2020 Olimpiyatları'nın ilginç anları

Tokyo 2020 Olimpiyatları pandemi sebebiyle 2020 yılından bir yıl sonra yapılmak zorunda kaldı. Bu bile tarihte başlı başına ilginç bir olay olarak kabul edilebilir. Dünya savaşları haricinde olimpiyatlar her zaman 4 yıl ara ile yapılırken, bu yıl ki olimpiyatlar ile bir önceki olimpiyatlar arasında tam 5 yıl bulunuyor.

2020 Olimpiyatları'nın ilginç anları

Olimpiyat oyunlarında birçok ilginç olay yaşanıyor. 11 binin üzerinde sporcu 30’un üzerinde branşta ülkesine altına madalya getirmek için mücadele veriyor. Sürekli olarak bazı sporların da eklenmesi olimpiyat oyunlarını daha eğlenceli ve keyifli bir hale getiriyor. Ayrıca ilginin de artmasını beraberinde getiriyor.

Organizasyonu düzenlemek isteyen ülke hazırlıklarına yıllar öncesinden başlıyor. Bu açıdan dahi bakıldığında oyunlara olan ilgi artıyor. Bu yılki olimpiyat oyunları pandemi sebebiyle seyircisiz düzenleniyor. Birçok güvenlik önleminin alınmış olduğu oyunlarda sporcular hem karşılaşmalarına konsantre olurken aynı zamanda bu salgından kendilerini korumak için mücadele ediyor.

Bu açıdan bakıldığında en zorlayıcı oyunlar olarak da tarihe geçecektir. Tokyo 2020’de yaşanan birçok ilginç olay arasından hafızaya yer etmesi muhtemel olanları sizinle paylaşmaya çalışacağız.

Tokyo 2020’de Yaşanan İlginç Olaylar

Tokyo 2020’de diğer oyunlarda olduğu gibi sporcular tam konsantre halde rakiplerini alt etmek için mücadele veriyor. Güçlerinin yetmediği noktalarda rakibine zarar verecek hareketler yapabildikleri gibi istenmeyen anların yaşanmasına da neden oluyor. Bettilt tarzı sitelerde bu sporcuları ve olayları görmek mümkün olabiliyor.

  • Boks Maçında Rakibinin Kulağını Isırmaya Çalıştı

Tokyo 2020 Olimpiyat oyunlarında boks kategorisinde Faslı Youness Baalla ile Yeni Zelandalı David Nyika karşı karşıya geldi. Son 16 turunda karşılaşan iki ağır sıklet boksörün karşılaşması çok ilginç bir olaya sahne oldu.

Baalla maçta son raunt içerisinde rakibine karşı üstünlük sağlayamamanın verdiği hırs ile birlikte rakibinin kulağını ısırmaya çalıştır. Ancak bunu tam istediği gibi yapamadı. Nyika müsabakayı 5-0 kazanarak yoluna devam etse de bu ilginç olayı hakemlerin görmemesi ilginç karşılandı. Bu olayın aynısı 1997 yılında Mike Tyson tarafından yapılmıştı ve Tyson bu hareketi sırasında rakibinin kulağını ısırmayı başarmıştı.

  • 13 Yaşında Altın Madalya Kazandı

Tokyo 2020 oyunlarına ilk defa eklenen branşlardan birisi de Kaykay oldu. Birçok genç ismin bu kategori de yarışmasıysa dikkat çeken başka bir olay olarak görüldü. Bu da beraberinde çok ilginç bir olayı getirdi.

Sadece 13 yaşında olan Japon kaykaycı Momiki Nishiya altın madalyanın sahibi oldu. Bu da onun olimpiyat oyunları tarihinde sadece 13 yaşında altın madalya kazanmayı başaran en genç sporcu olmasını sağlamış oldu. Gümüş madalyanın sahibi olan Brezilyalı Rayssa Leal’de 13 yaşında bunu başaran bir başka isim oldu. Üçüncülüğü yani bronz madalyanın sahibi 16 yaşında ki Japon Funa Nakayama oldu. Bu da kürsünün yaş ortalamasının 14 olmasına neden oldu.

