''Görev Bende Kampanyası'' kapsamında Sigara Bırakma Polikliniğine başvurup sigarayı bırakan vatandaşlara başarı belgesi verildi.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 31 Mayıs Günü “Dünya Tütünsüz Günü” olarak amaca yönelik çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Tüm İlçe Sağlık Müdürlüklerimiz tarafından yapılan faaliyetlerle tütün ürünlerinin zararlarına dikkat çekilmek, bırakmak isteyen vatandaşlarımızı teşvik edilmesi amacıyla stantlar kuruldu afişler asıldı çeşitli çalışmalar yürütüldü.

Orhan Balcı: Rakamlardaki kafa karışıklığı Orhan Balcı: Rakamlardaki kafa karışıklığı

YÜKSEL PEHLEVAN TARAFINDAN

9 Şubat Sigara Bırakma Günü’nde Bakanlık tarafından başlatılan ''Görev Bende Kampanyası'' kapsamında Sigara Bırakma Polikliniğine başvurup sigarayı bırakan vatandaşlarımızı İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Yüksel Pehlevan makamında ağırlayarak kendilerine başarı belgesi takdim etti. Belge takdim programına Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uz. Dr. Mürsel Durmaz, Başkan Yardımcısı Dr. İnci Sobi, birim sorumlusu uzmanlar ve sigarayı bırakarak belge almaya hak kazanan vatandaşlarımız katılım sağladılar.

PASİF MARUZİYET

Sigara dumanına maruz kalma olarak tanımlanan “pasif maruziyet” kişi sigara içmese bile sigara dumanından yoğun olarak etkilenmesi olarak tanımlanIıyor. Aktif içicilik ve ikinci el maruziyet (pasif maruziyet) kanıtlanmış riskler içermekte. İkinci el sigara dumanı; lösemi, lenfoma, santral sinir sistemi tümörleri ve karaciğer kanserine sebep olmakta. Yapılan araştırmalara göre, pasif maruziyet de akciğer kanseri riskini arttırdığı ortaya çıkmıştır.

IMG_3252