Mecliste, 10 aracın tramvay hattına eklenmesine karar verilirken, Cumhuriyet Parkı İzmit Belediyesi'ne devredilmesi yetkisi Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın'a verildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ağustos ayı meclis toplantısının ikinci bileşimi bugün Kocaeli Kongre Merkezinde yapıldı. 23 gündem maddesinin görüşüldüğü meclise Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın başkanlık etti. Mali Hizmetler Daire Başkanlığı yazısı ile Büyükşehir Meclisi’ne gelen 10 yeni tramvay aracının 2022 yılı bütçesi T Cetveli’ne eklenmesi talebi mecliste görüşülerek oy birliği ile geçti. Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç olduğunda bütçesi ve kararı hazır olan araçlar için ihaleye çıkacak. Böylece zaman kaybının da önüne geçilecek. Meclis gündeminde yer alan, Plan Bütçe Komisyonu’nun, Büyükşehir Belesiyesi 2022 Mali Yılı Bütçesinde tanımlanan ekli çetvelde yer alan bütçe tertiplerine 2 milyar 700 milyon ek ödenek yapılması oy birliği ile kabul edildi.

MÜLKİYETİ BÜYÜKŞEHİRE AİT”

Meclis gündeminde yer alan son maddede, Cumhuriyet Parkı'nın İzmit Belediyesi'ne devri için Başkan Büyükakın’a meclis yetki verdi. Cumhuriyet Parkı ile ilgili konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Bu konu daha evvel çok tartışıldı. Bölge esnafı ile yaptığımız bir toplantıda oranın berduş yuvası olduğuna dair talepler olmuştu. Biz de hazırlıklarımızı yaptık. Mecliste burayı biz yapalım dendi. Sonra Engin Bey beni aradı. Belediye Başkanımız ile bir toplantı yaptık burayı biz yapalım dediler. Tamam yapabilirsiniz dedik ama 5393 sayılı kanunun 75’inci maddesi açık. Bu kanun diğer belediyeler ile ilişkilerimiz düzenliyor. Maddede belediye meclisinin kararı ile yapacağı anlaşmaya uygun olarak bir protokol yapar diyor. Cumhuriyet Parkı’nın mülkiyeti büyükşehir belediyesinde. D maddesinde ise kendine ait taşınmazları asli görev ve hizmetlerinde kullanılmak üzere bedelli veya bedelsiz olarak mahalli idarelere devredebilir diyor. Büyüşehir Belediyesi kendine ait bir mülkü verirken 75/D maddesi kapsamında yapar.

Hakan Peker'in Kocaeli'deki saplantılı hayranıyla başı belada! Hakan Peker'in Kocaeli'deki saplantılı hayranıyla başı belada!

BÜYÜKAKIN'A YETKİ VERİLDİ

Biz de zamanında bir ortak proje kapsamında yapılabileceğini söyledik ‘Olmaz biz yapalım’ cevabını aldık. Arada buna benzer birkaç şey daha oldu. Yine 75/D kapsamında devir yapabileceğini söylediğimizde yine hayır cevabının alındığını sizlere bilgilendireyim. Dün bir gelişme daha oldu. Meclis üyelerimiz CHP’den Hakan Tanta, İYİ Partiden Fevzi Canbaz ve Nurettin Bulut randevu istediler. CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı ve İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız’ın selamlarını ilettiklerini söylediler. Onların selamı ve talimatı ile geldiklerini söylediler. Bunu özellikle ifade etmemi istediler. Daha önce belediye ile yapılan görüşmelerde 75/D kapsamında olmaz cevabını aldığımız husus ile ilgili onların olabileceğini olabileceğini söylediklerini ilettiler. Ben de orada bir problem olmadığını bunu meclis gündemine alarak 75/d kapsamında bir devir yapılabilecğeini ve projenin gerçekleşebileceğini ilettim. Onlar da tamam dediler. Bu gündem maddesi böyle ilave edildi. Alacağımız karar bugün bu taşınmazın 75/D kapsamında en başından beri bizim söylediğimiz doğru usul ile bana yetki verilmesini içeriyor” dedi.