kazanmıştı. Bir adım daha yakın. ,Özellikle ben pehlivanlarımız kıran kırana güreş yapacak. Allah derman versin. Dolu dolu bir Altın Kiraz Festivali sizleri bekliyor. Tüm hemşehrilerimizi Taşköprü Er Meydanı’na bekliyorum” dedi.

guresler-4