Türk Ocakları Kocaeli Şubesi'nin periyodik olarak düzenlediği 'Ocakbaşı Sohbetleri'nin son konuğu Doç. Dr. Ali Talip Akpınar oldu.

AKP'li Güney'i bir kez daha topa tuttu: "Hangi cüretle?!" AKP'li Güney'i bir kez daha topa tuttu: "Hangi cüretle?!"

Türk Ocağı Kocaeli Şubesi'nin düzenlemiş olduğu Ocak Başı sohbetlerinin son konuğu Kocaeli Üniversitesi İşletme Fakültesi öğretim üyesi ve Kocaeli Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (KOSKAD) Yönetim Kurulu üyesi Doç.Dr.Ali Talip AKPINAR konuk oldu.

Kocaeli Türk Ocağı'nın Ocak Başı sohbetine; Hürriyetçi Eğitim Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Pekin, Hürriyetçi Eğitim Sen üyesi Mustafa Atalay, KOSKAD Yönetim Kurulu üyesi Recep Sarısakal, KOSKAD Baş Danışmanı Milli Eğitim Müfettişi Bahtiyar Yüksel, Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Kocaeli Üniversitesi Şubesi Başkanı Mustafa Çalım, BAYŞAD Başkan Yardımcısı Mustafa Söğüt, Türk Ocağı Hars Heyeti üyeleri, Kocaeli Türk Ocağı yöneticileri ve çok sayıda misafir katılım gösterdi.

resize_WhatsApp Image 2022-06-12 at 14.45.49

Çevresel unsurlardaki değişimlerin işletmelere etkisi üzerine bir söyleşi gerçekleştiren Akpınar, havacılık sektöründen örnekler vererek, COVİD 19 salgınının işletmeler üzerine olumlu ve olumsuz etkilerinden bahsetti.

Her değişimin yatırımcılar ve işletmeler için riskler barındırdığı kadar, fırsatlar da sunduğunu; bu risklerden kaçınmak ve ortaya çıkan fırsatları verimli şekilde kullanabilmek için işletmelerin bu tür durumlarla karşılaşmadan önce güçlü ve zayıf yönlerini ortaya koyarak, zayıflıklarını gidermeye, üstünlüklerini ise koruyarak geliştirmeye çalışmasının gerektiğini ifade etti.

Bu şekilde hareket eden işletmelerin rakiplerine oranla risklerden daha az etkileneceğini, fırsatları ise daha iyi değerlendireceğini söyleyen Akpınar, bilimsel verilerle işletmelerin kurulduktan sonraki ilk yıllarda kapanma oranının çok yüksek olduğunu, çevresel değişimlere uyum gösteren çok az sayıda işletmenin uzun sayılabilecek 60-70 yıl faaliyetlerini sürdürebildiğini, çevresel unsurlardaki covid 19 gibi beklenmeyen etkilerin ortaya çıkmasının, bazı işletmelere çok olumlu etkilerde bazı işletmelere ise çok olumsuz etkilerde bulunduğunu örnekler vererek açıkladı.

Ali Talip Akpınar'ın sunumu sonrası soru cevap bölümüne geçildi.

Katılımcıların soru yağmuruna tuttuğu Akpınar, sorulara verdiği esprili yanıtlarla katılımcıları güldürürken, verdiği değerli bilgilerle de eğitici  bir sunum gerçekleştirdi.

resize_WhatsApp Image 2022-06-12 at 14.52.06