Palandöken; "toplu taşıma, kamyon, taksi esnafı zor durumda elimizden geldiğinde yardımcı olmaya çalışıyoruz" diyerek esnafın genel durumunu özetledi.

Palandöken’i KESOB Başkanı Kadir Durmuş, Başkan Vekili Ali Sarı ve yönetimi karşıladı. Burada Kocaeli yönetimiyle ve basın mensupları ile bir araya gelen Palandöken, esnafın sorunlarını aktardı ve perakende yasasıyla sorunlarının büyük bölümünün çözüleceğini belirtti.

d3efe36e-abbc-4451-9772-39251ace0990

ESNAF KAN AĞLIYOR

 "Piyasaların canlanması için yapılması gerekenler var. Esnafın sosyal güvenlikte ki kaygısı gittikçe büyüyor, kendi sigorta primini yatıramayacak duruma gelen esnafın borçlarından kurtulması 1. temennimiz. Bir başka önemli hususta şudur ki, konut kıtalarında indirim uygulanıyor fakat iş yeri kiralarında uygulanmıyor. İş yeri kiraları esnafın belini ciddi anlamda büküyor. Biz bu konuya diyoru ki dükkanların kiraları %25 ile sınırlandırılsın, devlet de vergi almasın" diyen Bendevi Palandöken sözlerine şöyle devam etti "Çifte standardın kaldırılması lazım, bu sistem rekabeti ortadan kaldırıyor. Tekelci bir zihniyet tarafından fiyat birlikteliği sağlanıyor, böyle haksız bir rekabet ki dünyanın hiçbir yerinde görülmemiştir" dedi.

‘STOPAJ VERGİSİ KALDIRILMALI’

Konutlardaki yüzde 25'lik kiranın sabitlenmesi iyi oldu ama maalesef iş yerlerinde bu uygulanmadı. Kiraların hem yüksek oluşu hem de yüzde 20 stopaj vergisi vermesi yüksek. Biz de diyoruz ki dükkanlarda da iş yerlerinde de kiralar yüzde 25 ile sınırlandırılsın. Devlet stopaj vergisini almazsa kendiliğinden yüzde 25 indirim sağlanmış olur. 

‘ÇİFTE STANDARTTIN KALDIRILMASI LAZIM’

Esnafın sosyal devlet anlayışı ile bağdaşmayan borcu var ödeyemiyor. Sağlık hizmeti alamıyor. İlaç alamıyorsunuz eczaneye gidince çünkü borcunuz gözüküyor. Hem cezasıyla ödüyorsunuz hem de almadığınız hizmetin bedelini ödüyorsunuz. Çifte standarttın kaldırılması lazım.

4fd7e207-b67d-48ec-95f2-81a25cd22688

'VATANDAŞ FİYATLARI KONTROL ETMEYİ BIRAKTI'

Lütfü Türkkan uzun bir aradan sonra İktidara yüklendi! Lütfü Türkkan uzun bir aradan sonra İktidara yüklendi!

SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı bunlar birleştiğinde, bu norm birliğinden herkesin istifade etmesi lazım. Sebze, meyve, bakliyat, yağda fiyatlarındaki yüksekliğin sebebinin müsebbibinin olmadığını anlatmaya gayret ediyoruz. Ama bildiğiniz üzere vatandaş artık alışveriş yaparken fiyatları kontrol etmeyi bıraktı. Bugün bile artık piyasalarda en çok bolluğun olduğu ay Temmuz ve Ağustos. Bu aylardan sonra fiyatların düşmesi mümkün değil. Çünkü zincirler bu ürünü tarladan alıyor 10 bin tane dükkânı olan bir adam bu ürünü ucuz satması mümkün mü?

‘PERAKENDE YASASINI BEKLİYORUZ’

Palandöken, “Sıkıntılar bunlarla da sınırlı değil. Artık dükkân kirası, geçmiş elektrik ve doğalgaz faturaları ile karşı karşıyayız. Konutlardaki tarife doğal olarak doğru. Sanayide ucuz, konutta ucuz. Esnaf dükkanları ise ticarethane olarak geçiyor. O yüzden en yüksek faturayı biz ödüyoruz. Vatandaşa bunun yansımaması daha ucuza üretimin sağlanmasının gerekçesi bu. Bugün birçok konuda ve yaptığımız müzakerelerde hepsinin perakende yasası ve tüketiciyi koruma yasasının birlikte çıkarılacağı ifade ediliyor. Umut ediyorum ki meclis açılır açılmaz bunlar gündeme gelecek. Sayın Cumhurbaşkanımız da perakende yasasının çıkarılması için gerekli talimatı verdi. Fiyatların ucuzlaması buna bağlı” ifadelerini kullandı.

06052615-a7e5-4e1e-84a1-e0913007ed93

'HERKES SİGARAYI ALKOLÜ EVİNDE YAPIYOR’

Vergi konusunun da çok sıkıntılı olduğuna değinen Palandöken, “Birçok dolaylı verginin toplandığı alkollü içecekler ve sigara yapılan zamlar neticesinde illegal yollarda sigara ve alkol sokakta satılır oldu. Evde alkol bile yapılıyor. Böylece maalesef hem devlet vergi toplayamıyor hem de insanlar zehirleniyor. Gençliğin korunması, alkol ve sigaranın zararlı olduğunun empoze edilmesi aile eğitimiyle alakalı. Okul ve çevre eğitimi de çok önemli. Vatandaşın da otokontrol yapması lazım. Ruhsatı olmayan yerlerde alışveriş yapmaları kendi hayatı ve çevresine zarar verici boyutta olabiliyor. Vatandaş da kimyager oldu. Artık evinde sigara ve alkol yapıyor. Kaçakçılık olayının gelirleri başka kanallarla başka yerlere gittiğini de biliyoruz. Terör meselesi bir yandan bununla birlikte kaçakçılık olayının da artık çözülmesi lazım dedi.

‘İSTİHDAMDA BİZ VARIZ’

Palandöken son olarak “Alım gücünün azalmasıyla vatandaşın mağduriyeti ortaya çıkıyor. Esnaf ve sanatkarların 2,5 milyon iş yeri 3 milyona yaklaşan esnaf sayısıyla gerçekten büyük bir mücadele veriyor. Çünkü 3-5 tane firma, milyonlarca insanın ekmeğine mani oluyor. İstihdamda biz varız. Türkiye’de üretilen bütün kalemlerin yüzde 84’ünü biz teşkil ediyoruz. Tarım işçisi ve esnaf ortak noktada buluşuyor. Bu kapsamda ayrıca baba mesleğini yapanların sayısı da azaldı. Eskiden bu sayı yüzde 66 idi. Bundan 20 sene evvel yüzde 40’tı şimdi ise yüzde 13’e düştü. Böyle bir sistemde çocuklar babalarının mesleğini yapmıyor” ifadelerini kullandı.

f050db52-e825-4d8e-8bff-033913a40883