Birçok zorlukları yaşadığımız önümüzdeki günlerde ekonomik ve alım gücü olarak çok daha sıkıntılı günler yaşayacağımız kasım ayının sonuna doğru gidiyoruz.

Ülkemiz ve ilimiz 2023’te yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimi atmosferini yaşarken, siyasiler seçimle ilgili verdikleri demeçlerde, yaptıkları konuşmalarda ve yapılan röportajlarda seçim gemisinin yelkenlerine hızla rüzgar doldurmaya devam ediyorlar.

Siyasi partilerin genel başkanları ve yetkilileri yurdumuzun her yerine seçim gezileri yapıp, yurttaşa dokunarak yapacaklarını anlatmaya çalışıyorlar.

Kentimizde ise,

Milletvekilleri, belediye başkanları, önceki dönem siyasetin içinde olanların sözleri kent kamuoyunda farklı alanlarda tartışılmaya kulislerde konuşulmaya devam ediyor.

1989’da yapılan yerel seçimlerde İzmit Belediye Başkanı seçilen,

Büyükşehir statüsü kazanılmasında büyük çaba sarfeden,

kısıtlı olanaklar ve engellemelere karşın, ürettikleriyle kentin kaderini değiştiren,

Kocaelispor’a çağ atlatan, milletvekili olarak görev yapan,

Sefa Sirmen ile Kocaeli Son Kale internet sitesi yapılan röportajı iki bölüm halinde yayımlayarak kentin bilgisine sundu.

Gazetecilik adına yapılan önemli bir çalışmaydı emeği geçenleri kutluyorum.

Sefa Sirmen röportajda tüm soruları yanıtlayıp önemli mesajlar verdi.

Siyasete CHP’de gençlik kollarında başlayan ve 12 Eylül 1980 sonrası SHP’nin kuruluşunda yer alan daha sonra CHP’de siyasete devam eden Sefa Sirmen, kentin sosyal demokrat belediyecilik adına önemli isimlerinden birisi.
İzmit’te üst üste 3 kez seçim kazanan,

2002’de milletvekili olan,

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı olan yüzde 33 oranında oy almasına karşın seçimi kaybeden,

Yine CHP’den 2009’da Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı, 2014’de İzmit Belediye Başkanı adayı olup seçimleri kaybeden Sefa Sirmen, günümüzde partisinin abisi ve yol gösterici konumunda olması gereken bir isim olarak değerlendiriliyor.

Bu değerlendirmem sonrasında Berire Bozkurt imzalı, Sefa Sirmen’in röportajındaki

AKP’nin 15 yıllık iktidarına son vererek İzmit Belediye Başkanlığı seçimini kazanan CHP’li Fatma Kaplan Hürriyet ile ilgili sözlerine…

Ne diyor Sirmen,

“İzmit Belediye Başkanı Fatma Hanım başlarda gelip birkaç ziyarette bulundu. Bazı görüşlerimi istedi, kendisi ile paylaştım. Cedit Projesi çok önemli insanların mağdur olmaması gerekir sen mutlaka başında ol dedim. Fakat uzlaştı. Sonra da telefonlarıma bile çıkmamaya başladı. Fatma Hanımla aşağı yukarı 1 senedir telefonla görüşemiyoruz. Ondan öncesinde bir sıkıntımız yoktu ama. Neden görüşemiyoruz, bana bir kızgınlığı mı var, bir şeyde kırdım mı bilmiyorum. En son Kocaelispor gecesinden sonra diyaloğumuz bitti”

Değerli okurlar,

Siyasetteki tecrübesiyle ve belediyecilikteki başarılı çalışmalarıyla, partide yol gösterici ve abi pozisyonunda olması gereken Sefa Sirmen’in, koşulsuz bir şekilde İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yanında ve ona destek olması gerekir.

Telefonla görüşemiyorsanız gidersiniz belediyeye oturursunuz karşı karşıya sorun olup olmadığını sorar varsa bir sorun çözersiniz.

Abilik yapması gerekirken medya üzerinden böyle cümleler kurmasını doğru bulmadım.

AKP’liler bir çok bahaneyle proje üretmesini ve hizmet vermesini engelliyorlar. Onlarla uğraşırken birde partisinin abi pozisyonundaki isimlerinin bu tür açıklamaları bu zorlu süreçte AKP’nin değirmenine su taşımaktan başka bir işe yaramıyor.

Önümüzde çok kritik bir seçim var.

Seçimin sonucu Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek.

CHP’nin milletvekilleriyle, İl başkanıyla, ilçe başkanlarıyla, kadın ve gençlik kolu başkanlarıyla, yöneticileriyle, mevcut belediye başkanıyla, mahalle temsilcileriyle, önceki dönem milletvekilleri, belediye başkanları, il ve ilçe başkanlarıyla kısacası tüm üyeleriyle birlik beraberlik içinde omuz omuza vererek hareket etmesi gerekir.

Hele hele birbirlerine medya üzerinden söz söylememeleri suçlamada bulunup rakiplerine koz vermemeleri gerekir.