Bir sınıf  için EHLİYET ALMA YAŞI düşürüldü! Bir sınıf için EHLİYET ALMA YAŞI düşürüldü!

CHP Kocaeli Milletvekili Nail Çiler, Gebze'nin il olması için TBMM’ye kanun teklifi verdi. Çiler teklifinin gerekçesini şu şekilde açıkladı: “Gebze nüfusu 400 binin üzerinde. Ayrıca bu rakam Darıca Çayırova ve Dilovası ile birlikte 850 bine ulaşıyor. Gebze Türkiye'nin en büyük sanayi kentlerinden biri. Gebze'nin il olması, bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan daha da gelişmesini sağlayacak ve yönetim yapımızın güçlenmesini sağlayacaktır.

GEBZE 65 İLDEN FAZLA İHRACAT YAPIYOR

Gebze Türkiye'nin en büyük 10 organize sanayi bölgesine ve 10 limanına ev sahipliği yapıyor. Kocaeli ili GSYİH'sının yüzde 33,7'sini oluşturuyor. Gebze içerisinde Gebze Teknik Üniversitesi, 100’ün üzerinde Ar-Ge, 4 adet teknoloji geliştirme bölgesi ve 1 serbest bölge barındırmasıyla Türkiye'nin en önemli sanayi kentlerinden. Gebze 65 ilden daha fazla ihracat yapıyor” 

İL YAPILACAK YERLERİN BAŞINDA GEBZE GELİYOR

Çiler, TBMM’ye sunduğunu kanun teklifine ilişkin ise “Cumhuriyetimizin 100. yılında 100 il olacaksa yeni il yapılacak yerlerin başında Gebze geliyor. Nüfusu ile ekonomiye katkısı ile sanayisi ile Gebze bunu en çok hak eden bölgelerden biridir. Darıca, Çayırova ve Dilovası ile birlikte birçok büyükşehirden büyük bir nüfusa ulaşıyor. Gebze hak ettiği değeri artık almalı.” dedi.

gebze il olsun teklifi