CHP Meclisi Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tarhan, Kandıra’ya gerçekleştirdiği ziyarette vatandaşların sorunlarını dinleyerek taleplerini TBMM gündemine taşıdı.

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, TBMM’nin tatile girmesiyle Kocaeli’deki çalışmalarına hız verdi. Geçtiğimiz hafta Kandıra’ya gerçekleştirdiği ziyarette vatandaşların sorunlarını dinleyen Tarhan, taleplerini de TBMM gündemine taşıdı.

“Karadeniz’in sert ikliminden Kandıra sahillerini korumak için dalgakıran şart”

Tarhan, “Bu bölgede özellikle yaz aylarında deniz turizmi yoğunlaşıyor. Ancak bölgenin Karadeniz sahil şeridinde olmasından dolayı yaşanan dip dalgaları nedeniyle hayati tehlike de bulunuyor. Bu bölgede boğulma nedeniyle can kayıpları yoğun olarak yaşanıyor.

'Milletin omzuna yük bindirmektir'

İnsan hayatının ne büyük boyutta tehlikede olduğunun en büyük kanıtı bölgede sahilde yapılan yürüyüş ve araç yollarının özellikle kış aylarında yaşanan yoğun yağış, dalga gibi Karadeniz’in sert hava koşulları nedeniyle zarar görmesi ve kullanılamaz hale gelmesidir. Bu yönüyle de sürekli olarak aynı yolların yeniden yapılmak durumunda kalınması da masrafları artırmakta milletin omzuna yük bindirmektedir.

ÇÖZÜMÜN ZOR OLMADIĞINI BELİRTTİ

Vatandaşlarımız bu konudaki mağduriyetlerini ziyaretimizde de dile getirdiler.” dedi. Tarhan, bu sorunun çözümünün zor olmadığını belirterek, bölgede yapılacak dalgakıranların hem hayati tehlikeyi azaltacağının hem de bölgeye yapılacak yatırımların hasara uğramamasının sağlanacağını söyledi. 

Seyrek için de dalgakıran projesi hayata geçirilmeli

Tarhan geçtiğimiz hafta Kandıra’ya gerçekleştirdiği ziyarette Seyreklilerle biraraya gelmişti. Seyreklilerin sorunlarını dinleyen Tarhan, taleplerini de TBMM gündemine taşıdı. Tarhan, Seyrek’te de dalgakıran olmaması nedeniyle sık sık boğulma olaylarının yaşandığını, Karadeniz’in dalgalarından kaynaklı olarak can ve mal kayıplarının meydana geldiğini ancak bu sorunun çözümünün zor olmadığını belirterek, Palamar Burnundan Seyrek Kalesine kadar bir dalgakıran yapılmasının gerektiğinin altını çizdi.

İŞTE O SORULAR:

Tarhan önergede şu sorulara yer verdi:

1. Seyrek mevkii sahil şeridinde yürüyüş ve araç yollarına ilişkin çalışma yapılması planlanmakta mıdır?

2. Palamar Burnundan Seyrek Kalesine kadar bir dalgakıran yapılması planlanmakta mıdır?

3. Seyrek’in turizm potansiyelini geliştirmeye yönelik olarak yerel yönetimlerce çalışma yapılması planlanmakta mıdır?

SORU ÖNERGESİ SUNDU

Tarhan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması talebiyle TBMM Başkanlığına sunduğu önerge ile bölgede dalgakıran yapımına dair bir çalışma olup olmadığını sordu.

"Sandıktan korkan siyaset YAPMAYACAK!" "Sandıktan korkan siyaset YAPMAYACAK!"

tarhan