Elektrik faturalarındaki TRT hissesini kaldırma vurgusuyla TBMM Başkanlığı’na 38 unsurluk torba kanun teklifi sunan AKP, arpalık olarak kullandığı kuruluşlarda vazifeli emeklilere çift maaş hakkı tanımaya ve etraf katliamına yol açabilecek düzenlemelere imza atmaya hazırlanıyor.

Torba kanun teklifiyle birlikte 5510 sayılı Toplumsal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na, “Herhangi bir toplumsal güvenlik kurumundan emeklilik yahut yaşlılık aylığı alanlardan Türkiye Maarif Vakfı, Yunus Emre Vakfı, Türkiye Kızılay Demeği, Yeşilay Cemiyeti ve Yeşilay Vakfında vazife alanların bu aylıkları kesilmez” kararı eklenecek. Teklifle, bu sözlerin yanında öteki ayrıcalıklar da birebir kanuna eklenmek isteniyor. Ayrıyeten bu kuruluşlar, kamunun sağladığı her türlü prim, teşvik, dayanak ve indirimlerden yararlanabilecek.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, Teklif yasalaşırsa Maarif Vakfı, Yunus Emre Vakfı, Türk Kızılay Demeği ve Yeşilay Cemiyeti’nin Toplumsal Güvenlik Kurumu’na olan borçları da silinecek. Torba teklifte, çevre katliamına yol açabilecek düzenlemeler de yer aldı.

Orman içi alanlarda yasak olan balık çiftliği tesislerinin önünü açmaya hazırlanan iktidar partisi kurmayları, “Teklif, orman içi suların balık yetiştiriciliğinde kullanılmasına ve midye ile istiridye üretiminde mecburî olarak karada kurulması gereken tesis, depo, arındırma havuzu vb. yapıların kıyıda bulunan orman alanlarında da kurulabilmesine yönelik düzenlemeler içermektedir” dedi.

Çevre katliamına gerekçe olarak “balık yetiştiriciliğindeki hızlı gelişim”i gerekçe gösteren AKP, teklifte, “Önümüzdeki dönemde ihracatın artırılarak devam ettirilmesi hedeflenmektedir. Balık yetiştiriciliğinde sanayi tesislerinden uzak, kirliliğin minimum düzeyde olduğu, kaliteli ve devamlı düzeyde su kaynaklarına ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak sektörün gelişimi açısından ihtiyaç duyulan kaliteli su kaynakları her geçen gün azalmaktadır. Orman içi suların balık yetiştiriciliğinde kullanılması, sektörün sürdürülebilir gelişimi açısından zaruriyet arz etmektedir. Diğer taraftan göl, baraj ve denizde bulunan balık, midye ve istridye yetiştiriciliği tesisleri, depo, arındırma havuzu vb. zaruri yapıların tesisi için kıyıda bulunan orman alanlarına ihtiyaç duyulmaktadır” ifadelerini kullandı.

Özelleştirmede 49 yıl ‘kolaylığı’

İktidar partisi ayrıca özelleştirilen limanlar için şirketlere yeni haklar tanımaya hazırlanıyor. Türkiye Denizcilik İşletmeleri Anonim Şirketi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne ait bazı limanların işletme hakkının 49 yıldan az olduğuna dikkati çeken AKP, teklifin yasalaşmasının ardından dört ay içerisinde başvuran şirketlerin işletme hakkını 49 yıla kadar uzatacak.