BTK İstiklal Caddesi'ndeki 6 kişinin yaşamını kaybettiği terörist saldırının ardından bant daraltarak Twitter'a girişi kısıtladı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), İstanbul İstiklal Caddesi’nde gerçekleştirilen bombalı saldırının ardından ortaya çıkan “aykırı” görüntülere ilişkin sosyal medya platformlarında bant daraltma uygulaması yapıldığını duyurdu.

Ancak BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve BTK’nin kurumsal hesabı, saldırıya ilişkin geçmiş olsun mesajını kısıtlama getirilen sosyal mecralardan biri olan Twitter’dan yaptı.

Türkiye Twitter ve Facebook'a girmek için VPN'e zorunlu kılındı

Akşam saatlerinde İstanbul'un en işlek yeri İstiklal Caddesi'nde meydana gelen terör saldırısında 6 kişinin hayatını kaybettiği saldırı henüz yeni olmuşken vatandaşlar birden bire Twitter Facebook Whatsapp gibi uygulamaları kullanamamaya ve haberleşememeye başlardı. Nedeni BTK'nın sosyal medyayı bant daraltma yolu ile kısması çıktı. VPN olmadan kimse Twitter'a giremezken BTK Başkanı Karagözoğlu'nun da mesajını Twitter üzerinden paylaşması sonucu kullanıcılar BTK Başkanı'nın da VPN kullanmak zorunda kaldığı yargısına ulaştı.

BTK Başkanı sosyal medyanın diline düştü: Hangi VPN'i kullanıyorsunuz?

Saldırı sonrası sosyal medya platformlarına erişim yasağı getirilmişken BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu'nun nasıl kullanabildiği ise soru işareti bıraktı. Bir kullanıcı "Ömer Bey hangi VPN'i kullanıyorsunuz, favori VPN uygulaması tercihinizi de kamuoyuyla paylaşır mısınız?" ifadelerini kullanarak BTK Başkanı'nın düştüğü durumu ti'ye aldı.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş'tan 8 maddelik 'Barış Mutabakatı' çağrısı TİP Genel Başkanı Erkan Baş'tan 8 maddelik 'Barış Mutabakatı' çağrısı