Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı sendika temsilcileri 1 Mayıs Emek ve Demokrasi Günü’nde İzmit’te alternatif bir mitinge hazırlanıyor.

Ülkemizi saran pandemi nedeniyle iki yıldır meydanlarda kitlesel gösteriler düzenlenmiyordu. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB Kocaeli şubelerinin oluşturduğu komite miting tertip ediyor. Yarın 12:00’da Doğu Kışla Alanı’nda toplanacak olan sendika temsilciler ve işçiler Anıtpark’a kadar yürüyecek ve orada miting düzenleyecek.

AKP'li Güney'i bir kez daha topa tuttu: "Hangi cüretle?!" AKP'li Güney'i bir kez daha topa tuttu: "Hangi cüretle?!"

BÜYÜKŞEHİRLER KENDİ ARALARINDA YAPACAK

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için yaptığı açıklamada, “1 Mayıs'ta Türkiye'nin 81 vilayetinde, Kıbrıs'ta dilimizin döndüğü kadar anlatacağız. Bu sene de 81 vilayette; 30'unda ortaklaşa, geri kalanda her sendika kendi başına yapacak. Biz de 1 Mayıs günü Taksim anıtına TÜRK-İŞ yönetimiyle beraber çelenk koyacağız" dedi. Atalay’ın bu sözlerinin üzerine Kocaeli’deki 1 Mayıs Komitesi, Türk-İş temsilcilerine Anıtpark’taki kitlesel kutlamaya davet etmişti.

SABRİ YALIM PARKI’NDA

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na(Türk-İş) bağlı sendika temsilcileri ise DİSK, KESK, TMMOB ve TTB Kocaeli temsilcileri ile beraber hareket etmeme karar alarak kendi 1 Mayıs kutlamalarına katılacaklar. İzmit Sabri Yalım Parkı’nda saat 11:00’da başlayacak olan 1 Mayıs mitingi hakkında konuşan Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız, “1 Mayıs’ta yine alanlarda olacağız. Güvencesiz, kuralsız, sendikasız çalışmaya mahkum edilmeye karşı meydanlarda, iş yerlerinde ve hayatın her alanında seslerimizi duyurmaya çalışacağız” dedi. Pandemi sürecinden önce 2019 yılında Kocaeli’de en son 1 Mayıs mitingini Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu gerçekleştirmişti.