Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen, merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin ardından 147 okulda 3 aşamalı inceleme yaptırdı, 2000 yılı öncesi inşa edilen okullardan riskli olduğu belirlenenlerde 1 Mart’ta başlayan çalışmalar Haziran ayı sonunda tamamlandı.

Çalışmaların ardından hazırlanan analiz raporları İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim edildi.  Ancak tahliye edilecek, yıkılacak ve güçlendirilecek okul isimleri hala açıklanmadı.

Bu durumdan yakınan öğrenci ve velilerin sesi olan İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, konuyu Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e sordu.

Türkkan, Bakan Tekin’e verdiği 6 soruluk önergesinde konunun bir an önce açıklığa kavuşmasını ve öğrenci ve velilerin daha fazla mağduriyet yaşamamasını istedi.

Türkkan’ın önergesi ve soruları şu şekilde:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Yusuf TEKİN tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.11.07.2023                  

Saygılarımla.

AYM, ek MTV itirazını reddetti! Paşa paşa faiziyle ödeyeceğiz! AYM, ek MTV itirazını reddetti! Paşa paşa faiziyle ödeyeceğiz!

Basında çıkan haberlere göre; Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen, merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin ardından 147 okulda 3 aşamalı inceleme (Göz taraması, karot alımı ve zemin incelemesi) yaptırmış, 2000 yılı öncesi inşa edilen okullardan riskli olduğu belirlenenlerde çalışmalar 1 Mart’ta başlamış, Haziran ayı sonunda tamamlanmıştır.

Çalışmaların ardından analiz raporları İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim edilmiştir. Hazırlanan analiz raporlarının Milli Eğitim’e teslim edildiğini öğrenen öğrenci velileri; acil tahliye edilecek, yıkılacak ve güçlendirilecek okul isimlerinin açıklanmasını istemektedir. Acil tahliye edilerek yıkılacak okul binaları listesinde İzmit Hızır Reis İlkokulu’nun da bulunduğu, riskli okul binalarında inceleme yapan müşavir firma yetkilileri tarafından ifade edilmektedir.

Ayrıca veliler, öğrencilerin mağdur edilmemesi için taşınacakları okulların da belirlenmesini ve açıklanmasını talep etmektedir.

Bu bilgiler çerçevesinde;

1-6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen, merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin ardından Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 3 aşamalı inceleme yaptırılan okullar hangileridir?

2-2000 yılı öncesi inşa edilen okullardan riskli olduğu belirlenenler hangileridir?

3-Çalışmaların ardından hazırlanan ve Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim edilen analiz raporları listesinde yer alan ve acil tahliye edilecek, yıkılacak ve güçlendirilecek okul adları neden açıklanmamaktadır, bunun gerekçeleri nelerdir?

4-Yıkılacak ve güçlendirilmesi önerilen kaç okul binası bulunmaktadır, bu okullar hangileridir, bu çalışmalar ne zaman başlayacak, hangi tarihte tamamlanacaktır?

5-Acil tahliye edilerek yıkılacak okul binaları listesinde İzmit Hızır Reis İlkokulu da bulunmakta mıdır?

6-Öğrencilerin taşınacakları okullar belirlenmiş midir, bu konuda herhangi bir düzenleme yapılmış mıdır, mağduriyet yaşanmaması için bu okullar ne zaman belirlenecek ve açıklanacaktır?