İzmit Belediyesi öncülüğünde 5 Aralık Türk Kahvesi Günü nedeniyle düzenlenen festivalde ‘Kahvenin yolculuğu; Osmanlı’dan Dünyaya” konulu söyleşi yapıldı.

Özmural: "Vatandaşın sesine kulak tıkıyorlar!" Özmural: "Vatandaşın sesine kulak tıkıyorlar!"

İzmit Belediyesi 5 Aralık Türk Kahvesi Günü’nde kahve severleri Türk Kahvesi Festivali’nde bir araya getirdi. Türk kahvesi ve sohbetler eşliğinde içleri ısınan vatandaşlar ayrıca Türk kahvesinin tarihini de dinleme fırsatı buldu. Cumhuriyet Parkı’nda gerçekleşen festivalde Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Osman Serim ‘Kahvenin yolculuğu; Osmanlı’dan Dünyaya’ konulu söyleşi gerçekleştirdi. Osman Serim, gerçekleştirdiği söyleşide Türk mutfağının yapı taşı Türk kahvesini A’dan Z’ye anlattı. Türk kahvesinin dünü, bugünü ve geleceğini anlatan Serim, katılımcıları keyifli bir yolculuğa çıkardı.

resize_Av. Fatma Kaplan Hürriyet-1

HÜRRİYET: KÜLTÜREL MİRASIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ

Osman Serim’e kıymetli bilgileri kendileriyle paylaştığı için teşekkür eden İzmit Belediye Başkanı Av, Fatma Kaplan Hürriyet, “Değerli hocamıza çok teşekkür ediyoruz. İyi ki geldiniz, ayağınıza sağlık. Bugün kahve festivalimizin ilk günü. Milli içeceğimizi bir festival havasında işleyelim istedik. Kente cıvıl cıvıl bir hava katalım, neşe saçalım istedik. Her ürünün tarihini öğrenmek çok kıymetli. Türk kahvesi bizim kültürel bir mirasımız ve sahip çıkmaya çalışıyoruz. Festival kapsamında değerli üstadımıza da bizimle birlikte olduğu için çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

resize_Osman Serim

resize_Türk Kahvesi Festivali’nde kahvenin tarihine yolculuk yapıldı (2)

resize_Türk Kahvesi Festivali’nde kahvenin tarihine yolculuk yapıldı (3)

resize_Türk Kahvesi Festivali’nde kahvenin tarihine yolculuk yapıldı (5)

resize_Türk Kahvesi Festivali’nde kahvenin tarihine yolculuk yapıldı (6)