Büyükşehir, Kocaeli’de çiftçilere yüzde 50 hibeli anahtar teslimi modern sera kurulumu ve sera naylonu desteği verecek.

Seracılığı Geliştirme Projesi” kapsamında, çiftçilere yüzde 50 hibeli modern sera kurulumu ve sera naylonu desteği verecek. Destekten yararlanmak isteyen üreticiler, 5 Ağustos’a kadar talepte bulunabilecek.

SERACILIĞI GELİŞTİRME PROJESİ

Büyükşehir tarafından Kocaeli genelinde Seracılığı Geliştirme Projesi kapsamında, çiftçilere yüzde 50 hibeli anahtar teslimi modern sera kurulumu desteği sağlanıyor. Projeyle Kocaeli’de seracılığın yaygınlaştırılması ve çiftçilerin pazar değeri yüksek ürün elde ederek, gelirlerinin artırılması hedefleniyor.

KÖTÜ HAVA KOŞULLARINA DAYANIKLI

Çiftçiler bu proje ile havalandırması uygun olmayan, bükme demirden yapılmış seraların yerine, modern, havalandırması ve bakımı ile hastalık ve zararlılarla mücadelenin kolay olduğu de-monte galvaniz profilli yüksek tünel sera sistemine sahip olacak. Kurulan seralar kar, dolu, fırtına ve yağmur gibi zorlayıcı hava koşullarına karşı mekanik mukavemeti artırarak üretime katkı sağlayacak. Destek verilecek seralar toplam 512 metrekare alanda üretim yapmaya imkan sağlıyor.

VERİMİ YÜKSEK ÜRÜNLER
Destek olarak verilecek modern seraların naylonu 36 aylık kullanım süresine sahip. Ayrıca UV + IR(LD) + EVA katkılı ve don riskini de azaltıyor. Hastalık ve zararlıları minimum seviyede tutan sera naylonları ilaçlama sayısını azaltıyor, daha sağlıklı ve pazar değeri yüksek ürünlerin yetişmesini sağlıyor.

ÇİFTÇİLERDEN İSTENEN BELGELER

Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 50 hibeli sera desteğinden yararlanmak isteyen çiftçilerden istenecek belgeler:

·        Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) belgesi veya Çiftçi belgesi

·        Seranın bulunduğu arazinin tapu üzerine sera krokisi

·        Arazi kiralık ise 5 yıllık kira sözleşmesi

Destekten yararlanmak isteyen üreticiler, 5 Ağustos Cuma günü mesai bitimine kadar, istenen belgelerle birlikte Kocaeli Fuarı içerisindeki Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne müracaat edebilecek. Başvurular, oluşturulan komisyon tarafından incelenip değerlendirmeye alındıktan sonra, çiftçiler desteklemeden faydalanabilecek.

Büyükşehir'den sera desteği (1)

Hat 250 ve 250G 24 SAAT hizmet verecek! Hat 250 ve 250G 24 SAAT hizmet verecek!

Büyükşehir'den sera desteği (7)

Büyükşehir'den sera desteği (8)