2021’de sporda değişiklikler ve zorluklar

Spor son yıllarda büyük bir değişim geçiriyor. Bunun en büyük sebebi de Covid-19 salgınının hala dünya üzerinde ki etkisinin devam ettirmesi. Cpvid-19'un Avrupa’da tavan yapmasında Şampiyonlar Ligi’nde oynanan bir karşılaşma neden olmuştu. Daha sonra maçların seyircisiz oynanmasına ve iptal edilmesine karar verilmiş olsa da iş işten çoktan geçmişti.

2021’de sporda değişiklikler ve zorluklar

2020 yılı bu salgın ile spor müsabakaları arasında yaşanan mücadele ile geçti. En popüler spor organizasyonlarından bazıları iptal edilirken bazılarıysa format değişikliğine giderek tamamlanmıştı. Bu yılın da nasıl tamamlanacağının bilinmediğini söylemek doğru olacaktır. 

Maç Günü Gelirlerini Kaybettiler

Ülkemiz dahil olmak üzere spor kulüplerinin farklı noktalardan gelirleri var. Sponsorluk anlaşmaları, yayın gelirleri ve maç günü gelirleri gibi. Maç günü bir kulübün elde etmiş olduğu gelir genelde onun genel gelirinin %20 ile %35 arasında bir rakama denk gelmekte. 2020 yılında tüm spor kulüpleri bu gelirinden mahrum kaldı. Birçok kulüpte bunun etkisi görüldü.

Özellikle futbolda kırılan transfer rekorlarının yakın gelecekte geçilemeyeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Hatta birçok takım yaz transfer döneminde futbolcu almak yerine altyapıya yönelmeyi tercih etti. Çünkü ekstra bir gelir kaybı yaşanması ile kulüplerin iflas edebileceğini söylemek doğru bir yorum olacaktır. Birçok kulüp 2020 yılını kayıp yıl olarak tanımlıyor. Tabi 2021 yılında buradan gelen etkilerin devam ettiği de görülüyor.

Sporda Dijitalleşmenin Hızı Artıyor

Spor kulüpleri maç günü gelirlerini kaybederken bunu telafi etmek adına farklı yollar izlemeye devam ediyor. Dünya genelinde üzerinde en çok konu sporun dijital hale getirilmesi oluyor. Tabi satranç, dama gibi sporların dijital dünyada oynanması her ne kadar mümkün olsa da takım sporlarının ve bireysel sporların bu duruma nasıl geçecekleri merak ediyorlar.

Bunun için stadyumlarda yeni tür kameralar yerleştirirken aynı zamanda farklı açılardan maç izleme keyfi sunulmaya başlıyor. Yakın gelecekte sporcuların gözünden maçları izleme şansımız dahi olabilir demek yanlış olmayacaktır. Ya da futbol topunun içerisinde bir kamera olması muhtemel olabilir. Tabi bu konuda hali hazırda büyük bir çalışma olsa da kaybedilenin dijital sayesinde geri koyulacağını söylemek çok da doğru olmayacaktır.

Büyük Organizasyonların Format Değişikliği

Binlerce insanın statlarda izlediği milyonlarca insanın da yakından takip ettiği birçok spor karşılaşmasında final müsabakaları ertelendi veya iptal edildi. Turnuvaların en çok para kazandığı dönem bu finaller oluyor. İptal edenlere de oynatılanlara da tam anlamıyla bir tepki vermek yanlış oluyor.

Euroleague geçen yıl ki dörtlü finali yapmama kararı aldı. NBA’se özel olarak hazırlanan ve adına “Bubble” adı verilen bir spor kompleksi içerisinde bu organizasyonu çok sıkı tedbirler ile devam ettirmeyi başardı. Şampiyonlar ligi dörtlü final olarak düzenlendi. Dünya kupası kadar bir etkiye sahip olan turnuva için bu hiç de tercih edilecek bir yöntem değildir.

