14 Kasım Dünya Diyabet Günü etkinlikleri kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü’nün de içinde bulunduğu valilik kompleksindeki çevre aydınlatmaları ‘diyabet hastalığı’ farkındalığı için diyabetin sembolik rengi maviye büründü.

Gece boyunca mavi ışıklarla aydınlatılan kompleks çevreden geçenlerin ilgisini çekti. Mavi renkle aydınlatılan kompleks hoş bir ahenk yarattı.

DÜNYA DİYABET GÜNÜ NEDİR?

Dünya Diyabet Günü, şeker hastalığına odaklanan küresel farkındalık kampanyasıdır ve her yıl 14 Kasım'da düzenlenmektedir.

1921 yılında insülini bularak diyabet hastası milyonlarca hastanın tedavisini mümkün kılan Fredrick Bantig'in doğum yıl dönümü anısına 14 Kasım tarihini Dünya Diyabet Günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir.

Dünya Diyabet Günü, 1991’den beri her yıl dünyanın her köşesinde kutlanıyor. Hatta bir çok ülkede 14 Kasım gününü kapsayan  hafta boyunca da çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

MAVİ HALKA, 2007’de dünya çapında diyabet farkındalığının  sembolü olarak kabul edildi; diyabet toplumunun diyabetle mücadelede birleşmesini ifade etmektedir.