Siyasi Andropoz

 Gürkan Uysal

Andropoz, malumunuz olduğu üzere erkek türünde artık bu dünyadan elini eteğini çekme hissi uyandıran evlerden ırak olası bir haldir.

Kutsal bilgi kaynağı Vikipedi andropozun ne olduğunu şöyle açıklamaktadır; “Testosteron, erkeklerde bulunan derin seslerden, kas kütlesinden, yüz ve vücut kıllarından sorumlu olan hormondur. Erkekler yaşlandıkça, vücuttaki testosteron seviyesi ve sperm üretimi yavaş yavaş azalır ve bu düşük seviyelerin bir sonucu olarak fiziksel ve psikolojik semptomlar yaşarlar. Bu doğal yaşlanma sürecinin bir parçasıdır ve testosteronun erkeklerin 30 yaşına ulaştıktan sonra her on yılda yaklaşık %10 azaldığı tahmin edilmektedir. Andropoz erkek hormonu olan testosteronda azalma ile ilişkili bir durumdur. Menopozdan farklı olarak, testosterondaki azalma ve semptomların gelişmesi, kadınlarda meydana gelenlerden daha kademelidir. 50 yaşlarındaki erkeklerin yaklaşık %30'unda düşük testosteron seviyelerinin neden olduğu andropoz belirtileri görülecektir.”

-

Yine kutsal bilgi kaynağı Vikipedi’ye göre andropozun cinsel belirtiler dışında kalan belirtileri şunlardır; Enerji düşüklüğü, depresyon, sinirlilik ve ruh hali değişimleri, güç kaybı, artan vücut yağı, sıcak basmaları, özgüven kaybı, konsantre olmada bozukluk, motivasyonda azalma, uykusuzluk veya uyuma güçlüğü.

-

Andropoz fiziki bir durum bozukluğu olmakla birlikte esasında hayatın farklı kulvarlarında da kişilerin ve/veya toplulukların bu maraza maruz kaldıklarını gözlemleyebiliyoruz. Örneğin hayatının erken dönemlerinde çok iyi eserler vermiş bir sanatçıda biraz da ekonomik doygunluktan kaynaklanan rehavet nedeniyle sanatsal üretimde kısırlaşma yani sanatsal andropoz görebiliriz. Söz gelimi bir müzisyende müzikal andropoz, şairde şiirsel andropoz, yazarda edebi andropoz görülebilir.

-

Andropoz, siyaset sahnesi için de geçerli olabilecek bir durumdur. Bir siyasi iktidar, iktidarının belli bir döneminden sonra ülkenin sorunlarının farkında olma ve bu sorunları çözme hususunda kısırlık yaşayabilir. Hatta bu siyasi iktidar, ülkenin sorunlarını çözme becerisini kaybetmiş olmanın sonucu olarak, çözmeyi beceremediği bu sorunları artık umursamamaya da başlamış olabilir. İşte böyle bir durumda mevcut siyasi iktidar için çanlar çalmaya başlamış ve bahsi geçen siyasi iktidar siyasi andropoza girmiştir.

-

Siyasi andropoza giren siyasi iktidarlarda özgüven kaybı, sinirlilik ve ruh hali değişimi, konsantrasyon sorunu, sıcak basması, unutkanlık, sürekli birilerine özellikle de gençlere çatma, anlamsız korkuya kapılma gibi semptomlar gözlemlenir.

-

Siyasi andropoza giren siyasi iktidarlar sürekli birilerine hakaret ederler ancak kendilerine yönelik en ufak bir eleştiriye tahammül edemezler. En ufak eleştirileri bile hemen yargı yoluyla ve üstelik hukuka aykırı bir şekle cezalandırma yoluna giderler.

-

Siyasi andropoza giren siyasi iktidarlarda korku hormonu salgılaması maksimum seviyeye çıkar. Siyasi andropoza giren iktidar herkesten ve her şeyden korkar. En büyük korkusu da iktidarı kaybetme ve akabinde de işlediği suçlardan dolayı yargı önünde hesap verme korkusudur.

Siyasi andropoza giren siyasi iktidar, muhalefete özellikle Cumhurbaşkanı adayını bir an önce açıklaması için yüklendikçe yüklenir. Muhalefet ise Cumhurbaşkanı adayını ısrarla ve inatla açıklamaz ve bu durum siyasi andropoza giren siyasi iktidarı meraktan ortadan çatlayacak kerteye getirir.

-

Siyasi andropoza giren siyasi iktidarlarda unutkanlık ve unutkanlığa bağlı gerçeğe aykırı sözler söyleme çok sık görülür. Siyasi andropoza giren siyasi iktidar, ülkeyi yıllardır kendisinin yönettiğini unutur ve rüşveti ortadan kaldıracağı şeklinde beyanlarda bulunur. Veya bazen de kendisinden on yıllar önce inşa edilen bir havalimanını kendisinin inşa ettiğini beyan eder.

-

Korku hormonunun fazla salgılanması nedeniyle iktidarını kaybetme korkusuna kapılan iktidar, bu korkusunu bastırmak için bir takım sert önlemler almaktan da geri durmaz. Seçimlerden önce muhalif vatandaşların kendi aleyhinde paylaşım yapmaması amacıyla sosyal medya düzenlenmesi adı altında yasal düzenleme getirir. Sosyal medyada hoşuna gitmeyen paylaşım yapan vatandaşlara ceza vererek onların hayatlarını karartmak ister.

-

Volkan Konak’ın bir şarkısında diyor ya hani;

“Çekilmez bir adam oldum yine

Huysuz, aksi ve naleeet!”

Siyasi andropoz tam da Volkan Konak’ın tarif ettiği gibidir işte!

Görüldüğü üzere erkek neslinin hayatının son deminde andropoza girmesi gibi, siyasi iktidarlar da siyasi hayatlarının son demlerinde siyasi andropoza girerler. Cenab-ı Mevla bizleri andropozdan ve siyasi andropoza girmiş siyasi iktidarların şerlerinden korusun. Siyasi andropoza giren siyasi iktidarları bir an önce siyaset sahnesinden temizlesin. Ülkemize huzur, refah ve mutluluk nasip eylesin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gürkan Uysal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı değil haberi geçen ajanstır.