Avrupa futbol şampiyonası ve Olimpiyatlar gibi büyük organizasyonlar 2021 yılında yapılması için ileri bir tarihe ertelendi. Hala bunların nasıl yapılacağı hakkında konuşmalar yapılıyor. Formula 1 birçok ülke listeden çıkartılırken bazı ülkeler onun yerini aldı. Hafta sonu canlı olarak 500 bin kişinin yerinden takip ettiği bir motor sporu etkinliğinin seyircisiz yapılması onlara inanılmaz bir zarar olarak etki etti.

E-Spor Dünyasına İlgi Arttı

İnsanlar bu dönemde hali hazırda gelişmekte olan bir spor olanı olan e-spor dünyasına olan ilgiyi arttırdı. Evlerden internet sayesinde bağlanan oyuncular ve izleyiciler hiçbir tehdit altına girmeden bu oyunları izleme ve oynama şansına sahip oldu. Tabi bu oyunların yanına satranç gibi büyük turnuvalarda eklendi. Bu hizmeti veren siteler arasına yenileri eklenirken birçok sitede altyapısını güçlendirme konusunda adımlar atmaya odaklandı.

Bu dünyanın gerçek sporlara etkisinin olacağını tahmin ediliyor. Birçok spor kulübü e-spor takımı kurmaya başladı. Bu sayede yeni gelir kaynakları oluşturmayı ve bu alana yönelen genç kesimi kaybetmemeyi amaçlıyorlar. Bahis oynamanın ihtimal dahilinde olduğu bir dünyada bahsegel giriş yaparak bu dünyanın içerisinde dikkatli bir zaman geçirmeye odaklanabilirsiniz.

FİFA ve UEFA Oyuncu Değişikliğini Arttırdı

Pandeminin en çok etkilediği spor organizasyonların başında futbol geliyor. Birçok sporcunun bu salgından etkilenmesi sebebiyle takımların eksik maçlara çıkması söz konusu oldu. Bu dönemin seyircisiz oynanmasına karar verilmesinin ardından takımların oyuncu değişikliği sayısı 5 olarak belirlendi. Takımlar yeni sezonda bu kuralın devam etmesini talep ettiler. Bu sayının 3 seferde tamamlanması özellikle belirlenerek kötü anlamda kullanılmasın da önüne geçilmiş oldu.

Oyuncu Ücretlerinde İndirime Gidildi

Kulüplerin maç günü gelirlerinin kaybetmesinin ardından birçok takım transferden vazgeçerken ekonomik olarak istikrarı koruyabilmek için sporcuların ücretlerinde indirime gitmelerini talep ettiler. Ülkemizde birçok futbolcu indirime giderken ülkemizde ekonomik anlamda yaşanan dalgalanmaların neticesi olarak sözleşmeler TL bazlı olarak yapılmasına karar verildi. Tabi bu durum sporcuların pandemiden ekonomik anlamda zarar görmelerine sebep oldu diyebilir.

Seyirciler Ne Zaman Dönecek?

Spor organizasyonların daha heyecanlı hale gelmesinde seyircilerin büyük bir etkisi var. Güzel bir hareket yapıldığında verilen tepki, gol atıldığında verilen sevinç hareketleri bu sporları daha çekici hale getiriyor. Özellikle taraftarın saha içerisine yaptığı etki bakımından ciddi bir öneme sahip olan futbol ve basketbol gibi organizasyonlar en kısa sürede seyircilerini tekrar tribünlere almak istiyor.

Hali hazırda çok az sayı da olsa da taraftarların stadyumlara alınmasına olanak sağlandı. Ancak bu işlemlerin ardından o bölgede ki virüslü sayısının artması kulüplerin bu konuda biraz daha beklemesi gerektiğine vurgu yapılıyor. En azından bu yılın sonuna kadar takımların seyircilerinden uzak kalacağını söylemek doğru olacaktır. 2022 yılından bu durumdan tamamen kurtulacağımızı söylemek çok da doğru bir yorum olmayacaktır.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2021, 14:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER