Bugünkü köşe yazımın konusu, sezon başında yapılması gereken ancak 04 Aralık 2022’de yapılan Kocaelispor’un olağanüstü genel kurulunda yaşananlar olacak.

Bir gün önce stajer teknik direktöre rağmen iyi oyun ve 4-0 lık skorla kazanılan Etimesgut Belediyespor müsabakası sonrasında rakiplerimizin yenilmesiyle uzun bir zaman dilimi sonrasında liderliğe yükselen ve şampiyonluğun en kuvvetli adayı olan Kocaelispor’un olağanüstü genel kurulu protokolün daha fazla ilgisiyle daha kalabalık daha coşkulu bir şekilde gerçekleşmeliydi.

Kayıtlı yaklaşık 5 bine yakın üyesi olan Kocaelispor’da, 60 TL olan 2021 yılının üye aidatını ödeyip kongreye katılma hakkı elde eden 735 kişiden 138’in katılımıyla,

katılım hakkı elde edenlerin yüzde 80’in gelmediği bir genel kurul gerçekleştirdik.

Tek adaylı kongrelere ilgi olmaz diyelim,

Ancak,

Tüzük maddelerinin değişeceği, şirketleşmeyle ilgili yetki isteneceği böylesi bir kongreye kayıtsız kalınmamalıydı.

Hadi üyelerin bazılarının haklı mazeretleri vardı.

Peki Kocaeli Milletvekilleri, kulübe büyük destek veren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt dışındaki 11 ilçe belediye başkanı neredeydi?

Kentin takımının kongresinden başka ne önemli işleri vardı?

Önceki dönem başkanlarından Hikmet Erenkaya, Muammer Çelik, Rafet Kırgız, Nebil Uzun, KASKF Genel Başkanı Murat Aydın, Gölcük’te futbolun her şeyi olan Adem Ellibeş genel kurula katılan isimler arasında yer aldı.

Saat 11.00’de başlayacağı duyurulan olağanüstü genel kurul 40 dakika gecikmeli olarak başladı.

Kocaelispor kongreleri mevcut yönetim kurulundan bir ismin (bu genelde genel sekreter olur) yaptığı kısa bir hoş geldiniz konuşmasıyla başlar. Divan kurulu için daha önce hazırlanmış ve imzalanmış divan heyeti dilekçesinin okunması ve başka bir dilekçe yoksa oylanıp kongrenin yönetiminin divan başkanı ve yardımcılarına bırakılmasıyla başlar.

Pazar günkü kongremiz ne yazık ki böyle başlamadı.

Kocaelispor’da görevli bir ismin yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. Daha sonra aynı kişi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimiz için saygı duruşuna ve ardından istiklal marşımızı söylemeye davet etti.

Kısa bir saygı duruşu ve istiklal marşımızın söylenmesi sonrasında divan için dilekçe okundu. Sinan Üner’in başkanlığındaki divan heyeti yerini aldı ve kongre başladı.

Gündem maddelerinin okunması ve genel kurula katılanların kabul etmesi sonrasında, faaliyet, denetim, sicil raporları ve mali rapor kitapçık olarak dağıtıldığı için okunmadı.

Okunma olmayınca müzakere edilmesi konusu ne olacak?

Sorusu yanıt ararken divan başkanı Sinan Üner raporların ibra edilmesi için oylamaya geçerken ben dahil salondan itirazlar yükseldi ve konuşulup tartışılması gereken maddeler olduğunu belirttik.

Bu itiraz sonrasında divan heyeti konuşmak isteyenlerin söz almasına karar verdi.

Faaliyet, denetim raporları ve şirketleşmeyle tesislerin yapılmasına yönelik maddeler üzerinde konuşmalar yapıldı.

Ben söz aldım.

Kongrenin açılışının, saygı duruşu öncesinde yapılan anonsun Gazi Mustafa Kemal Atatürk, şehitlerimiz ve 1966 yılından günümüze kadar görev yapan başkanlardan yönetim kurulu üyelerinden, çalışanlardan, kutsal olan yeşil siyahlı formayı giyen futbolcularımızdan ve taraftarlarımızdan ahirete intikal edenler için 1 dakikalık saygı duruşuna ve istiklal marşını söylemeye şeklinde olarak davet edilmeliydik uyarısında bulundum.

