15 Temmuz darbe girişiminin 7. yıldönümünde, 15 Temmuzu 16 Temmuza bağlayan gece akaryakıt fiyatlarına rekor zam yapıldı.

Akaryakıt fiyatlarındaki ÖTV oranlarının artırılmasından kaynaklanan bu zam neticesinde benzin ve motorine 6 TL zam geldi. Tabi ki akaryakıta gelen bu rekor zam neticesinde gıdadan temizliğe, giyimden kırtasiyeye kadar bütün ürünlere büyük bir zam gelecek.

Zam yapılmadan birkaç dakika önce, gece 01:00 sıralarında yurtta eş zamanlı olarak tüm camilerde sala okunması dikkat çekti.

Bilindiği üzere sala genelde cenaze olduğunu haber vermek için bir de Cuma günleri Cuma namazından 1 saat önce namazı hatırlatmak için okunuyor. 15 Temmuz 2016 akşamı da gece yarısı peş peşe seri şekilde salalar okunmuştu. O günden bu yana da her hafta Perşembeyi Cumaya bağlayan gece yatsı namazından önce sala okunuyor.

15 Temmuz gecesi salalar okunduğunda bu salaların demokrasinin sigortası olduğunu düşünmüştük. Maalesef feci şekilde ters köşe olduk. Önce OHAL ilan edilmesi, sonra OHAL Kararnameleri, akabinde yargı başta olmak üzere kamuda yapılan köklü değişiklikler (!) ve sair pek çok uygulama Türkiye’de demokrasi ve hukuku yerle bir etti. Sonradan anladık ki, okunan o salalar Türkiye’de demokrasinin ve hukukun salalarıymış aslında.

Demokrasi ve hukukun rafa kaldırılması öyle sadece romantik söylemleri etkileyen sonuçlar doğurmadı. Demokrasi ve hukuka vurulan her darbe Türkiye’de ekonomik dengeleri beraberinde alt üst etti. 15 Temmuz 2016 günü 2,30 seviyelerinde olan USD (Dolar) kuru geçen yedi yılda 10 kattan fazla yükseldi. Dolar kuru bugün 27 TL seviyelerini zorluyor. O gün için tek hanelerde olan enflasyon oranları bugün TÜİK iki haneli oranlarda gösterse de üç haneli sayılarla ifade ediliyor. Paranın alım gücü git gide azalıyor. Orta sınıf git gide çöküyor. Varlıklı kişilerle yoksul kişiler arasındaki makas git gide açılıyor.

Ekonomideki kötüye gidişin yegane sebebi olan siyasi iktidar ise hatalarının bedelini ödemek bir yana halk tarafından ödüllendiriliyor. (Hezar aferin halkım!!) Kötü ekonominin faturası her zamanki gibi millete ödettiriliyor. Vergi oranları artırılıyor, harçlar yükseltiliyor. Önceden elini bileğine kadar milletin cebine daldıran sevgili devletimiz artık dirsek seviyesini de geçti ve ellerini omuzlarına kadar milletin cebine daldırmaya başladı. Aşk olsun doğrusu!!

15 Temmuz 2023 gecesini 16 Temmuz 2023’e bağlayan gece, dev akaryakıt zammından hemen önce okunan salalar, Türk ekonomisinin musalla taşına kaldırıldığının haberini veriyorlardı aslında. Okunan Türk ekonomisinin salasıydı. O vakit Türk ekonomisiyle helalleşmek için artık buyurun cenaze namazına. Er kişi niyetine!!