2004 yılında yapılan yerel seçimlerinde İzmit Büyükşehir Belediyesi’ni yönetmeye başlayan AKP, daha sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi statüsü kazanılmasından sonra yerelde kenti 18 yıldır yönetmeye devam ediyor.

Yerel ve genel iktidarda aynı siyasi parti olmasının getirdiği olumlu avantajın iyi kullanılıp kullanılmadığının tartışmasının yapıldığı günümüzde, AKP’li milletvekillerinin kentin derdiyle sorunlarıyla tam anlamıyla ilgili olmaması nedeniyle kentin verdiğinin karşılığını alamadığı iddia ediliyor.

Tüm bunların çerçevesinde “Kartepe-Körfez Metro Projesi”ni hayata geçiremeyen yerel yönetim anlayışının çözemediği kent içi trafik sorunu bir çığ gibi ne yazık ki devam ediyor.

Kentimizde trafik büyük bir sorun. Bu sorun İzmit için değil Kocaeli’nin genelinin de başlıca en önemli  sorunu olarak gözüküyor. İzmit merkezine araçla giren çıkamıyor, çıkan da giremiyor.

Hafta içi ve hafta sonu diye bir ayrım artık kalmadı.

Yüzde 15 faizle kredi bulduğunu bunun ödemesi için kentin geleceğini ipotek altına almam düşüncesiyle “Kartepe-Körfez Metro Projesi”ni askıya alan başkan Tahir Büyükakın ve ekibi, köklü çözüm üretme yerine ufak dokunuşlarla günü kurtarmaya çalışıyor.

Halbuki İzmir Büyükşehir Belediyesi yüzde 3 faizle 4 yıl geri ödemesiz dış kaynaklı kredi bulup “Buca Metrosu” Projesi’nde dün kazık çakma işlemini başlatabiliyorsa,

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi neden böyle bir kredi bulamıyor ve Kartepe-Körfez Metro Projesi”ni başlatamıyor sorusu yanıt bekliyor.

Başkan Büyükakın dünkü meclis toplantısında soru üzerine “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin metro yapma şansı yok” açıklaması yaptı.

Yani Kocaeli’de trafik karmaşası ve sıkıntısı artarak devam edecek.

Gelelim İzmit merkezde atıl durumda duran ve kente yakışmayan iki önemli alana,

Bunlardan birisi Carrefour arazisi diğeri ise Real arazisi,

Yıkımı devam eden Kocaeli Fuarı karşısında, KOTO ve KSO binalarının karşısında yer alan Carrefour marketi ile otopark alanı uzun zamandır kapalı.

Kocaeli Valiliği hizmet binası sonrasında yer alan Real marketi ve otopark alanı arazisi uzun süredir boş.

Bu iki yer ile ilgili olarak, 07 Kasım 2022 tarihinde Antikkapı Restoran’da yapılan

Sivil Toplum Buluşması toplantısında Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a,

Buralar ne olacak boş durmaları bu kente yakışıyor mu?

Diye soru yönelttim…

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın şu yanıtları verdi.

“Real ve Carrefour alanları bu kente yakışmıyor.

Carrefour’yu kente kazandırmak için girişimde bulundum. 22 milyon dolar istediler. Real arazisi içinde geçtiğimiz yıl 600 milyon lira tutarında bir rakam talep ettiler.

Böyle bir paramız olmadığı için şimdilik görüşmeleri durdurduk”

İfadelerini kullandı.

Değerli okurlar,

Bu iki yer İzmit’in kalbi durumunda yerler,

Tamam bu alanlar kurumlara ait alanlar.

Para ile alınması zor yerler.

Sahibi konumundaki kurumlarla temasa geçip buraların aktif olarak kullanılması konusunda temasa neden geçilmiyor?

Bu yerlerin neden bu şekilde kalmalarına müsaade ediliyor?

Neden İzmit bu kadar düşüncesiz ve sorumsuzluk içerisinde yönetiliyor?

Real ve Carrefour alanları için yer sahipleriyle temasa geçilip onların buraları aktif hale geçirmeleri konusunda adımlar atılmalı diye düşünüyorum.

Çünkü,

Bugünkü durumuyla “Real ve Carrefour” alanları bu kente yakışmıyor.