İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in, Marmara Denizi’ni etkisi altına alan müsilaj (deniz salyası) konusunda 5 yıl önce TBMM’de verdiği araştırma önergesi ve kirlilikle ilgili yaptığı uyarılar ulusal medyanın odak noktası olmaya devam ediyor. Sözcü Gazetesi bugünkü manşetinde; “Marmara Denizi göz göre göre salyaya boğulmuş” diyerek Başkan Hürriyet’in 5 yıl önce milletvekilliği yaptığı dönemdeki yaşanan alg patlamalarına yönelik dikkat çektiğini ancak mecliste önergenin kabul edilmeyerek Marmara’nın bugünkü halini aldığını yazdı. Tehlikeye dikkat çeken ancak iktidarın ciddiye almadığı Başkan Hürriyet’in önergesi sonrası göz göre göre Marmara’nın bugünkü halini aldığını açıklayan Saygı Öztürk, “Halen İzmit Belediye Başkanlığı görevinde bulunan Fatma Kaplan Hürriyet de 25. dönem milletvekilliği sırasında 2016’da Marmara’daki kirlilikle ilgili araştırma önergesinde uyarılarda bulunmuştu” dedi.

GÖZ GÖRE GÖRE

Başkan Hürriyet’in meclis önergesiyle ilgili Sözcü Gazetesi bugünkü manşetinde “Marmara’ya müsilaj tüm uyarılara rağmen göz göre göre gelmiş” başlığıyla Başkan Hürriyet’in 5 yıl önce yaptığı uyarıları okuyucularıyla paylaştı. İstanbul, Çanakkale, Kocaeli, Balıkesir, Bursa, Tekirdağ ve Yalova kıyılarında büyük çevre sorunları oluşturan ve çok sayıda deniz canlısının ölmesine neden olan müsilajla ilgili 2016 yılında TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasıyla ilgili önerge vermişti. Başkan Hürriyet’in, 2016’da Marmara’daki kirliliğe neden olan alg patlamaları ve toplu balık ölümlerine karşılık sunduğu önergenin AKP tarafından reddedilmesi hakkında Sözcü Gazetesi’nde; “O dönem önlem alınsaydı Marmara ölmeyecekti” ifadelerine yer verildi.

AKP REDDETTİ

Vizyonlu görüşüyle bilinen Başkan Hürriyet tamı tamına 5 yıl öncesinde, çevre ve doğa sorunlarıyla ilgilenerek Kocaeli’nin, Marmara’nın dolayısıyla Türkiye’nin kalbinin daha fazla yara almaması adına dikkat çektiği alg patlamaları ve toplu balık ölümleri hükümet tarafından ilgilenilmedi. Dünden bugüne nelerin değişemediğini açıklayan Sözcü Gazetesi yazarı Saygı Öztürk; “Havutça’nın 2011, Kaplan’ın 2016’da Marmara Denizi ile ilgili verdiği ve AKP tarafından reddedilen önergelerinden sonra şu sorunlar yaşandı; Marmara Denizi geçen yılın sonundan bu yana su yüzeyini ve derinlerini saran müsilaj tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Dönemin bakanlarından, AKP Milletvekili Veysel Eroğlu; azot ve fosfor konsantrasyonunun artması neticesinde Marmara Denizi’nde alg patlaması yaşandığını belirtti” dedi.

O DÖNEM ARAŞTIRILSAYDI

MÜSİLAJ OLMAYACAKTI

Yazısının devamında, geçmiş dönemde araştırmalar yapılsaydı Marmara’da müsilajın olmayacağını belirten Öztürk, “Marmara Denizi’ndeki kirlilik tüm yönleriyle araştırılsın diyen Namık Havutça’nın önergesinin üzerinden 10 yıl, Fatma Kaplan Hürriyet önergesinin üzerinden 5 yıl geçti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ‘Marmara Denizi 5 yılda eski haline dönebilir’ dedi. Yani meclis Marmara’daki kirliliği o dönem araştırsaydı 5 yılda ancak çözülecek müsilaj tehdidi ortaya çıkmadan kaldırılmış olacaktı.” sözleriyle iktidar hükümetinin yaptığı yanlışı gözler önüne serdi.