Stajyerlerle ilgili öneriyi AKP ve MHP reddetti!

İYİ Parti’nin stajda geçen sürelerin emeklilik kapsamında sayılmamasından kaynaklanan sorunlar hakkında çözüm önerileri geliştirilmesi amacıyla

verdiği araştırma önergesinin doğrudan gündeme alınma önerisi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, "Meslek liselerinin eksikleri vardır. Hükümet, meslek lisesi eğitimini özendirici tedbirler almalıdır. Buradaki öğrencilerin özlük haklarının düzeltilmesi, en somut özendirici örnek olacaktır. Bir yandan eğitimi devam ederken bir yandan da çalışma yaşamına adapte olmaya çalışan pek çok öğrenci, zorunlu mesleki staja tabi tutulmaktadır. Pratik eğitimle teorik eğitimin bir arada yürütülmesi, kaliteli eğitim için altın standarttır" dedi.

İYİ Parti’nin stajda geçen sürelerin emeklilik kapsamında sayılmamasından kaynaklanan sorunlar hakkında çözüm önerileri geliştirilmesi amacıyla verdiği araştırma önergesinin doğrudan gündeme alınma önerisi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, "Meslek liselerinin eksikleri vardır. Hükümet, meslek lisesi eğitimini özendirici tedbirler almalıdır. Buradaki öğrencilerin özlük haklarının düzeltilmesi, en somut özendirici örnek olacaktır. Bir yandan eğitimi devam ederken bir yandan da çalışma yaşamına adapte olmaya çalışan pek çok öğrenci, zorunlu mesleki staja tabi tutulmaktadır. Pratik eğitimle teorik eğitimin bir arada yürütülmesi, kaliteli eğitim için altın standarttır" dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda bugün, İYİ Parti’nin stajda geçen sürelerin emeklilik kapsamında sayılmamasından kaynaklanan sorunlar hakkında çözüm önerileri geliştirilmesi amacıyla daha önce verdiği araştırma önergesinin diğer önergelerin önüne alınması önerisi görüşüldü.

Öneri üzerine ilk sözü, İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu aldı. Kabukcuoğlu, "Mesleki ve teknik okullarda staj eğitimi verilen 517 bin civarında öğrencimiz vardır. Bu sayı her yıl tekrarlanmaktadır. Mesleki ve teknik okullarda pratik eğitim öne çıkmaktadır. Bu grup öğrencilerin istihdam edileceği alanlarda önemli bir iş gücü yetersizliği vardır. Yükseköğrenim gençleri uzun bir eğitim görüp iş güçlerini rahatlıkla istihdam edecek alan bulamazken meslek okullarının böyle bir şansı var. Ne çare ki biz, ihtiyaç fazlası insan gücü yetiştirmeye devam ederken ihtiyaç duyulan grupta insan gücü yetiştirmekte aciziz" dedi.

'Pratik eğitimle teorik eğitimin bir arada yürütülmesi kaliteli eğitim için altın standarttadır'

Milli Eğitim Bakanlığı'nın diğer bakanlıklarla görüşmeler yaparak meslek liselerine yatırımı artırması gerektiğini söyleyen Kabukcuoğlu, "Toplumun konuya daha da yönlendirilmesi, okulların cazibesinin artırılması için öğrencilerin sigortalarının başlangıcının emekli sigortasının da başlangıcı olarak kabul edilmesi, meslek liselerine talebi artıracaktır. Meslek liselerinin eksikleri vardır. Hükümet, meslek lisesi eğitimini özendirici tedbirler almalıdır. Buradaki öğrencilerin özlük haklarının düzeltilmesi, en somut özendirici örnek olacaktır. Bir yandan eğitimi devam ederken bir yandan da çalışma yaşamına adapte olmaya çalışan pek çok öğrenci, zorunlu mesleki staja tabi tutulmaktadır. Pratik eğitimle teorik eğitimin bir arada yürütülmesi, kaliteli eğitim için altın standarttır" diye konuştu.

'Çıraklar, malul ve ölüm aylığı bağlanmasından yararlanamıyor'

Staj yapan öğrencilerin sorunlarına dikkat çeken Kabukcuoğlu, şunları söyledi:

"Çıraklar, iş kazasında sigortalılıktan yararlanırken emekli, malul ve ölüm aylığı bağlanmasında yararlanamıyorlar. Çırakların durumu sosyal adalete aykırıdır. Bazı meslek gruplarında er, erbaşlar, doktorlar, eğitim yapanların çalıştıkları süre sigortalılıktan sayılıyor. Avukatlar ise staj yaptıkları süreyi, daha sonra borçlanmak suretiyle emekliliklerine saydırıyorlar. Meslek grupları arasındaki farklılık, eşitsizlik ve mağduriyet yaratmaktadır. Meslek okullarında zorunlu stajı başlayan öğrencilerin her şeyi kayıt altındadır. Staj yapan öğrencilerin talepleri, mağduriyetlerinin ortadan kaldırılması için staj başlama tarihinin sigortalılık başlangıç tarihi olarak kabul edilmesi ve kişinin borçlandırılmasıdır. Borçlanma sayesinde, SGK da ayrıca bir kaynak sahibi olacaktır."

