Saymaz'ın haberine göre Lütfü Türkkan, adet olduğu üzere yeni yıl mesajı hazırlayarak, 2 bin 200 adet basılması için 20 Aralık’ta TBMM’ye gönderdi.

Mesaj şu şekilde:

“Ülkemiz için zorlu geçen 2022 yılını geride bırakırken, hukuksuzluk, adaletsizlik, demokrasinin önüne konulan engeller ve ekonomideki olumsuzlukların yarattığı karamsarlık hepimizi çok yordu.

2023 yılı ülkemize bir güneş gibi doğsun.

Adil, demokratik, hukukun üstün olduğu, Türkiye’yi güneşli günlere hep birlikte taşıyacak, nice güzel yıllara birlikte kavuşacağız.

İYİ diyelim, İYİ olsun.

Yeni yılınız kutlu olsun.”

‘Yumuşatın, basalım’

Türkkan, tebrik kartlarını beklerken 22 Aralık’ta TBMM Basın Yayın Halkla İlişkiler Dairesi Başkan Yardımcısı Hüdai Şencan’dan telefon geldi.

Şencan, “Yeni yıl mesajının siyasi içerikli olduğunu, diğer milletvekillerine örnek teşkil edeceğini, Başkanlık Divanı’nın aldığı karara göre, metnin ilk cümlesi yumuşatılırsa kartın basılacağını, yoksa basılmayacağını” söyledi.

Türkkan, TBMM Genel Sekreterliği’nden yanıtın yazılı şekilde verilmesini istedi.

Türkkan’ın yazılı başvurusu şöyle:

“Yeni yıl mesajımın sizin tarafınızdan bana, Basın Yayın Halkla İlişkiler Daire Başkan Yardımcısı Hüdai Şencan tarafından da makamıma telefon açarak, siyasi mesaj içerdiği, bu nedenle basılamayacağı sözlü olarak tebliğ edilmiştir. Bu konuyla ilgili Başkanlık Divanı kararının yazılı olarak tarafıma iletilmesi hususunda gereğini arz ederim.”

Türkkan, ertesi gün TBMM Genel Sekreterliğini yeniden aradı.

Basın Yayın Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı’na talimat verildiği ifade edildi. Bu daireden verilen yanıtta ise “Üzerinde çalışıyoruz” denildi. 

Sarı'dan Körfez'deki su kesintisine tepki: "Yıl 2023 Susuz Şehir Kocaeli" Sarı'dan Körfez'deki su kesintisine tepki: "Yıl 2023 Susuz Şehir Kocaeli"