Gündemde yer alan 13. Maddedeki şirket ile vakıf kurma, var olan şirketlere katılma, var olan şirketlerle birleşme, hisse devretme, hisse alma, işletme hakkı devralma, işletme hakkı devretme, ihalelere katılma gibi ucu çok açık bir şirket kurulması için yönetim kuruluna yetki verilmesinin sakıncalı olduğunu belirttim.

14. maddede yer alan tesisi ve sosyal tesisi yapmak için yer belirleme, sözleşme imzalama yetkisinin verilmesinde, bu tesisin nereye yapılacağı, kim tarafından yapılacağı, bütçesinin ne olduğunun açıklanmasını istedim.

Daha önce kulüpte çalışan emekçilerin mahkemede kazandıkları haklarının ne zaman ve nasıl ödeneceğini sorarak konuşmamı tamamladım.

Benden sonrada konuşanlar şirketleşme maddesi ve tesis konusundaki çekincelerini dile getirdiler.

Şirketleşme konusunda tam çalışılmadığı oldu bittiye getirilmeye çalışıldığı net bir şekilde görüldü.

Gösterilen tepki sonrasında,

Böyle ucu açık bir yetki verilmesi, hukukçular ve konusunda uzman olanlar tarafından tartışılmalı ve kamu yararına dernek olan Kocaelispor’un şirketleşmesinin neler getirip neler götürebileceğine karar verilip mayıs ayındaki olağan genel kurula bırakılması görüşü salonda öne çıktı.

Tepkiler üzerine Başkan Engin Koyun, şirketleşmeyle ilgili gündem maddesini kaldırma önerisinde bulundu.

Bu öneri divan heyeti tarafından oya sunuldu ve madde gündemden çıkarıldı.

Spor yasasının getirdiği mecburi değişiklik olan tüzük değişikliğine dair iki maddenin değiştirilmesi ise oy birliğiyle kabul edildi.

Artık Kocaelispor Kulübü Derneği yok, yerine Kocaelispor Spor Kulübü var.

Artık bütçe dönemi 1 Ocak-31 Aralık değil, 31 Mayıs-1 Haziran oldu.  

Yönetim kurulunun idari raporu, mali raporu, denetin raporu, sicil raporu benle birlikte 7 kişilik bir grubun red vermesi nedeniyle oy çokluğuyla kabul edildi.

Seçim maddesinde ise oy birliğiyle göreve gelen Engin Koyun başkanlığındaki yönetim kurulunda,

Kocaelispor küme düşerken, Trabzonspor’un şampiyonluğunu kutlayanlar yok.

Kocaelispor yöneticisi sıfatını taşırken, bir siyasi partinin amigoluğunu yapanlar yeni yönetimde yer almıyor.

Yönetim kurulunda, Ahmet Arık, Ahmet Şahin, Bilal Cem Acar, Çetin Zerenoğlu, Dursun Özdemir, Ekrem Can, Hikmet Yaşar, İsmail Al, Metin Dan, Orhan Dönmez, Osman Özsoy, Ömür Öztürk, Recep Durul, Selçuk Kösemen, Selim Ordu, Tuncay Arıcan, Veli Başkurt, Yaşar Can, Yaşar Can Arslan ve Zeynel Abidin Akyol yer alıyor. Başarılar diliyorum.

Değerli okurlar,

Engin Koyun, “Seçilmiş Başkanımızdır”…

Görev yaparken Kocaelispor’un menfaatleri doğrultusunda hata olursa yapıcı bir şekilde uyarmaya çalışacağım.

Umarım ve dilerim sezon sonunda hedefimiz olan şampiyonluğa ulaşır bir üst lige çıkarız.

Mayıs ayına yani olağan genel kurula kadar uzun bir süre var.

O zamana kadar ne olur yeni isimler ortaya çıkar mı?

Bekleyip göreceğiz.

Mayıs ayına kadar Kocaelispor kulübünün  başkanı Engin Koyun’dur. Yeni yönetimle birlikte kulübü  yönetecekler.

Destek verip başarılarını alkışlayacağım.

Çünkü ben Kocaelisporluyum ve başka Kocaelispor yok…

Olağanüstü kongre ile başlayan yeni dönemin Kocaelispor camiasına huzur, başarı ve mutluluklar getirmesini diliyorum.