Bazen görmemek, duymamak, bilmemek gerekir. Herkesin derdini dert edinmemek, kaygıların içinde boğulmamak, etraftaki seslere kulak asmamak gerekir.

Image-42

Umursamaz olmak gerekir bazen. Her olup bitene iyi niyetle atlamamak, her derdi olanın yanına ilk telefonda koşmamak gerekir. İnsanın  bencil olması gerekir bazen, en başa kendini koymasını, bu dünyadaki en önemli şeyin aslında kendi benliği olduğunun farkına varması gerekir.

Bu yüzden iyidir bazen  kulak tıkamak etraftaki kargaşaya, olup biteni bilmemezlikten gelip kafa çevirmek, bir defalığına da olsa içimizden geldiğince önceliği kendi isteklerimize vermek. İnsanın bazen duymaması, görmemesi, bilmemesi gerekir bazı şeyleri, kendi köşesine çekilip bir seyirci misali sessiz kalması gerekir. Çünkü her derde koşmak, her kaygıya ortak olmak bir parça götürür her seferinde insandan, farkında olmasa da her seferinde içinde bir parça daha derin bir yara, bir boşluk açar.

O yüzden siz siz olun bazen görmeyin, duymayın, bilmeyin etrafınızdaki şeyleri. Üç maymunu oynayın, bir nebze de olsa bencil olun. Kendi köşenize çekilip ‘hayır’ demeyi bilin insanlara. Unutmayın ki bu dünyada en değerli olan şey sizsiniz…