İzmit Belediyesi CHP Meclis Üyesi Tuncay Aşkın, temmuz ayı meclis toplantısında açıklamalarda bulundu. Aşkın konuşmasında şu ifadeleri kullandı; “Geçen mecliste arkadaşlara cevap vermemize rağmen demek ki yeterli gelmemiş ki bir daha izah etmeye çalışacağım. Sürekli olarak, ‘Bu sattığınız arazilerin parasını ne yaptınız’ diye soruyor. Türkiye’de olağanüstü işler oluyor. Pandemi gibi deprem gibi olaylar yaşandı. Belediye başkanımıza şunu sordum; ‘Biz deprem bölgesinde kaç para harcadık’ Hiçbir belediye bunun hesabını vermiyor. Biz verelim. 

Süper meyve aronyada ilk hasat! Süper meyve aronyada ilk hasat!

“SADECE BİLGİLENDİRME YAPILIR”

Başkanımız 10 milyon lira gibi bir rakam söyledi. Türkiye’de hiçbir belediyede şartlı bir arazi satışı olmaz. Bir tek bizim meclisimizde gündeme geliyor bu. Neden çıkıyor bu durum anlamış değilim. Bütün satışlar genel bütçenin içine girer, böyle şartlı bir satış diye bir şey yok. Sadece bilgilendirme yapılır. Biz bunlara rağmen bu parayı nerede kullanacağımızı söyleyerek bu arsa satışlarına hep beraber yetki veriyoruz. 

“BİRÇOK YERİ SATMIŞSINIZ”

Belsa’nın B bloğunu satmışsınız, özel idare binasını satmışsınız, kaymakamlık binasını satmışsınız, Kuruçeşme Hizmet Binasını satmışsınız. Bizim tüm ekiplerimiz orada kiracı haline düşmüş kalkıyorsunuz burada ‘Satılırdı, satılmazdı’ lafı ediyorsunuz. Siz satarken iyi biz satarken kötü. Böyle bir şey olmaz. Sonra da çıkıp ‘Milletle dalga geçmeyin’ diyeceksiniz. Milletle esas siz dalga geçiyorsunuz. Böyle bir şey var mı ya? Siz satarken iyi biz bir arsa satacakken ‘Aman parayı ne yapacaksınız?’ diyorsunuz. 

“SİZİN BORÇLARINIZI ÖDEDİK”

Biz vatandaşa 5 tane kreş sözü verdik. Bunlardan 3’ünü gerçekleştirdik. 1 tane de Yenimahalle’de yapmak istiyoruz. Orada çıkardığınız zorlukları biliyorsunuz değil mi? Özellikle Hayrettin bey, milleti orada nasıl ayaklandırdığını biliyorsun. Orada doğru yol bulundu. Biz dersimize çalışıyoruz. Sizden daha hassasız satış konusunda. Sizin borçlarınızı ödedik.”