Ümit Özdağ, nereye?

Dün akşam; Ahmet Hakan’ın da şaşkınlığı içinde bir yayın gerçekleşti.

‘Şaşkınlığı içinde’ diye özellikle yazıyorum zira, bir düğmeye basılmış gibi; Sn. Ümit Özdağ CNNTürk’e Ahmet Hakan’ın programına çıktı ve İYİ Parti İstanbul İl Başkanı ile ilgili ‘FETÖ’cü iddiasında bulundu.

Her zaman planlı programlı olmaya alışık olan Hakan’ın psikolojisini çok net algıladığımdan bunu kesinlikle söyleyebiliyorum. Öyle ki ‘Hay Allah çok önemli de bir açıklama yaptı adam ama psikolojim hazır değil, konular karıştı programda’ kıvamındaydı ruh hali.

Bu program planlı programlı olsaydı, Ahmet Hakan ne tanıtımlar döndürürdü tahmin bile edemezsiniz yayın gününe dek.

***

Ne olmuştu da; Ümit Özdağ yıllardır ‘ikinci kurucuyum’ ben dediği partisinde; bir çeşit çaylak siyasetçi gibi eteğindeki taşları merkez/yanlı medyada çıkıp anlatıyor, ismen hedef gösterip, iddialarda bulunuyordu?

Bunu anlayabilmemiz için en geriye ‘kuruluş’a kadar dönmemiz gerekir zira bugün patlayan ‘bomba’ aslında taa o zamandan bu yana ‘kucakta’ idi tabir-i caizse.

***

Yer: Ankara

Değişimci Ülkücülerin kazanacağı garanti olan MHP Kongresi’nin yaptırılmayışıyla ‘ermeydanı’na çıkmış olan: Meral Akşener, Koray Aydın, Ümit Özdağ, Sinan Ogan gibi isimlerin içinden, o gün akşamında Meral Akşener tomanın önünde, telleri tutarak; inatla ve ısrarla direnip, bekleyerek LİDER olarak çıktı, yaptırılmayan kongreden.

Ardından parti kuruluş sürecinde, diğer isimlerden sadece Ümit Özdağ öncelikle yerini aldı Meral Akşener’in yanında. O yüzden de haklı olarak ‘Ben sonradan katılan değil, kuran 2. Başkanım’ diye ifade edecekti durumunu.

***

Partinin kuruluş aşamasında dakika 1 gol 1; Sn. Akşener Koray Aydın’ın eşiyle görüşecek, son derece ısrarlı bir şekilde İYİ Parti’ye çekecekti.

Nitekim Koray Aydın; İYİ Parti’ye katıldı ve Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan oldu.

Bu başta sorun gibi gözükmediyse de; Ümit Özdağ’ın Basından Sorumlu Başkan olma sıfatıyla kendisini ‘pasifize’ edilmiş hissi o zamandan başladı bana göre.

Basında da aktif bir beceri gösteremediğini im düşmek isterim doğrusu.

***

Kurulduktan hemen sonra Genel Seçimlere katılan İYİ Parti’de hem sahada hem teşkilatlanmada bir takım sıkıntılar ayyuka çıktı. Sebepleri ve sonuçları başka bir yazıya…

Daha ilk seçimde gruplaşmalar gerçekleşti hatta Akşener bu gruplaşmalar karşısında neredeyse genel başkanlığı bırakıp çekip gidiyordu.

***

Son kurultayda da listelerde umduğunu bulamayan Özdağ için; sonun başlangıcı başlamıştı.

İçeride zaten Koray Aydın’dan memnun olmayan partililer ile önce güç denemesine girişti ama yine eline birşey geçmedi.

İYİ Parti’den tamamen dışlanan Ümit Özdağ; dün akşam bombayı patlattı.

***

Ümit Özdağ; 'yok' hükmünde sayıldığı ve dışlandığı İYİ Parti'nin iç meselelerini televizyon ekranlarında tartışmaya açmıştı. Yetinmedi, her siyasi partinin kalbi olan İstanbul İl Başkanı’nı bizzat hedef alarak ‘FETÖCÜ’ ilan etti.

