İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ve ekibi hizmet araçlarının kiralık sözleşmesinin 30 Eylül 2022 tarihinde tamamlanacağını bildiği için aylar önce yeni bir kiralama ihalesi yapmak yerine hizmet araçlarını satın almak için çalışma başlattı.

Ekip başarılı bir çalışma yaptı.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, araçların satın alınması için kredi kullanılması gerektiğini belirterek, İzmit Belediye Meclis üyelerinden yetki istedi.

Çoğunluğu elinde bulunduran AKP ve MHP’li İzmit Belediye Meclis Üyeleri olağan ve olağanüstü meclis toplantılarında ya red yada çekimser oy kullanarak Başkan Hürriyet’e kredi kullanma yetkisi vermemek için adeta birbirleriyle yarıştılar.

Eylül ayının son günlerinde yani ihale sürecinin tamamlanmasına 2 gün kala yapılan olağanüstü meclis toplantısında,

AKP’den 6 meclis üyesi toplantıya katılmadı.

Katılan AKP ve MHP’li üyeler çekimser oyu kullandı.

CHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin oylarıyla Başkan Hürriyet’e hizmet aracı alınması için kredi kullanma yetkisi verildi.

Tabi ki soru şuydu…

30 Eylül 2022’de araç kiralama sözleşmesi tamamlandığında ne olacaktı?

İzmit Belediyesi tutanakla teslim aldığı kiralık hizmet araçlarını, yine tutanakla 3 ayrı firmaya teslim etti.

Hizmet nasıl yapılacaktı?

Bu süreçte de başkan Hürriyet ve ekibi devreye girdi.

Başkan Hürriyet, başkan yardımcıları, koordinatör, belediye meclis üyeleri ve ekibin içinden bazıları kendi özel araçlarını hizmet aracı olarak kullanılması için yapılacak hizmette kullanılmasını sağladılar.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in bu süreci açıklamasından sonra,

İzmit halkının oylarıyla meclise hizmet için seçildiğini unutan ve başkan Hürriyet’in gözünün üzerinde neden kaşın var diye eleştirecek düşüncesinde olan AKP Grup Başkanvekili Muharrem Tutuş,İzmit Belediyesi’nin hizmet araçlarını sakladığını, garaja çektiğini, bir tiyatro oyunu oynandığını” sosyal paylaşım sitesindeki hesaplarından paylaştı.

Tabi ki yandaş medya internet sitelerinde bu haberi köpürte köpürte yayınladı.

Tutuş’un büyük bir gol attığını, başkan Hürriyet’in kaostan beslendiğini haberleştirdi.

(Yandaş medyanın desteklediği TBMM’deki sansür yasası bugün yürürlükte olsa dün Cem Şakoğlu’nun belgeyle ortaya koyduğu araç teslim tutanakları sonrasında yalan haber yapmaktan haklarında dava açılırdı)

Tutuş, “Sözleşme süresi bitse dahi mevcut araçlar mağduriyet yaşanmaması için kullanılmaya devam edilebilir” diye açıklama yaptı.

Bir belediye, bir firma, bir kurum, bir kuruluş,

sözleşme süresi biten araçları nasıl ve hangi hakla kullanabilir?

Hadi kullandı diyelim. Araçları kiralayan firma günlük kiralama bedelinin daha üstünde bir rakam isterse ne yapılırdı?

İzmit Belediyesi’nin sözleşme süresi tamamlanan araçları firmalara teslim etmesi en doğru harekettir.

Kaldı ki hizmet araçlarının yerine çözümde üretildiği için ve hizmet aksamadan da devam ettiği için sorun olmadığı gözleniyor.

Değerli okurlar,

Yapılan ihale sonrasında İzmit Belediyesi hizmet araçlarını tutanaklarla garajdan teslim almış.

İhale süreci tamamlandığı 30 Eylül 2022 tarihinden sonra da garajda da 186 hizmet aracının tutanaklarla 3 firmaya teslim etmiş.

Tutanakla araç teslimlerinin yapıldığını Basın Danışmanı Cem Şakoğlu dün düzenlediği basın toplantısında belgeyle açıkladı.

Firmaların teslim aldıkları araçlar, Modern Hayvan Pazarı’na çekildi. Firmalarda araçları buradan alarak başka yerlerde kullanmaya götürüyor değerlendirmesi yapıldı.

Yani Muharrem Tutuş’un paylaştığı fotoğraftaki araçlar kullanım süresi dolup, teslim edilmiş araçlardır.

AKP ve MHP’li İzmit Belediyesi meclis üyelerinin hizmet araçlarının satın alınması için başkan Hürriyet’e zamanında kredi kullanma yetkisi vermeyerek süreci buraya taşıdıkları ve bugünkü bu kaosun birinci derecedeki sorumluları oldukları gerçeği ortadayken konuyu saptırmaya çalışmaları ve belgelerle iddialarının çürütülmesiyle yine sınıfta kaldılar.

Tabi ki sınıfta kalan bir başka kesimde yandaş medya oldu.

Köpürttükleri haber gerçeği yansıtmadı…