Kocaeli Valisi Seddar Yavuz hakkında; ADD'nin ardından bir suç duyurusu da SCP Kocaeli İl Başkanı Gökhan Onater'den geldi.

Sosyalist Cumhuriyet Parti Kocaeli İl Başkanı Gökhan Onater tarafından Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilen dilekçede şu ifadeler yer aldı:

“Kocaeli Valiliği görevi ile iştigal eden şüpheli, 24.06.2022 günü Akçakoca’da düzenlenen bir programda “Devletin bugünkü tanımı laiklik olsa da ki biz laikliği yanlış anlıyoruz hala. Bu ülkede ket, çelik fanus devletin ideolojisi İslam’dır. Lozan’a bakarsanız Lozan da aynıdır. Bu ülkede sadece ve sadece azınlıklar gayrimüslimlerdir. Bir daha söylüyorum. Atatürk’ü de anlamayanlar var ülkede, devleti de anlamayanlar var. Bu ülkede azınlıklar sadece ve sadece gayrimüslimlerdir. Müslüman hiçbir unsur bu ülkede dün de bugün de azınlık değildir. İster Boşnak asıllı, ister Kürt asıllı. Bunların hepsi asli ve kurucu Türkiye Cumhuriyeti Devletinin vatandaşlarıdır ve eşit haklara sahiptir. Eğer öyle olsaydı; Bu ülkede sanıldığı gibi, bölücülerin yaptığı gibi, hiçbir Kürt bu ülkede ne bakan olabilirdi ne de Cumhurbaşkanı olabilirdi ne Hoca olabilirdi.

BİZİM ETNİK DERDİMİZ YOK 

Osmanlı’da da Padişahların yanındaki şeyhülislamlara bakarsanız yine onların Kürt asıllı olduğunu görürsünüz. Bizim bir etnik derdimiz yok. Aynı yolun yolcusu muyuz? Sevincimiz bir mi? Davamız bir mi? Bu ülkenin her bir rengini kucaklıyoruz. Kimsenin siyasi görüşten dolayı tavrımız söz konusu değil. O yüzden İslam’ın önderliği hala bu millette. Bu anlayışı lütfen bozmayın olur mu? Bu anlayış önemli bir anlayış. Katiline aşık bir nesil yetiştirdiğinizde felaketle yüz yüze gelirsiniz. Bugün yaşadığımız 1918 travması. Bizde birçok insanın maalesef zihninin işgal edilmesine neden olmuştur.”

VALİNİN AÇIKLAMALARI ANAYASA’YI İHLAL NİTELİĞİNDEDİR

Anayasa’da Devletin temelinin ve ideolojisinin dini temel ve saiklere dayandırılamayacağını ve kutsal din duygularının, Devlet işlerine ve politikaya kesinlikle karıştırılamayacağının açıkça ifade edildiğine dikkat çeken SCP Kocaeli İl Başkanı Gökhan Onater, “Bahse konu açıklamalar Anayasa’nın “Cumhuriyetin Nitelikleri”ni düzenleyen 2’nci maddesindeki Devletin laik olarak tanımlanmış olmasına ve yine bu maddeyi koruma altına alan 4’üncü maddeyi ihlale teşebbüs niteliğindedir” dedi.

CİDDİ TEHDİT OLUŞTURDUĞU AÇIK 

KBB’nin Bulvarı yaparken 3 gündür su vermediği halka İSU neden mesaj atmıyor? KBB’nin Bulvarı yaparken 3 gündür su vermediği halka İSU neden mesaj atmıyor?

Onater suç duyurusunda bulunduğu dilekçede “Şüphelinin bulunduğu kamusal ve siyasi konum da göz önünde bulundurulduğunda bahse konu eylemlerin Cumhuriyetin niteliklerine, laik düzene ve dolayısı ile doğrudan Anayasa’ya karşı ciddi tehdit oluşturduğu açık olup gereğinin yapılması adına hukuki yollara başvurmak zorunluluğu hasıl olmuştur.

Şüphelinin hakkında iddianame düzenlenerek kamu davası açılmasına ve cezalandırılmasının sağlanmasına karar verilmesini aslen ve saygıyla talep ederim” ifadelerini kullandı.

e0573007-e7d3-44d3-8aa5-c4be20323c15