***

Tecrübeli siyasetçi olmasına rağmen; mikser konumunda ‘içeri’yi oyan konumda kalarak kendini sıfırlamak pahasına yaptığı bu hareketi;

*Egosal hazımsızlık olarak niteleyebilir misiniz? Evet mümkün. Koray Aydın’la çok uzundur sürdürdükleri mücadele halinin yansıması diye açıklanabilir.

*İYİ Parti’den dışlandığından ve dönüşü olmadığını gördüğünden ‘gemileri yakmak’ olabilir mi?

Mümkün. Kendince 'uzak' hamle yapıyor olarak görülebilir. İYİ Parti'den ekmek çıkmayacak, 'belki MHP'de genel başkanlık yakalarım gelecekte' hamlesi...

*Kendi açıklaması olan: “Genel Başkana söyledim ama ses çıkmadı halen”i kabul ederseniz de o zaman sormanız gerekir: Bunca zamandır bunu bildiği ve iddia ediyor olduğu halde neden istifa etmedi, bugün yaptığı bu açıklamayı neden aylardır, yıllardır yapmadı? Partide kalmayı da sürdüreceğini beyan ediyor üstelik halen.

***

En iyi niyetli senaryo; Koray Aydın’la uzundur ‘savaş’ halinde olmak ‘amatör’ işler yaptırdı.

En kötü senaryoda ise: Kendisini partiden ihraca kadar sürükleyecek bir eyleme giriştiği.

***

Zaman, öngörülerimi hep doğrulamıştır. Hatta bazen ‘keşke doğrulamasa’ dediğim pekçok şeyi.

İYİ Parti’nin akıbeti hakkında karamsar tablolar çizenlere; yılların siyasi deneyimi ile bildireceğim bir öngörüm var.

Bence ‘Papaz pilav yemeyecek’ bu kez. İktidarın İYİ Parti’yi ‘böl-yönet’ yapacak olduğu teorileri karşılık bulmayacak.

Bazı isimler çizilip yok olup gidecek ya da başka şekilde şanslarını değerlendirecekler ama İYİ Parti’de gözlediğim şey; çıkan çatlak sesler de dahil, genel itibariyle bir kenetlenme olacağı ve bu kaostan güçlenerek çıkacağı.

***

Kim ne derse desin; Meral Akşener’in millet gözünde tartışılmaz bir sempatisi var. Bunu hiçbir argümanla çürütmek bence mümkün değil. Koray Aydın'dan vazgeçmeyişi her ne kadar pekçok partiliyi iğreti etse de, Ümit Özdağ'ın bu hareketi ile Koray Aydın meselesi de partide ona muhalif olanların sesini azaltacaktır.

Ama önemli olan; Meral Hanım’ın bundan sonra göstereceği ‘lider’ tavrı ve çizeceği yol haritası.

Bu sınavdan da başarıyla çıkarsa; bugün ifade ettiği “Kış kışlığını… “ yapsa da, sıkıntı olmayacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Konyalı İsmail
Konyalı İsmail - 12 ay Önce

Teşkilatın içinde olan herkes şunu iyi bilir. Koray Aydın MHP genel başkanı olduğu zaman dava arkadaşlarını terk edip mhp den millet vekili olmuştu. Diğer bir husus ise şahsen kendim Koray Aydın la derincede özel görüştüğümde Sadi Somuncuoğlu nu hiç ziyaret ettiniz mi dediğimde niye edeyim demişti. Halbuki bu davanın olumuşumuydu. Ve beni görevlendiren kişiydi. Aynı durumu Ümit hoca için Ramiz Ongun başkanım için dediğimde o da aynı cevabı vermişti. İşte bu nedenle % 30 ile başlayan dava bugün bir taraf CHP nin kuyruğu diğer taraf Ak partinin kuyruğu oldu. Sevgi ve saygılarımla

Kamil Tekirli
Kamil Tekirli - 12 ay Önce

Ablasını da yazsaydı zamanda nasıl sayfa sayfa röportajlarının çıktığını kiralık milletvekili tezgahında mevkidaşıyla ağlak papazı amerika ile tanıştıran güleklerin evinde ne dümen çevrildiğini biliyordur ama söyleyemiyordur

Hekimoğlu
Hekimoğlu - 12 ay Önce

Tespitleriniz,analizleriniz güzel katılıyorum