Merhaba sevgili okurlarımız öncelikle duygu ve düşüncelerimi sizlere aktarabilme fırsatını sunan, sayın Duygu Mert hanımefendi şahsında tüm Dumert Medya emekçilerine teşekkür ediyorum. Siz değerli Dumert Medya 7/24 Kocaeli takipçi ve okurlarını da en kalbi duygularla selamlıyorum.

Bu yazımda sizlerle paylaşmak istediğim konu “Tarih okumakla, tarihi okumak” arasında ki fark…

Tarih okumak için muhtelif bir tarih kitabını açıp, belirlediğiniz bir zaman diliminde belirlediğiniz bir yerde belirlediğiniz konularda gerçekleşen olguları incelemeniz yeterli olabilir. Mesela 1071 de Alparslan Malazgirt ovasında, Roma imparatoru Romen Diyojen’i, orduları arasında büyük sayısal farka rağmen yenerek Türklere Anadolu'nun kapılarını açtı.

Tarihi anlatan bir Romalıysa şu şekilde ifade edecektir… Barışsever Romalılar tüm barışçıl çabalara rağmen Barbar Türklerin ve onlara yardım eden hain Anadolu göçmenlerinin bu toprakları kan gölüne çevirmelerine engel olamamıştır. Diğer taraftan dini bir kesim; Müslümanlar, kâfirleri Anadolu’da bozguna uğratarak Anadolu’ya İslam’ı getirdiler. Karşıtı; Kutsal Hıristiyan topraklarını küffarlar istila etti.

Çok uzatmayalım tarih okursanız anlatanın ideolojik, vicdani ve kültürel değerler süzgecinden geçirerek aktardığı bilgilere ulaşırsınız sizinle aynı yâ da size yakın değerler hangi anlatımda mevcutsa sizin doğru tarihiniz o olacaktır.

Gelelim Tarihi okumaya, öncelikle tarih birbirinden bağımsız olaylar silsilesi değildir. Neden sonuç ilişkileri, sosyolojik (toplumsal) psikolojik, demografik, kültürel ve coğrafi etkileşimleri olan süreklilik ve değişkenlik içinde gerçekleşen bir olgudur Tarih. Bu nedenle Tarihi okurken 5n1k’nın  (ne? Neden? Nerede? Ne zaman? Nasıl? Kim?) yanı sıra, “önce ve sonra”yı sorulara eklemek gerekiyor. Neden önce? Neden sonra? Nereden önce? Nereden sonra? Önce nasıldı? Sonra nasıl? Önce kimdi? Sonra kim? Hangi zamandan önceydi? Hangi zamandan sonra? Gibi…

Diğer bir önemli konuda tarih mekanik bir yapı değildir, duygu düşünce ve ruha sahiptir. Aynı fikirde olmayan insanların birbiriyle hesaplaşmak için kullanacağı bir silah değildir yapılmış yaşanmış hatalardan ders çıkartarak dünyaya değer katmak için bir kılavuzdur yol göstericidir.

Afrika'daki sömürge olayının Çin’deki isyanları etkileyebileceğini düşünebildiğinizde artık tarihi okumaya başlamışsınızdır. Bazılarınızın ne alaka? Dediğinizi duyar gibiyim. Kısa bir örnekleme yapayım :) Bazı tarihçilerin keşifler dönemi dediği, hani şu Marko Polo’yu büyük kâşif diye pazarladığı, Avrupalıların Afrika topraklarını sömürgeleştirme hareketlerinin cafcaflı olduğu zamanlarında, Afrika yerlilerini öldürmek için kullandıkları toplar ve tüfekler için gerekli olan barutu uzak doğudan getiriyorlardı. Güney Amerika’dan sömürdükleri kahveleri, kendi ürettikleri içkileri verip, karşılığında Çin’den barut alıyorlardı diğer ticari kültürel ilişkileri burada yazmak gereksiz yere çok uzun olacak, kısaca Afrika’yı sömürmek için Çin’den barut alıyor Çin de Avrupalılara barut satışını istemeyenler isyan çıkartıyordu. Çin’de isyan çıkınca meşhur ipek yolu ticareti sekteye uğruyor Asya da bir çok halkı etkiliyordu.

Sevgili okurlarım tarihi iyi okumak hem siyasal hem kültürel hem de sanayi bakımından gelişmemizi sağlayacaktır. Bizi daha özgür kılacaktır. Bundan sonra ki yazılarımda ele alacağım konularda bakış açımız bu şekilde olacaktır.

İlerleyen zamanlarda etrafımızda ki olayların, birbirinden farklı kültürlerin, toplumların, inanç ve değerlerin binlerce yıllık geçmişleriyle nasıl ilintili olduğunu aslında hiç bir şeyin yeni ve aniden olmadığını birlikte keşfedeceğimizi düşünüyorum. Sevdikleriniz ve sevenlerinizle huzur dolu yarınlar diliyorum tekrar görüşmek dileğiyle… 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nihat AYTÜR 2019-06-21 23:31:16

Başlangıç için çok güzel bir yazı,İnşAllah yazılanlar toplumda yer bulur ve bunun neticesinde "MİLLET"olma vasıflarından biri olan "TARİH"bu milletçe anlaşıldığında geleceğe sahip çıkmakta o kadar kolay olacaktır.