'Stajyer öğrenci, üretimin kâr mekanizmasının bir parçası sayılamaz'

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, "Stajyer ve çıraklık mekanizması, sermaye düzeninin kendini yeniden ürettiği sistemlerin bir parçasıdır, sektörel olarak nitelikli ara eleman ihtiyacı üzerine kurulu bir sistemdir ve öğrenciler ise bilgi ve becerilerini geliştirerek istihdam imkanı sağlamayı umarlar. Normalde stajyer öğrenci üretimin kâr mekanizmasının bir parçası sayılamaz, sayılmamalıdır ama çıraklık, stajyerlik meslek liselerinde bir sömürü mekanizması olarak kurgulanmıştır ve ‘işi öğrensinler’ örtüsü altında genç ve çocuk işgücü sömürüsü had safhaya ulaşmıştır" dedi.

'Mustafa Koç, yirmi saat çalıştığı gemide yaşamını yitirdi, bir iş cinayetinde'

HDP'li Kemalbay, "Yapılan araştırmalarda, stajyerlerin yaşadığı sorunlar, bu emekliliğe yansımayan sigortalılığın yanı sıra mesai saatlerinin uzun olması, uzun çalışma süreleri, yoğun tempoda çalışma, stresli iş ortamı, kölelik koşullarında çalışma ve iş kazaları, iş cinayetleridir. Bunlara bir örnek vermek istiyorum. Mustafa Koç, 19 yaşında, Piri Reis Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği öğrencisiydi. Mustafa Koç'u burada saygıyla anıyorum. Yirmi saat çalıştığı gemide yaşamını yitirdi, bir iş cinayetinde. Normal koşullarda gemilerde stajyerlerin temizlemesinin yasak olduğu 20 metre derinlikteki, 1 metre açıklığındaki, ortalama 50 derece sıcaklıktaki bir tankı 18 gün boyunca temizlerken yaşamını yitirdi. Bunu niçin söylüyorum? Stajyerlerin çalışma koşullarına dair bilgimiz olsun diye" diye konuştu.

'Gerekli yasal düzenlemeleri yapmak zorundayız'

CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir de "Staj ve çıraklık sigortası mağduru vatandaşlarımızın sorunlarının araştırılması, işte bugün konuştuğumuz, değerli hatiplerin de belirttiği gerekli yasal düzenlemelerin ortaya konulması için biz CHP olarak geçen hafta da bir grup önerisi verdik ama maalesef iktidar grubunun desteği olmadığı için bu öneri reddedildi. Şimdi hatta, AK Parti adına söz alan hatip, değerli milletvekilimiz de 'Vatandaşlarımızdan korkunç talepler var' demişti. O halde bizler, yasama organı olarak bu talepleri araştırmak ve gerekli yasal adımları, gerekli yasal düzenlemeleri yapmak zorundayız" dedi.

'Yasal bir düzenlemenin yapılmasını destekliyoruz'

Özdemir, "Muhalefet partileri olarak biz, staj ve çıraklık sigortası konusunda bir çalışmanın yapılmasını, yasal bir düzenlemenin yapılmasını destekliyoruz ve Meclis gündemine bir an evvel alınmasını istiyoruz. Ancak iktidar grubunun yine bir çelişkisi, yasalarda ve söylemlerde mesleki eğitime öncelik vurgusu yaparken uygulamaya dönük maalesef bir adım atılmıyor" diye konuştu.

'Popülizme kayan bir yanı olduğuna dönük bir kanaate sahip olduğumu ifade etmem gerekir'

AKP Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız ise "Önerinin mahiyetini inceledim, açıkçası şunu söylemek isterim. Bir kanun teklifi hüviyetiyle verilmesi mümkün olan bir içeriğin burada araştırma önerisi hüviyetiyle veriliyor olmasının belirli noktalarda Meclis'in işte, 'Şu partinin oylarıyla reddedildi' konformizmine dayanarak aslında siyaset üretme çabasının birazcık popülizme kayan bir yanı olduğuna dönük bir kanaate sahip olduğumu ifade etmem gerekir. Burada bence bizim temel önceliğimiz, mesleki ve teknik eğitimi güçlendirmek olmalı. Mesleki ve teknik eğitim nasıl güçlenir? Mesleki ve teknik eğitimi güçlendirmeye dönük aslında çok önemli adımlar attık. Neler yaptık? Mesela katsayı meselesi, ciddi anlamda mesleki ve teknik eğitimi indirgeyen çok problematik bir durumdu malumunuz olduğu üzere. Dolayısıyla bunun aslında nihayet bulması adına Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Erdoğan liderliğinde çok önemli bir mesafe kat ettik, bunun hakkını teslim etmemiz lazım" diye konuştu.

Öneri, Genel Kurul’da AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

08 Kas 2022 - 20:39 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı değil haberi geçen ajanstır.