Tamyüksel; Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman'a son dönemde gerçekleşen işe alımları, bu alımların sebeplerini ve maliyetini sordu.

Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman'ın 2020 yılında yerel bir basın kuruluşu ile gerçekleştirdiği Canlı Yayın'da konuştuklarını hatırlatan İYİ Parti Kartepe İlçe Başkanı Haluk Tamyüksel; "Kartepe yaklaşık 39 aydır mevcut idareden hizmet bekliyor, vizyoner projeler üretmesini bekliyor. Ailelerimiz, gençlerimiz, kadınlarımız ve Kartepemizin geleceği adına çözüm içeren alternatif çalışmalar hayata geçirmesini bekliyor. Lakin buna karşılık Kartepe'li yaklaşık 3,5 senedir Belediye'nin borcunu, ekonomik zorluklarını dinleyerek avutuluyor. 

KARTEPE'NİN DÜŞEN KALİBRESİNE DESTEK OLUYORLAR

Kartepe'de kalibre o kadar düşmüş durumda ki; artık Belediyemiz yaptığı veya yapmayı planladığı projeler bir kenara, arada bir çöp konteynerı yıkayabilirse, kaldırımlarda ki uzayan otları biçebilirse.. Onun resmini sosyal medya hesaplarında paylaşarak hizmet yaptığını göstermeye çalışıyor. Belli bir kitlede bunu alkışlayarak Kartepe'nin her gün düşen kalibresine destek oluyorlar.

NEDEN ÇİFTÇİSİNE DESTEK OLMADIĞINI SORDUK

Bakın biz yaklaşık 15 gün önce kırsal mahallelerimizi gezdikten sonra İzmit Belediyesini de örnek göstererek, Kartepe Belediyesinin neden çiftçisine destek olmadığını sorduk. Biz sorduktan sonra Sn. Kocaman sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşım ile 72.000 fide dağıttıklarını yayınladı. Lakin o paylaşımın altına Kartepeli hemşehrilerimizce yapılan yorumlarda gördük ki fideler maalesef ulaşması gereken yerlere ulaşmamış. Çiftçiye, kırsal mahallelere dağıtılması gereken fidelerin bir kısmı, dumlupınar camii önünde adeta bir pr çalışması şeklinde dağıtılarak, sosyla medyadan yapılan paylaşımlada sanki çiftçiye gerçekten destek veriliyor algısı yaratılmaya çalışılsada, bu algı yapılan yorumlarla zaten tutmamış.

WhatsApp Image 2022-06-06 at 13.31.57

Maşukiye giriş projesi 2009 seçimlerinden beri Ak partinin seçim vaadi. Anlaşılan 2024'te de aynı kavşağı vaad etmeyi düşünüyorlar. Teleferiği önce Büyükşehire, sonra Bakanlığa devrettiler.. Hafif raylı taşıma sistemini askıya aldılar.. Kartepe Üniversitesi derken, İstasyon mahallemizden Myo'nun gitmesine bile göz yumdular.. Gittikleri mahallelerde verdiğikleri sözlerin hiçbirini tutmayıp, ekonomik durumu gerekçe gösterdiler.

İSTİHDAM ETMEYECEKLERİNİ DİLE GETİRDİLER

Kamu çalışanları iş bırakma eylemlerine başladı! Kamu çalışanları iş bırakma eylemlerine başladı!

Sonrada katıldıkları Canlı Yayın'da Belediye'De personel fazlası olduğunu, bu sebeple özel kaleme alınan 2 kişi dışında kimseyi istihdam etmediklerini, ve etmeyeceklerini dile getirdiler. İlgili basın kuruluşuda bunu manşetten haber yaptı. Bütün kent alkışladı.

HANGİ LİYAKAT KOŞULLARINA UYGUN OLARAK İSTİHDAM ETTİNİZ?

Peki sormak istiyorum.. Sn.Başkan; o tarihten bugüne Belediye'de kimseyi istihdam ettiniz mi? Etti iseniz kaç kişiyi hangi liyakat koşullarına uygun olarak istihdam ettiniz? Etti iseniz bu istihdam edilenlerin siyasi bağlantıları var mı? Partiniz ile irtibatı olan STK'lar ile iritabı var mı? İşe alım ilanlarını düzgün verdiniz mi? Adaletli davrandınız mı?

BU ALIMLARIN ASIL MAKSADI NEDİR?

Peki alımlar oldu ise ve size göre Belediye'De personel fazlası olduğunuda kendiniz dile getirmişken, ekonomik koşullarda bahsettiğiniz şekli ile ağır iken, bu alımların asıl maksadı nedir?  Farzedelim ki bahsettiğimiz açıklşama sonrası Belediyede 100 kişiyi istihdam ettiniz.. En düşük maliyet ile bu personellerin Belediyemize aylık maliyeti 1.000.000 TL, yıllık maliyetlerinin ise 12.000.000 TL olacağını farzedersek.

KARTEPE'YE YAZIK OLUYOR

Dağıttığınız 72.000 fidenin maliyetinin 100.000 TL dahi olmağından, bugüne kadar tutulmayan sözlerinizin maliyetlerinin bu personel maliyetlerinin çok çok altında olduğundan yola çıkarak. Kartepe'de asıl haber değer taşıyanın ne olduğunu değerli kamuoyuna sormak isterim.  Kartepe'ye yazık oluyor.. Az Kaldı.." dedi.

WhatsApp Image 2022-06-06 at 13.31.58

WhatsApp Image 2022-06-06 at 13.31.57 (1)