CHP Parti Meclisi Üyesi, Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, uzun zamandır havayolu yolcularının şikayetçi olduğu,

 THY ve Anadolu jet uçuşlarını TBMM gündemine taşıdı.

Tarhan, Sabiha Gökçen’den yapılan Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet uçuşlarının azaltıldığına dikkat çekerek, yolcuların aktarmalı uçuşlarla İstanbul Yeni Havalimanına yönlendirildiklerinin altını çizdi.

Uçmayan kalmasın dediler, şimdi uçacak uçak bulunmuyor.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun cevaplaması talebiyle TBMM Başkanlığına sundukları soru önergesiyle ilgili açıklama yapan Tarhan, “Sabiha Gökçen Havalimanı, hem iç hatlar, hem de dış hatlarda verdiği uçuş ve alan hizmetleriyle 2019 yılında yılın en iyi havalimanı ödülünü almış uluslararası bir liman. Ancak son dönemde bu havalimanına olan THY ve Anadolu Jet uçuşlarında dikkat çekici bir düşüş var. Anadolu Jet yurtiçi uçuşlarda “Uçmayan kalmasın” sloganıyla tanıtılmış ve uygun fiyatla Anadolu içindeki tüm uçuşlarda önemli bir havayolu haline gelmişti. Başta Sabiha Gökçen’den kalkış ve varışlı Anadolu Jet uçuşları olmak üzere tüm seferlerin sayısı azaltılmış durumda. Sabiha Gökçen Havalimanının yeri seçilirken sadece İstanbul Anadolu yakasına değil aynı zamanda ülkemiz sanayisinin lokomotifi olan Marmara bölgesi ve Bursa, Kocaeli ve Sakarya illerimize hizmet verilmesi de dikkate alınmıştı. Ancak gelinen noktada Sabiha Gökçen Havalimanından direkt uçuşların sayısı azaltılmakta ve yolcular İstanbul Yeni havalimanına üstelik de yüksek ücretli biletlerle mahkum edilmektedir.”dedi.

“İstanbul Havalimanında uçuş sayısını artırmak için mi Sabiha Gökçen Havalimanındaki seferler azaltılıyor?”

Seferlerin azaltılması ve neredeyse tüm uçuşların İstanbul Yeni Havalimanına yönlendirilmesinin yolcuları da maddi olarak yorduğunun altını çizen Tarhan, “Uçuşların planlanmasının bu şekilde yapılması bilinçli bir tercih.  Birçok yolcu İstanbul Yeni Havalimanının ulaşım zorluğunu da dikkate alarak Sabiha Gökçen Havalimanına olan seferleri tercih ediyorken, buradaki uçuşları azaltarak yolculara adeta çile çektiriliyor. İstanbul Yeni Havalimanını daha fazla kullanılmasını sağlamak için vatandaşa eziyet etmenin gerekçesi olamaz.” diyerek Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet ile ilgili soru önergesini TBMM Başkanlığına sunduklarını söyledi.

SORU ÖNERGESİ:

Türkiye sanayisinin lokomotif bölgesi olan Marmara’ya ve özellikle sanayinin yoğun olduğu Kocaeli, Bursa, Sakarya illerine hizmet veren, Türkiye’nin 2. en büyük havalimanı olan ve uluslararası niteliği de bulunan Sabiha Gökçen Havalimanından kalkış ve Sabiha Gökçen Havalimanına iniş yapan uçuşlarda son dönemde Türk Havayolları ve Anadolu Jette yaşanan tarife değişiklikleri ve sefer iptalleri nedeniyle sayı ve destinasyonlarda azalma olduğu, bu nedenle yolcuların Sabiha Gökçen havalimanı yerine İstanbul Yeni havalimanına yönlendirildiği, yurt içi uçuşlarda direkt uçuşlar yerine İstanbul Yeni Havalimanı aktarmalı uçuşların yüksek fiyatlı biletlerle yolculara satıldığı yönünde şikayetler yoğunlaşmaktadır.

Bu kapsamda Türk Havayolları ve Anadolu Jet tarifeli seferleri hakkında bilgi edinme ihtiyacı hasıl olmuştur.

'Kral ÇIPLAK' diyen Fikri Işık disipline verilir mi? 'Kral ÇIPLAK' diyen Fikri Işık disipline verilir mi?

Buna göre;

1. Sabiha Gökçen Havalimanından kalkışlı THY ve Anadolu Jet tarifeli seferlerinin 2021 yılındaki sayısı ile 2022 yılındaki sayısının aylık bazda karşılaştırılmış rakamları nedir?

2. Sabiha Gökçen Havalimanına inişli THY ve Anadolu Jet tarifeli seferlerinin 2021 yılındaki sayısı ile 2022 yılındaki sayısının aylık bazda karşılaştırılmalı rakamları nedir?

3. Yurtiçi uçuşlarda hizmet vermek üzere kurulan Anadolu Jet seferlerinin 2021 yılındaki sayısı ile 2022 yılındaki sayısının aylık bazda karşılaştırılmış rakamları nedir?

4. Yurtiçi uçuşlarda Anadolu Jet firmasının hizmet verdiği tüm havalimanlarından direkt uçuş imkânı varken, Anadolu Jet seferlerinin sayılarının azaltılarak, yurtiçi uçuşların İstanbul Yeni Havalimanı aktarmalı olarak planlanmasının gerekçesi nedir?

5. Sabiha Gökçen Havalimanından son dönemde THY uçuşlarının yapılmamasının ve/veya bu uçuş sayılarının azaltılmasının gerekçesi nedir?