İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Gölcük Halıderelilerin kapalı olan vapur iskelesinin tekrar açılması talebini tbmm gündemine taşıdı.

Kavaklı Sahilini kirleten şirkete 367 bin tl ceza kesilmiş! Kavaklı Sahilini kirleten şirkete 367 bin tl ceza kesilmiş!

Daha önce zarar ettiği gerekçesi ile kapatılan Gölcük Halıdere Vapur İskelesi yıllardır hizmet vermiyor. Bölgede oturanlar başta olmak üzere vatandaşlar iskelenin yeniden faaliyete geçmesini istiyor. Bu talebi dikkate alan İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan konuyu TBMM gündemine taşıdı. Türkkan, konunun muhatabı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması isteği ile soru önergesi verdi. Önergesinde; “Kocaeli Gölcük’te yer alan Halıdere’ye 2008 yılında vapur iskelesi yapılmış, ancak aradan geçen zamanda zarar ettiği gerekçesi ile iskelenin faaliyeti durdurulmuştur.” diyen Türkkan,  bölgede oturanların ve vapurla Halıdere’ye gitmek isteyenlerin devre dışı bırakılan iskelenin yeniden faaliyete geçirilmesini, vapur seferlerinin en az haftada 3 gün (Cuma, Cumartesi, Pazar) yeniden başlatılmasını talep ettiğini yazdı. 

"HALIDERE İSKELESİ TEKRAR AÇILMAYACAKSA BU ALAN İLE İLGİLİ YENİ BİR PROJE VAR MI?"

 Türkkan’ın Bakan Kurum’a yönelttiği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden cevap vermesi istenilen sorular şu şekilde:

 1-Kocaeli Gölcük’te yer alan Halıdere’ye 2008 yılında yapılan ancak aradan geçen zamanda zarar ettiği gerekçesi ile faaliyeti durdurulan vapur iskelesinin yeniden faaliyete açılması düşünülmekte midir, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin programı dahilinde böyle bir düzenleme yer almakta mıdır?

 2-İskele yeniden faaliyete açılırsa vapur seferleri nasıl olacaktır, bölgede oturanların ve vapurla Halıdere’ye gitmek isteyenlerin talebi dikkate alınarak seferlerin en az haftada 3 gün (Cuma, Cumartesi, Pazar) yeniden başlatılması düşünülmekte midir, vapur seferleri haftanın hangi günleri ve saatlerinde nereden nereye olacaktır? 

 3-Halıdere İskelesi’nin yeniden faaliyete geçirilmesi düşünülmüyor ise iskelenin olduğu alan ile ilgili olarak ne yapılması düşünülmektedir, bu konuda Belediye’nin bir projesi bulunmakta mıdır?