Türkkan; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı KURUM ve Tarım ve Orman Bakanı PAKDEMİRLİ’nin cevaplaması isteği ile soru önergeleri verdi.

Gebze’ye bağlı Denizli Köyü ile Köseler sapağı arasında bulunan bölgede yaklaşık 100 civarında çiftliğe ulaşım sağlayan ve 14 milyon liraya yapılan köprü güzergahı bir vatandaşın rızası alınmadan ve istimlak edilmeden tapulu arazisi içerisinden açılan yolu kapatması sonucu işe yaramaz hale geldi, Vatandaşın yolu kapatması nedeni ile köylüler çiftliklere ulaşamıyor.

Konuyu TBMM gündemine taşıyan İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, konunun muhatabı 2 ayrı Bakan’dan sorduğu sorulara cevap vermelerini istedi.

Türkkan; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat KURUM ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ’nin cevaplaması isteği ile soru önergeleri verdi.

Önergesinde;

“Basında çıkan haberlere göre; Kocaeli Gebze’ye bağlı Denizli Köyü ile Köseler sapağı arasında bulunan bölgede Belediye bir vatandaşın tapulu arazisini istimlak etmeden ve rızası alınmadan arsadan yol geçirmiş ve bu yolu köprüye bağlamış, vatandaş, bu durumun kanunsuz olduğunu ifade ederek arazisi üzerinden geçen yolu büyük kaya parçaları ile gidiş ve geliş yönüne kapatmıştır.” diyen Türkkan, yaklaşık 100 civarında çiftliğe ulaşım sağlayan ve 14 Milyon TL’ye yapılan köprü güzergahının bu nedenle işe yaramaz hale geldiğini, yolun kapalı olması nedeni ile köylülerin çiftliklerine ulaşamadığını yazdı.  

Dikkat! DSÖ'den maymun çiçeği uyarısı... Dikkat! DSÖ'den maymun çiçeği uyarısı...

Türkkan;

Mağduriyetin giderilmesi adına tapulu arazisinden yol geçen vatandaş, 18 Ağustos 2021 tarihinde dilekçe ve ‘Yol Talebi” ile Dilovası Belediye Başkanlığı’na  başvuru yapmış, Belediye tarafından “Yol talep edilen alanın orman alanında kaldığı tespit edilmiştir, bahse konu alanda imar planlarında yol olmadığı için Belediyemiz tarafından açılamamaktadır, ilgili alanda planlama Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkisindedir. Talep edilen alanın orman olması nedeniyle yol izni Orman Bölge Müdürlüğünden şahsen başvuru yapılarak alınabilir, Vatandaşın Parsellerine ulaşmak için Orman Bölge Müdürlüğü’nden yol izni almalarında Belediyemizce bir sakınca bulunmamaktadır.’ cevabı verilmiştir.” dedi.

Türkkan’ın önergesindeki sorular şu şekilde;

1-Kocaeli Gebze’ye bağlı Denizli Köyü ile Köseler sapağı arasında bulunan bölgede bir vatandaşın tapulu arazisini istimlak etmeden ve rızası alınmadan arsadan yol geçirildiği ve bu yolun köprüye bağlandığı doğru mudur, bunun gerekçeleri nelerdir, yapılan bu uygulama kanuna uygun mudur?

2-Yüzlerce çiftlik sahibinin ilgisizlik yüzünden kendi yerlerine ulaşamaması ve binlerce vatandaşı zor durumda bırakan bu sorun konusunda Bakanlık bilgi sahibi midir, bu sıkıntı konusunda sorumluluk kime aittir?

3-Bu sorunun bir an önce giderilmesi için acil olarak bir düzenleme yapılması düşünülmekte midir, bu düzenlemeler neler olacaktır?

4-Tapulu arazisi istimlak edilmeden ve rızası alınmadan arsasından yol geçirilen vatandaşın mağduriyeti nasıl giderilecektir, bu arazi istimlak edilerek yeni bir düzenleme yapılacak mıdır?

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan Bakan Kurum’a ayrıca “Otoyol üzerine 14 Milyon TL harcanarak yapılan köprünün işlevsiz kalması ile ilgili olarak Bakanlık’ın görüşü nedir, bu köprünün tekrar eski haline dönmesi için Bakanlık bir çalışma yapacak mıdır, bu çalışmalar neler olacaktır?” sorusunu yöneltti.

Türkkan; Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’ye de yaklaşık 100 civarında çiftliğe ulaşım sağlayan yolun kapalı olması nedeni ile mağduriyet yaşayan çiftçilerin mağduriyetlerinin nasıl giderileceğini, Bakanlık’ın bu yönde bir çalışma yapıp yapmayacağını da sordu.