Kocaeli mükemmel bir coğrafya üzerinde kurulmuş çirkin bir şehir. Bu haliyle berbat bir makyajla “kocakarı” görünümüne bürünmüş

dünyalar güzeli genç bir kıza benziyor. Kocaeli’nin bu makus kaderi umursamaz, gamsız ve vizyonsuz yerel yöneticilere mahkum edilmesinden kaynaklanıyor.

Kocaeli, 2004 yerel seçimlerinden bu yana Ak Parti tarafından yönetiliyor. Belediyesi ülkeyi yöneten parti tarafından yönetilen bu şehrin 18 yılın ardından hiç olmazsa Gebze’den İzmit’e kadar gelen, İzmit’ten üçe ayrılıp bir hattı Karamürsel’e, bir hattı Umuttepe’ye (üniversiteye), bir hattı Kartepe-Eşme üzerinden Adapazarı’na kadar uzanan bir metro hattına sahip olması gerekirdi. Ama heyhat! Üç dönem yani 15 yıl Karaosmanoğlu umursamazlığına mahkum edilen bu şehir, mevcut tramvay hattı SGK’nın önünden Kuruçeşme’ye 2 km uzatılırsa mevcut belediyeyi iş yapmış olarak kabul edecek.

Karaosmanoğlu iyi bir belediye başkanı değildi, peki mevcut belediye başkanı Büyükakın çok mu iyi? Seçildiği günden bu yana Kocaeli’nin hangi problemine çözüm ürettiğini gerçekten merak ediyorum. Tüm samimiyetimle ifade ediyorum ki Büyükakın’ın bu şehrin herhangi bir problemi için ürettiği bir çözüm varsa bunu öğrenmek istiyorum. Hadi problem çözmeye yönelik bir adım atıp atmadığını geçtim, hiç olmazsa problemlerin çözümüne yönelik bir projesi olup olmadığını merak ediyorum.

Bu şehrin gitgide büyüyen ve bugün adım atılmazsa ileride tam bir kaosa dönüşen bir trafik problemi var. Büyükakın’ın trafik konusunda bir icraatı veya bir projesi var mı?

Bu şehrin bir toplu taşıma sorunu var. Toplu taşımada raylı sistem (metro/tramvay) ağı neredeyse yok denecek seviyede. Toplu taşımada denizin kullanımı son derece yetersiz. Kara taşımacılığı (otobüs / minibüs) bile şehrin ihtiyacına cevap vermiyor. Peki, Büyükakın’ın bu konularla ilgili bir icraatı veya projesi var mı?

Kocaeli’nin ciddi bir otopark problemi var. Büyükakın ise problemin çözümüne yönelik çözüm üretmek bir yana, attığı adımlarla problemin daha da artmasını sağlıyor. En son (eski) Perşembe Pazarı’nı millet bahçesine çevirme çalışmalarını başlatması bu problemi derinleştiren bir adım oldu.

Kocaeli’nin kötü alt yapısına değinmezsek olmaz. Şiddetli yağmurlarda ortalığı sel götürdüğünde yaşanan mağduriyetleri Atatürk Bulvarı’ndaki esnaftan sorun.

Kocaeli’nin şehir planlaması çok kötü bile değil. Ortada planlı bir şehir yok. Maalesef kötü şehir planlamacılığı yeni imar planlarına ve projelere de yansıyor. Şehrin menfaati üç-beş kişinin rant menfaatine kurban ediliyor. Büyükakın’ın bu problemler hakkında da bir icraat ve/veya projesi yok.

Şehrin kültür, sanat ve spor faaliyetleri konusundaki eksikliği ise başlı başına bir problem.

Allah, Sefa Başkan’dan razı olsun. İyi ki zamanında Yuvacık Barajı inşa edilmiş yoksa koca şehir şu an susuzluktan kırılıyor olacakmış.

Büyükakın, perde arkasındaki bir takım bağlantıları sayesinde bugün şehrin Büyükşehir Belediye Başkanı koltuğunda oturan bir isim. Sadece doğru bağlantılara sahip olduğu için bir makama ulaşmış olabilir ama insan hiç olmazsa bulunduğu konumun hakkını vermek için biraz gayret eder. Yukarıda saydığım problemler bu şehrin sadece yüzeysel problemleri, derinlerde daha neler var.

Bu kadar problemi saydıktan sonra soruyorum; Tahir Büyükakın, o veya bu sebeple belediye başkanlığı görevinden ayrılsa Büyükakın’ın eksikliği hissedilir mi? Veya soruyu daha doğru sormamız gerekirse; Büyükakın görevden ayrılsa Kocaeli ne kaybeder?