Dünyada en çok bilinen ve anlatılan masallarından biri olan, birçok film ve tiyatro oyununa konu olan bir peri masalı ‘Aladdin’in Sihirli Lambası’.

Image-44

Orta Doğu kökenli bir halk masalı olarak dilden dile yayılan bu masal, günümüzde hala beyazperdeye yansıyan, raflardaki kitaplara konu olan bir eser olarak popülerliğini korumaktadır.

Yediden yetmişe, her birimizin ilgisini hala çekmekte olan bu masal, aslında insanın en çaresiz anlarında içten içe beklediği o mucizeyi yaşayan, asla olmaz dediği olaylar silsilesi ile karşı karşıya kalan iyi yürekli, hırsız, sokak çocuğu Aladdin’in maceralarını konu almaktadır. Bir gün pazarda kılık değiştirerek dolanmakta olan prenses Yasemin’le karşılaşan Aladdin ona aşık olur. Hikayemiz tam da burada başlar. Prensesle evlenmek için prens olması gerektiğini bilen Aladdin’in yolu, sihirli bir lambanın içinde hapsolmuş bir lamba cini ile kesişir. Ve o andan itibaren, imkansızların gerçekleştiği, mucizelerle dolu bir yolculuğa başlar.

Her birimiz çoğu zaman çaresiz kaldığımızda, istemediğimiz birçok olay ile yüzleşmek zorunda bırakıldığımızda ‘Bir mucize olsun.’ diye geçiririz içimizden. Tam  o anlarda biz de elimize sihirli bir lamba düşsün isteriz, dileklerimizi gerçekleştirecek bir lamba cini ile yollarımız kesişsin isteriz. Tam da bu yüzden yaşımız kaç olursa olsun bu filmi izlerken her birimiz bir kereliğine de olsa Aladdin’in yerinde olmak istemişizdir muhakkak, o lambayı elimizde tutmak, dileklerimizi gerçekleştirmek istemişizdir.

Her ne kadar bu film mucizeler, dilekler, sihirler üzerine kurulu bir peri masalı gibi gözükse de, filmin en sonunda ana kahramanımız Aladdin, sihirle kurduğu prenslik imajını bir kenara bırakarak kendi karakteri ve yaptıkları ile kalbini kazanmayı başarmıştır prenses Yasemin’in. İşte tam da bu yüzden unutmamalıyız ki, çoğu zaman mucizelere ihtiyaç duysak da hayatta, aslında mucizeleri yaratan da yok eden de bizleriz.

Mucizelerimiz her zaman kendi içimizde saklı, yapmamız gereken tek şey aynı sihirli bir lambayı ovalayıp dilek dilemek gibi zamanı geldiğinde onları gömülü oldukları yerden çıkarmayı bilmek…