Bakanlığın uyardığı çayır tırtılı ilimizde de görülmeye başladı. Çiftçilerin korkulu rüyası olan tırtıllar, ekinlere zarar veriyor.

KOÜ Konservatuarı başvuru ve sınav takvimi açıklandı KOÜ Konservatuarı başvuru ve sınav takvimi açıklandı

Trakya Bölgesi’nde görülen çayır tırtılı tehlikesi sonrası Tarım ve Orman Bakanlığı alarma geçmişti. Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz günlerde Kocaeli Valiliği’ne ‘Ayçiçeğinde Çayır Tırtılı Mücadelesi Hakkında’ başlığı ile genelge göndermişti. Kandıra Ziraat Odası Başkanı Erdal Çetin de geçtiğimiz aydan bu yana çiftçileri tırtıl konusunda uyarırken korkulan oldu. Tarlaları adeta basan tırtıl, ekinleri yemeye başladı. Akaryakıt zamlarıyla iyice beli bükülen çiftçileri bu kez çayır tırtılı olumsuz etkiliyor. Çiftçiler bu konuda çaresiz kalırken yetkililerden yardım bekliyor.

BAŞKAN ÇİFTÇİLERİ UYARMIŞTI

Kandıra Ziraat Odası Başkanı Erdal Çetin, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla çiftçileri tırtıl tehlikesine karşı uyararak “Kıymetli çiftçilerimiz Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısı bu yıl da ilçemizde görülmeye başlandı. Bölgesel toplu mücadele şart. Görülen bölgelerde komşularımızla iletişime geçerek bir iki gün içerisinde koordineli şekilde ilaçlama yapılırsa daha etkili olur. İlçemizde ekili alanlarda amerikan beyaz kelebeği birinci dölünü çıkartmış olup ciddi zarar göstermektedir. Eğer mücadelesi yapılmaz ise 2. döl yumurtadan çıktığında daha büyük zararlara yol açacaktır. Amerikan beyaz kelebeği ile mücadele için odamız iktisadi işletmesinde kimyasal ilacı bulunmaktadır. Tüm üreticilerimize duyurulur” demişti.

MÜCADELEDE GEÇ KALINMAMALI

Akabinde bir açıklama daha yapan Kandıra Ziraat Odası Başkanı Erdal Çetin, “Son zamanlarda ilçemizde gözüken Amerikan Beyaz Kelebeğinde mücadelenin yapılmaması, ekili alanlarımızda büyük hasarlara sebebiyet verdiğinden, arazi kontrollerinin yapılarak mücadelede geç kalınmaması konusunda çiftçilerimiz kendi bahçelerinde yapacakları kontrollerde; yapraklarda yumurta paketleri, larva kümeleri ve örülmüş ağlar ile karşılaştıklarında bunları öncelikle budama makası ile kesmek suretiyle imha etmeleri, popülasyonun yüksek seyretmesi halinde ise ilaçlı mücadeleye başlamalıdırlar” ifadelerini kullandı. Çetin ayrıca tırtıl tehlikesine karşı safamylin ilacını önerdi.

NEDİR BU İLAÇ?

Safamylin bir mide zehiridir, etkisi zararlı kütikülünde kitin oluşmasına engel olmak, böylelikle gömlek değiştirme işlemini durdurmak esasına dayanır. Pek çok zararlının yumurta kabuğunun içine işleyerek yumurtadan çıkmasını engeller. Yumurta öldürücü (ovisit) olarak kullanıldığında etkisi hızlıdır. Bununla birlikte etki şeklinin özelliği nedeniyle larva öldürücü etkisi biraz gecikebilir. Bu etki açık olarak ilaçlamalardan sonra larvaların ilk gömlek değiştirmeleri sırasında görülür.