  • ABD Basketbol Takımı 17 Yıl Sonra Olimpiyatlarda Yenildi

Basketbol konusunda ABD’nin olimpiyat oyunlarında çok ciddi bir ambargosu söz konusuydu. Ancak bu yılki takım rakiplerine karşı aynı üstünlüğü kurmakta zorlanıyor. Tokyo 2020 olimpiyat oyunların açılış maçında ABD ile Fransa basketbol maçında karşı karşıya geldi.

Fransa güçlü rakibine karşı 83-76 galip gelerek onların olimpiyat oyunlarında 17 yıllık yenilgisizlik serinini kırmayı başardı. Bu açıdan dahi bu olay olimpiyat oyunlarının en ilginçleri arasında yer aldı. ABD son yenilgisini Tokyo 2020 olimpiyat oyunlarında almıştı. 25 maçında yenilgi ile sahadan ayrıldılar.

  • Bayan Voleybol Takımımız Çin’i Yendi

Voleybol’da Tokyo 2020’de ilginç bir start verildi. Son olimpiyat oyunlarında Çin milli takımı altın madalya ile ayrılmış ve bu oyunlarında en büyük favorisi olarak görülüyordu. İlk maçta bayan milli voleybol takımımızla karşılaştılar.

Her ne kadar Çin karşılaşmaya favori bir ekip olarak çıksa da milli takımımız rakibine maç boyunca hiç şans tanımadı ve son şampiyonu hiç set vermeden 3-0 yenerek sahadan ayrılmayı başardı. Bu oyunların en ilginç olayları arasında kabul edildi.

  • Cezayirli Judocu Kendi İsteğiyle Oyunlardan Çekildi

Tokyo 2020’de sayısız ilginç olay yaşandı. Bunlardan birisine de Judo dalında mücadele eden Cezayirli sporcu Fethi Nourine imza attı. 73 kiloda mücadele eden Judocu son 32 tur karşılaşmasında İsrailli Tohar Butbul ile karşı karşıya gelecekti.

Ancak bu beklendiği gibi olmadı. Faslı sporcu Filistin mücadelesine dikkat çekmek ve onlara destek vermek amacıyla rakibiyle karşılaşmaktan vazgeçti, onların mücadelesinin kendi mücadelesinden büyük olduğunu açıklayarak oyunlardan kendi istediğiyle elenmiş oldu.

  • 11 İsrailli Sporcu İçin Anma Düzenlendi

Tokyo 2020 ilk defa farklı bir açılış ile start aldı. 1972 yılında Münih’te düzenlenen oyunlardan yapılan saldırır ile öldürülen 11 İsrailli sporcu, olimpiyat tarihinde ilk defa bir anma töreninde yer verildi. Bu olimpiyatların aslında sadece spor kardeşliği olduğunu ve bu tür olayların oyunların özüne aykırı bir durum olduğunu göstermek adına önemliydi.

Olimpiyat tarihinde 1972 yılında yaşanan üzücü olayın ardından ilk defa bu sporcuların alınması en ilginç olaylardan birisi olarak kabul edildi.

  • Anti-Sex Yatakları

Tokyo 2020 start almadan çok ilginç bir olay ile anılmaya başlandı. Rio 2016 oyunlarında toplam 450 bin prezervatif sporculara dağıtılmıştı. Bu olimpiyat oyunlarındaysa sporcuların seks yapmasını engellemek adına olduğu düşünülen kartondan yataklar dikkat çekti.

Bu olay bir anda dünyanın en ilginç konuları arasında yer aldı. Birçok sporcu bu yatakları anti-sex yatakları, yani seks yapılmasına engel olunması adına yapıldığı yönünde görüş bildirdi. Ancak bu konuda resmi kurumlardan yapılan açıklamalar çevresel etkenlerden dolayı bu yatak tiplerinin seçildiği yönde oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER